Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Αστέρα Τρίπολης

-

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» με απίστευτο τρόπο στην Τρίπολη και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Λάζλο Μπόλονι.

ΔΙΟΥΔΗΣ: Ήταν ελάχιστες οι φορές που χρειάστηκε να επέμβει, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να κάνει πολύ καλά την δουλειά της. Ο Έλληνας γκολκίπερ φώναξε πάντως «παρών» στο πλάγιο τετ-α-τετ του Φερνάντεθ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δεν έφταιγε στο πρώτο γκολ που δέχτηκε η ομάδα. Στα τελευταία λεπτά έκανε σημαντικές αποκρούσεις, όμως ένα γκολ του αντίπαλου τερματοφύλακα στην εκπνοή έφερε το ματς στα ίσα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΧΟΥΑΝΚΑΡ: Σταθερός ανασταλτικά ο Ισπανός αριστερός μπακ, ο οποίος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις με τις προωθήσεις του. Μέσα σε ένα δίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο έβγαλε δύο υπέροχες ασίστ στον Μακέντα, «γράφοντας» δύο ασίστ και… κάνοντας ό,τι μπορούσε για να δώσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα ο Έλληνας στόπερ, ο οποίος δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους αντίπαλους επιθετικούς. Είχε κάποιες λάθος μεταβιβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως γενικά ήταν σταθερός και είχε καλή απόδοση στο πλευρό του Σένκεφελντ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ: Εξαιρετικό ματς από τον Ολλανδό στόπερ, ο οποίος «καθάρισε» κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων. Είχε άψογες τοποθετήσεις και πολύ σωστές αντιδράσεις, κερδίζοντας σχεδόν όλες τις μονομαχίες στην περιοχή του Διούδη, ενώ δεν έφερε ευθύνη στα γκολ του Αστέρα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

ΜΟΛΟ: Μαχητικός για άλλη μια φορά ο Γάλλος, που έδωσε τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Έδωσε πολλές «μάχες» στην πλευρά του, προσπάθησε να φτιάξει φάσεις με τις προωθήσεις και τις σέντρες του, ενώ παρά λίγο να χριστεί σκόρερ στο δεύτερο μέρος. Από το κόρνερ που κέρδισε πάντως ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ, ενώ φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ του Αστέρα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΝΙΑΣ: Ήταν νευρικός στο ξεκίνημα και έκανε κάποια λάθη, ενώ και ορισμένα απρόσεκτα μαρκαρίσματα που κατέληξαν σε φάουλ. Σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του και βοήθησε την ομάδα στο να ελέγξει το παιχνίδι στην μεσαία γραμμή μέχρι τελευταίο τέταρτο, χωρίς να μπορέσει να προσφέρει πάντως το κάτι παραπάνω δημιουργικά.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ: Καλό παιχνίδι από τον Έλληνα αμυντικό χαφ, που ήταν απλός και ουσιαστικός στο παιχνίδι του. Κερδισμένες μονομαχίες και σωστές μεταβιβάσεις, με τον Αλεξανδρόπουλο να δείχνει ξανά ορισμένες εξαιρετικές πτυχές του παιχνιδιού του και να παίζει καθοριστικό ρόλο στην υπεροχή του «Τριφυλλιού» στον χώρο του κέντρου μέχρι το τελευταίο τέταρτο..

ΑΓΙΟΥΜΠ: Ο Λάζλο Μπόλονι τον έχει επαναφέρει στα δύο τελευταία παιχνίδια στο αρχικό σχήμα και ο Ολλανδομαροκινός τον έχει δικαιώσει. Για άλλη μια φορά ήταν καλός και σταθερός, χωρίς να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο στην ομάδα, αλλά κάνοντας σωστά τα πράγματα που έπρεπε και έχοντας καλή συνεργασία με τους παρτενέρ του στην μεσαία γραμμή.

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Πάρα πολύ δραστήριος και ενεργητικός στο πρώτο ημίχρονο, με τις σέντρες του όμως να είναι κακές και να περνούν ανεκμετάλλευτες. Στο δεύτερο μέρος δεν φάνηκε τόσο πολύ, πάντως γενικά ανησύχησε την αντίπαλη άμυνα και είχε καλή απόδοση.

ΒΙΓΙΑΦΑΝΙΕΣ: Εξαιρετικό ματς από τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό, που πήρε πρωτοβουλίες και είχε ορισμένες στιγμές υψηλής τεχνικής. Με φοβερό τακουνάκι έδωσε την ευκαιρία στον Μολό να σουτάρει και να κερδίσει το κόρνερ από όπου προήλθε τελικά το 0-1, ενώ το δεύτερο γκολ ξεκινάει από υπέροχη μπαλιά του στον Χουάνκαρ. Ο Παναθηναϊκός τον έχει ανάγκη και ο «Βίγια» φωνάζει… παρών!

ΜΑΚΕΝΤΑ: Στο πρώτο ημίχρονο πάλεψε πολύ, βγήκε εκτός περιοχής και κουβάλησε αρκετά την μπάλα, συμμετέχοντας στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο ωστόσο έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά, εκμεταλλευόμενος απόλυτα τις δύο εξαιρετικές μπαλιές του Χουάνκαρ και σκοράροντας δις μέσα σε 2 λεπτά.

ΕΝΓΚΜΠΑΚΟΤΟ: Πέρασε στο ματς σε ένα σημείο όπου ο Παναθηναϊκός είχε πια παθητικό ρόλο, έχοντας φτάσει ήδη στο 0-2. Έτσι δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα, αφού δεν τροφοδοτήθηκε και δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΠΟΥΛΟΣ: Αγωνίστηκε για μικρό χρονικό διάστημα και δεν μπορεί να κριθεί.