Έτσι… ΝΙΚΙΕΤΑΙ ο Πειραιάς!

-

Την αγωνιστική του ανωτερότητα σε σχέση με τον Ολυμπιακό απέδειξε ξανά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τους «ερυθρόλευκους» στην κατάμεστη Λεωφόρο για την 4η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Σένκεφελντ, Σπόραρ, Μπερνάρ, Σάντσες, Τσέριν, Κουρμπέλης, Σάρλια ,Παλάσιος.

Ολυμπιακός (Ζ. Ανιγκό): Πασχαλάκης, Μπα, Σωκράτης, Ροντινέι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας, Φορτούνης, Χάμες, Ελ Αραμπί.

Καλύτερα από τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, όντας η μόνη ομάδα στο ματς με τελικές φάσεις στο πρώτο 10λεπτο. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» απείλησαν πρώτα με το πλασέ του Μπερνάρ, το οποίο βρήκε στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στο 8′ ο Σπόραρ ήταν αυτός που με συρτό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Στο μεταξύ, ο Σάρλια είχε αρχίσει να δείχνει ότι πονά στον αστράγαλό του, αναγκάζοντας τελικά τον Γιοβάνοβιτς στο 14′ να προβεί σε αναγκαστική αλλαγή, βάζοντας στη θέση του τον Μάγκνουσον.

Σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, ήταν εμφανές ότι το «Τριφύλλι» κυριαρχούσε έναντι του «αιωνίου» αντιπάλου του. Ακριβώς αυτή η κυριαρχία οδήγησε στο δυνατό σουτ του Σάντσες που αποκρούστηκε από τον Πασχαλάκη, αλλά και στη γυριστή κεφαλιά του Παλάσιος στο 15′, η οποία δεν βρήκε στόχο.

Λίγο αργότερα ήρθε κι η πρώτη τελική των «ερυθρόλευκων» στο ματς, με τον Χάμες στο 18′ να δοκιμάζει τα πόδια του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, σημαδεύοντας τον Μπρινιόλι, που ήταν σε εγρήγορση. Αυτή έμελλε να είναι κι η μοναδική φάση για τους φιλοξενούμενους για αρκετή ώρα στη Λεωφόρο.

Με τον Ολυμπιακό, λοιπόν, να έχει πρακτικά εξουδετερωθεί επιθετικά και τον Παναθηναϊκό να έχει «παγώσει» τον ρυθμό, ήρθε ένα… παιδικό λάθος από τον Παπασταθόπουλο για να λύσει τον «γόρδιο δεσμό». Στο 28‘ ο αμυντικός των Πειραιωτών θέλησε να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω, όντας σε κούρσα με τον Σπόραρ, όμως άθελά του την «έστρωσε» στον Σλοβένο φορ, ο οποίος με τη σειρά του νίκησε στο τετ-α-τετ τον Πασχαλάκη και έκανε το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Έτσι, οι «πράσινοι» έλαβαν αυτό που άξιζαν με βάση την εικόνα του ματς και πήραν σημαντική «ένεση» ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας του ντέρμπι. Η ψυχολογική ανάταση των γηπεδούχων δεν άργησε να αποτυπωθεί ξανά στον πίνακα του σκορ. Ο Πασχαλάκης έπεσε στην δεξιά γωνία του μετά από ωραίο σουτ του Σπόραρ και παραχώρησε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου (Μπερνάρ) η μπάλα κατέληξε με φάλτσα στη μικρή περιοχή του Ολυμπιακού στο πρώτο δοκάρι και στη συνέχεια πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, με τον Πασχαλάκη να μην μπορεί να αντιδράσει. Ουσιαστικά, ο Ελ Αραμπί έσπρωξε με τα χέρια τον Κουρμπέλη, κάνοντας παράβαση εντός περιοχής, αλλά σε αυτή του την προσπάθεια βρήκε άτσαλα τη μπάλα και την έστειλε στην εστία της ομάδας του για το 2-0 του Παναθηναϊκού στο 35′.

Μετά και από το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε ορισμένες φορές στα «πράσινα» καρέ, δημιουργώντας πολλά υποσχόμενες επιθέσεις. Μερικές εξ αυτών μάλιστα κατέληξαν και σε τελικές φάσεις. Ειδικότερα, η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Ανιγκό προέκυψε στο 41′, όταν οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν τη μπάλα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού για να καταλήξουν σε μια σέντρα, που βρήκε το κεφάλι του Μασούρα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει από πολύ κοντά και να σώζει την ομάδα του.

Αμέσως μετά, στο 42ο λεπτό ο Χάμες θέλησε να προβληματίσει τον Ιταλό γκολκίπερ έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή κατέληξε πολύ άουτ.

Έτσι, η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό σε ξεκάθαρη θέση οδηγού, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 2-0.

Αντίθετα με ό,τι συνέβη στο 1ο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στην επανάληψη, προσπαθώντας να αντιδράσει και να μειώσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Μόλις στο 48′ ο νεοεισελθών Μπίελ προσπάθησε να νικήσει με προβολή τον Μπρινιόλι, που μπλόκαρε, ενώ το επικίνδυνο γύρισμα του Μπακαμπού, που μπήκε κι αυτός στο παιχνίδι, αποσοβήθηκε από τον Μάγκνουσον.

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο προέκυψε στο 60΄, όταν ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα πέρασε από όλους για να καταλήξει εν τέλει άουτ, παρότι χρειαζόταν μονάχα ένα άγγιγμα για να γίνουν τρία τα τέρματα των «πράσινων».

Από την πλευρά τους, οι Πειραιώτες θέλησαν να απαντήσουν στο 63′, όταν σε μια παρόμοια φάση, αλλά όχι στημένη, η μπάλα πέρασε από όλους για να φτάσει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου βρέθηκε ο Σάντσες για να διώξει προ του Φορτούνη, που ήταν έτοιμος να μειώσει.

Πάντως, παρά τη διάθεση των φιλοξενούμενων να φανούν απειλητικοί, ο Παναθηναϊκός είχε κατορθώσει να «παγώσει» τον ρυθμό προς όφελός του σε μεγάλο βαθμό.

Από το 70′ και μετά το «Τριφύλλι» άρχισε να «παίζει» και με τον χρόνο. Στο 71′ ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σένκεφελντ έκανε την κεφαλιά, για να στείλει τη μπάλα στα χέρια του Πασχαλάκη, ενώ ο Φορτούνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Μπρινιόλι αυτή τη φορά να μπλοκάρει στο 77′.

Ειδικά, από το 80ο λεπτό κι έπειτα κι ο Ολυμπιακός έδειξε να αποδέχεται τη… μοίρα του στη Λεωφόρο, με την εικόνα των «ερυθρόλευκων» να μαρτυρά παράδοση. Έτσι, από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το υπέρ τους 2-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός δικαιούτο σίγουρα το γκολ στο 1ο ημίχρονο. Όμως, το λάθος του Παπασταθόπουλου ήταν αυτό που έκανε τη… ζωή των «πράσινων» αρκετά πιο εύκολη, μιας και το να προκύψει προβάδισμα σε ντέρμπι «αιωνίων» αποτελεί πολύ μεγάλη υπόθεση.

Πολύ καλή η διαιτησία του Ντελ Θέρο Γκράντε. Παρότι το ντέρμπι είχε αρκετή ένταση, ο Ισπανός διαιτητής απέδειξε γιατί ανήκει στην elite κατηγορία της UEFA, με τα σφυρίγματά του να μην προκαλούν περαιτέρω… κλίμα στον αγωνιστικό χώρο.