Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Χάποελ Μπερ Σεβά

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 την Χάποελ Μπερ Σεβά και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Μια και μοναδική φάση είχε η Χάποελ στο ημίχρονο που αγωνίστηκε, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ίσως μπορούσε να έχει κι ο ίδιος καλύτερη αντίδραση, όμως έγινε ένα ξαφνικό σουτ και είχε σώματα μπροστά του, επομένως δεν φέρει ευθύνη. Πέραν αυτής της φάσης δεν απειλήθηκε καθόλου και είχε ένα εύκολο μεσημέρι.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Δραστήριος ο Έλληνας μπακ, που έτρεξε αρκετά και είχε πολλά ανεβάσματα προς την αντίπαλη περιοχή. Πρέσαρε ψηλά, προσπάθησε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του κι αμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Εύκολο το έργο του, με τους Ισραηλινούς να βγάζουν μόλις μια φάση στο πρώτο μέρος. Γενικά ήταν σταθερός, ενώ προσπάθησε να βοηθήσει κι επιθετικά, έχοντας προωθήσεις και μια όμορφη ατομική ενέργεια.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

Δεν θα έπρεπε να επιτρέψει στον αντίπαλο επιθετικό να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να βρει γκολ, στην μοναδική φάση των Ισραηλινών στο πρώτο μέρος. Άλλα προβλήματα δεν αντιμετώπισε, ενώ ήταν από τους παίκτες που συμμετείχαν στο build-up της ομάδας.

Από τους πιο κινητικούς παίκτες του «Τριφυλλιού» στο πρώτο ημίχρονο. Πίεζε ψηλά, γυρνούσε πίσω για να καλύψει την πλευρά του και άπαντες τον έψαχναν στην ανάπτυξη. Προσπάθησε να φτιάξει καλές στιγμές με κάποια σέντρα, ενώ είχε και την πρώτη ευκαιρία της ομάδας με ένα μακρινό σουτ.

Ο «εγκέφαλος» της ομάδας για όσο έπαιξε, με εξαιρετικές τοποθετήσεις και υψηλό πρέσινγκ. Συνέβαλε στην ανάπτυξη σε κάθε φάση, δυσκόλεψε πάρα πολύ τους αντίπαλους χαφ και από πάσα του προήλθε το γκολ του Σαβιέρ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Στο πρώτο μέρος δεν φάνηκε ιδιαίτερα στην ανάπτυξη, έχοντας κυρίως ανασταλτικά καθήκοντα. Ήταν καλός στην πίεση και στα μαρκαρίσματα, ενώ αντίστοιχη εικόνα έδειξε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ακίνδυνος στο διάστημα που αγωνίστηκε, με κάποιες καλές εμπνεύσεις αλλά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Η ποιότητά του φαινότα, όμως ο ίδιος δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Πάρα πολύ καλός ο Πορτογάλος εξτρέμ, με μεγάλη όρεξη παρά την αγωνιστική του απραξία. Είχε κάποιες εξαιρετικές μεταβιβάσεις, πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ κι έδειξε ότι βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΡΙΟΠΟΥΛΟΣ

Πολύτιμες εμπειρίες για τον νεαρό άσο του «Τριφυλλιού», που συμμετείχε στην ανάπτυξη κι έδειξε καλά δείγματα. Έτρεξε αρκετά, πίεσε τους αντιπάλους του, είχε κάποιες καλές πάσες και έδειξε ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά του. Στο δεύτερο μέρος του έγινε και καθαρό πέναλτι για χτύπημα στο πρόσωπο, όμως ο διαιτητής δεν το έδωσε.

Ήταν κινητικός και δραστήριος ο Έλληνας φορ, που δεν κατάφερε πάντως να απειλήσει ποτέ την αντίπαλη εστία. Ήταν λίγες οι φορές που τροφοδοτήθηκε κι έτσι δεν ήταν εύκολο να φτιάξει φάσεις, συμμετέχοντας πάντως πολύ ικανοποιητικά στο πρέσινγκ.

