Επι… Κούλα ανατροπή από τους «πράσινους» μάγκες!

Έπειτα από ένα παιχνίδι – ραψωδία, ο Παναθηναϊκός που βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο, ανέτρεψε τα πάντα στην επανάληψη, παίρνοντας μια πανάξια και παλικαρίσια νίκη στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-2!

-

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να απειλούν εκατέρωθεν. Η πρώτη φάση ήρθε δια ποδός “κιτρινόμαυρων” στο 3′, με τον Βέρντε να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 9′ ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Μπουζούκη, ο οποίος έκανε την προβολή έπειτα από γύρισμα του Ζαχίντ, με τον Κρίστισιτς να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες, οι οποίες όμως κατέληξαν εν τέλει σε γκολ για την “Ένωση” στο 18′. Τότε, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν, με τον Μπακάκη να εξαπολύει ένα άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής και να νικάει τον Διούδη, που νωρίτερα είχε διώξει την σέντρα του Βέρντε από δεξιά, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Λιβάγια είχε βρει πάνω στον Σένκεφελντ.

Ο γκολ της ΑΕΚ φάνηκε να σοκάρει τους “πράσινους”, οι οποίοι βάσει εικόνας παιχνιδιού δεν ήταν ψυχολογικά έτοιμοι για να βρεθούν πίσω στο σκορ. Έτσι, χρειάστηκαν περίπου 10 λεπτά ώστε οι γηπεδούχοι να φανούν ξανά απειλητικοί προς την αντίπαλη εστία, όταν στο 27′ μετά από σέντρα-σουτ του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, ο Μακέντα μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Μπάρκας την έδιωξε με γροθιές.

Μάλιστα, η πίεση του Παναθηναϊκού από το 25′ και ύστερα κορυφώθηκε στο 31′ με το ωραίο σουτ του Χατζηγιοβανη, μετά από ατομική ενέργεια, να καταλήγει στην αριστερή γωνία της εστίας του Μπάρκα και ακολούθως κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο στη συνέχεια, λόγω επιθετικού φάουλ του Δώνη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μπάλα στην εν λόγω φάση πήρε περίεργη τροχιά, ξεγελώντας ακόμη και τον ίδιο τον παίκτη του “Τριφυλλιού”, ο οποίος πανηγύρισε το… 1-1 δίχως αυτό να έχει όντας πραγματοποιηθεί!

Από την πλευράς της, η “Ένωση” θέλησε να απαντήσει στο 35′ με τον Ολιβέιρα να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, που απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σένκεφελντ παραχώρησε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και την κεφαλιά του Μάνταλου, ήρθε ο Ολιβέιρα στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα του Διούδη για το 0-2 κόντρα στη ροή του αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι ο Γιώργος Δώνης έδωσε εντολή από το μπουθ να περάσουν στο ματς οι Χατζηθεοδωρίδης και Περέα, οι “πράσινοι” μπήκαν νωθρά στο 2ο ημίχρονο, με την ΑΕΚ μάλιστα να φτάνει άμεσα μόλις μια ανάσα από το 0-3.

Ειδικότερα, η “Ένωση” είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του Ολιβέιρα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Βέρντερ απέτυχε να σκοράρει, αρχικά με τον Διούδη να αποκρούει με τα πόδια την πρώτη προσπάθειά του και στη συνέχεια σουτάροντας πάνω του, με την άμυνα των “πράσινων” να κοιτά απαθώς.

Σταδιακά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πιέζοντας ολοένα και περισσότερο την εστία του Μπάρκα, την οποία απείλησαν σε ορισμένες περιπτώσεις με κάποια σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Τελικά, το “Τριφύλλι” κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 66′, με τον Μακέντα να παίρνει τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της περιοχής της ΑΕΚ και να τελειώνει ιδανικά στην αντίθετη γωνία, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μην μπορεί να αντιδράσει.

Πλέον, το μομέντουμ έγειρε ξεκάθαρα προς την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο οποίος μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έφερε το ματς στα ίσια! Συγκεκριμένα, στο 70′ ο Χατζηγιοβάνης ξεχύθηκε μπροστά από τη δεξιά πτέρυγες, έκανε τη συρτή σέντρα και βρήκε τον Περέα, ο οποίος σαν… τρέιλερ βγήκε μπροστά από τον Τσιγκρίνσκι και νίκησε τον Μπάρκα κάνοντας το 2-2 μέσα σε κλίμα παροξυσμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αρχικά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, όμως ο Γκεστράνιους βλέποντας το VAR έδειξε ορθώς τη σέντρα.

H AEK έμοιαζε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο, όντας ανήμπορη να αντιδράσει. Έτσι, στο 76′ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να τα φέρει… τούμπα, Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία άνηκε στον Γιόχανσον, που βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα από πλάγια θέση και δεξιά, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Η πίεση του “Τριφυλλιού” ήταν ασφυκτική προς τα “κιτρινόμαυρα” καρέ, με τους παίκτες του Γιώργου Δώνη να δικαιώνονται απόλυτα για την προσπάθειά τους στο 88′. Δράστης, ο νεοεισελθόντας Κολοβέτσιος, ο οποίος αποτέλεσε την τρίτη αλλαγή των “πράσινων” στο ματς και χρίστηκε χρυσός σκόρερ, όταν έπιασε μια εκπληκτική κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 και προκαλώντας απίστευτες αντιδράσεις στον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ!