«Έπνιξε» τη Ξάνθη στα Πηγάδια ο Παναθηναϊκός!

Εξαιρετικά σημαντική νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στα Πηγάδια απέναντι στη Ξάνθη, με τους “πράσινους” να επιβάλλονται επί των “Ακριτών” με σκορ 0-1 χάρη σε γκολ του Μακέντα στο 50o λεπτό της αναμέτρησης.

-

Σοβαρά και στιβαρά πάτησαν χορτάρι οι “πράσινοι” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, επιβάλλοντας ουσιαστικά τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, με τη Ξάνθη να αδυνατεί να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο πρώτο 25λεπτο. Πιο συγκεκριμένα, στο 13′ οι “πράσινοι” παρολίγον να κάνουν το 0-1, με τον Μακέντα να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Αμπάντ να πέφτει στην αριστερή του γωνία, διώχνοντας με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ αμέσως μετά από την εκτέλεση κόρνερ ο Χατζηγιοβάνης έκανε ένα διαγώνιο σουτ, που έφυγε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στη συνέχεια, το “Τριφύλλι” προσπάθησε αλλεπάλληλα να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα από το αριστερό άκρο δια ποδός Χατζηγιοβάνη, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να δημιουργεί προβλήματα με τις διαγώνιες σέντρες του, δίχως όμως κάποια από αυτές να οδηγήσουν σε τέρμα για την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Τελικά, η πίεση και οι προσπάθειες των “πράσινων” καρποφόρησαν στο 32′, με τον Σένκεφελντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από μια μεγάλη αναταραχή στην περιοχή της Ξάνθης, όμως τελικά το 0-1 δεν καταγράφηκε στον πίνακα του σκορ, αφού ο διαιτητής Φωτιάς αποφάσισε να ακυρώσει το τέρμα του Ολλανδού στόπερ, καθώς ο Χρήστος Δώνης διεκδίκησε κεφαλιά από θέση οφσάιντ κατά τη διάρκεια της φάσης.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σημειώσει γκολ κι έτσι αμφότερες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες στο 0-0.

Η είσοδος του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο στο 2ο ημίχρονο ήταν θεαματική. Οι “πράσινοι” με το “καλημέρα” στην επανάληψη πήραν το κεφάλι στο σκορ που έψαχναν, όταν στο 50ο λεπτό ο Ζαχίντ σέρβιρε στον Μακέντα εξαιρετικά με κάθετη συρτή μπαλιά, με τον Ιταλό φορ να πλασάρει ωραία τον Αμπάντ, γράφοντας το 0-1 στα Πηγάδια.

Το γκολ του Μακέντα αποτέλεσε ένεση ψυχολογίας για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 55′ ήρθε νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπεκ να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει με το αριστερό, αλλά τον Αμπάντ να διώχνει σωτήρια με το αριστερό του χέρι.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο 67′ μέχρι να σημειωθεί εκ νέου κάποια αξιόλογη φάση για γκολ. Ειδικότερα, τότε ο Ανουάρ έκανε ένα δύσκολο και εντυπωσιακό σουτ, με τον Αμπάντ να… απογειώνεται για να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ξάνθης στο 2ο ημίχρονο ήρθε αργά, αλλά λίγο έλειψε να της χαρίσει την ισοφάριση. Στο 80′ οι “Ακριτες” έφτασαν κοντά στο 1-1, με τον Μπαξεβανίδη να σεντράρει, τον Κάστρο να κάνει το θεαματικό γυριστό σουτ, αλλά τον Διούδη να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Προς το τέλος του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός παραλίγο να κάνει το 0-2, με τον Νάγκι να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Αμπάντ, τον οποίο πέρασε για να σουτάρει, όμως η μπάλα διώχθηκε από τους αμυντικούς της Ξάνθης που είχαν γυρίσει καλύπτοντας τη γραμμή της εστίας.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φωτιά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα κι έτσι ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Ξάνθη με σκορ 0-1, όπως είχε κάνει και την περασμένη σεζόν.