Οι αλλαγές

Τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε ήταν εκεί και σταμάτησε τις προσπάθειες των αντίπαλων επιθετικών, συνεχίζοντας… εκεί από όπου σταμάτησε στο Πρωτάθλημα και αποδεικνύοντας ξανά πως είναι ο καλύτερος τερματοφύλακας της Ελλάδας!

Καλή η εικόνα του Έλληνα στόπερ, που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και… καθάρισε τις ελάχιστες φάσεις που χρειάστηκε. Ήταν μαχητικός, έβγαλε ενέργεια και προσπάθησε να συμμετάσχει και στην ανάπτυξη, όντας γενικά αρκετά θετικός. Έβαλε μάλιστα το τρίτο γκολ της ομάδας με κεφαλιά, «σφραγίζοντας» έτσι την εξαιρετική του εμφάνιση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Κλήθηκε να παίξει στο αριστερό άκρο της άμυνας και η παρουσία του ήταν αρκετά καλή, με τον ίδιο να βγαίνει μπροστά και να προσπαθεί είτε να δημιουργήσει, είτε να απειλήσει. Μπορεί να μην σκόραρε ή να μην έφτιαξε κάποια πολύ επικίνδυνη φάση, όμως συνολικά ήταν άκρως θετικός.

Ο Σλοβένος πήρε θέση στην μεσαία γραμμή για το δεύτερο ημίχρονο και είχε σημαντικό ρόλο και στις δύο μεριές του γηπέδου. Μπορεί να μην ξεχώρισε, όμως με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ έβγαλε την ασίστ για τον Πούγγουρα κι έτσι έπαιξε κομβικό ρόλο για τη νίκη των «πράσινων».

Πολύ τρέξιμο από τον Έλληνα μπακ, που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Πίεσε πολύ τους αντιπάλους του, συμμετείχε σε κάποιους ωραίους συνδυασμούς κι έδειξε δείγματα του ταλέντου του.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΡΥΠΑΡΑΚΟΣ

Θετική η εικόνα του στο διάστημα που αγωνίστηκε, με τον ίδιο να δείχνει μεγάλη όρεξη και να βγάζει ενέργεια στο γήπεδο. Το μέλλον είναι μπροστά του και τέτοιες συμμετοχές έχουν σίγουρα πολλά να του προσφέρουν!

Δραστήριος στο διάστημα που αγωνίστηκε, αν και ήταν φανερό ότι δεν έβαλε τα… πόδια του στην φωτιά ρισκάροντας κάποιον τραυματισμό, αφού οι Ισραηλινοί έπαιζαν σκληρά. Ζήτησε ένα πέναλτι που δεν πήρε, πίεσε αρκετά και συνολικά έδειξε καλή εικόνα. Έχασε μάλιστα μια τεράστια ευκαιρία με υπέροχη ενέργεια, κερδίζοντας τελικά ένα κόρνερ από το οποίο προήλθε το 3-1.

Δεν είχε δύσκολο έργο στο διάστημα που αγωνίστηκε και τα πήγε γενικά καλά στο πλευρό του Πούγγουρα, σε ένα ημίχρονο όπου ούτως ή άλλως ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο. Προσέφερε όμως πολλά επιθετικά, αφού με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα και έβαλε μπροστά τους «πράσινους». Παράλληλα, έβγαλε με το κεφάλι την ασίστ για το γκολ του Πούγγουρα, έχοντας έτσι πρωταγωνιστικό ρόλο στην ανατροπή!

ΤΑΣΟΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ

Ένας ακόμα νεαρός που πήρε χρόνο συμμετοχής κι έδειξε καλή εικόνα. Μπορεί να μην ξεχώρισε, αλλά έδωσε μάχες, πάλεψε αρκετά και κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.

Το ματς δεν προσφέρεται φυσικά για ιδιαίτερα συμπεράσματα, όμως ο Σέρβος τεχνικός μοίρασε τον χρόνο σε όλους τους παίκτες του, έδωσε ευκαιρίες στους νεαρούς, χρησιμοποίησε τους «κομμένους» και πιστώνεται και την αντίδραση που έβγαλε ο Παναθηναϊκός όταν έμεινε πίσω στο σκορ.