Η ανοδική πορεία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη 10η αγωνιστική

Στο ντέρμπι της Κυριακής 10 Νοεμβρίου για τη 10η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός πήρε όχι μόνο τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά και το δικαίωμα να καυχιέται για την επιτυχία του.

-

@fcpanathinaikos

Στο ντέρμπι της Κυριακής 10 Νοεμβρίου για τη 10η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός πήρε όχι μόνο τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά και το δικαίωμα να καυχιέται για την επιτυχία του. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε μια συγκλονιστική επιστροφή στις επιτυχίες νικώντας την ΑΕΚ 3-2 στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Τα γκολ του Μιχάλη Μπακάκη και του Νέλσον Ολιβέιρα έδωσαν στην ΑΕΚ το προβάδισμα στο σκορ και πριν το ημίχρονο όλα έδειχναν ότι οι τρεις βαθμοί θα πάνε εύκολα στους Κιτρινόμαυρους.

Ωστόσο, οι νεαροί μαχητές του Παναθηναϊκού δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Μέσα σε τρία λεπτά, τα δύο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα και του Χουάν Χοσέ Περέα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ ο Δημήτρης Κολοβέτσιος ήταν εκείνος που πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τους Πράσινους δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε από την 11η στην 8η θέση της Σούπερ Λιγκ 1. Ωστόσο, όπως φαίνεται στο στοίχημα για τη Σούπερ Λιγκ στη bwin, μετά και από την ολοκλήρωση της 14η αγωνιστικής βρέθηκε στην 5η θέση. Από την άλλη μεριά, η ΑΕΚ παραμένει τρίτη έχοντας 10 βαθμούς διαφορά από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Δύο χρόνια είχε να πανηγυρίσει τέτοια νίκη ο Παναθηναϊκός, αφού η συγκεκριμένη ήταν η πρώτη μετά από 14 ντέρμπι και μάλιστα, μπροστά στους 20 χιλιάδες οπαδούς του.

Αυτό ήταν ένα σημαντικό ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό που θύμισε κάτι από τα παλιά και του χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς σ’ ένα παιχνίδι γεμάτο θέαμα και γκολ.

Και παρότι στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να έχει σημειώσει ένα τρίτο γκολ, τα λάθη που έκανε της κόστισαν τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Από την ΑΕΚ ο Βέρντε ίσως να ήταν ο καλύτερος παίκτης του ντέρμπι, αφού απείλησε την εστία του Παναθηναϊκού πολλές φορές, προκαλώντας τον κίνδυνο στην αμυντική γραμμή του τριφυλλιού. Ενός τριφυλλιού που ήδη μετρούσε έξι ήττες σε εννιά αγώνες (ΑΕΛ, Λαμία, ΟΦΗ, Άρη, Ολυμπιακό, Ξάνθη).

Βέβαια, με αρνητικό ρεκόρ ξεκίνησαν το ντέρμπι αμφότερες οι ομάδες, αφού καμία από τις δύο δεν είχε έστω μια νίκη στα τελευταία 10 και παραπάνω ντέρμπι. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν η μία από τις δύο ομάδες που έμελλε να σπάσει το ρεκόρ αυτό, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι, από τον Οκτώβριο του 2017. Η συγκλονιστική εξέλιξη που έδωσε η ομάδα του Γιώργου Δώνη στο ματς, ξεσήκωσε τους 20 χιλιάδες φίλους της που την αποθέωσαν μετά τη λήξη της δυνατής αυτής αναμέτρησης.