Έπεσε σε… τείχος ο νωθρός Παναθηναϊκός!

-

Ο νωθρός, στο πρώτο ημίχρονο, Παναθηναϊκός, «ξύπνησε» στο δεύτερο μέρος, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Ιωαννίδη, Καρλίτος, Αϊτόρ και Μακέντα, ωστόσο έπεσε πάνω στο «τείχος»… Επασί κι έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς στη «μάχη» για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ερχόμενος 0-0 με την Λαμία στο «Απ. Νικολαΐδης».

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ενδεκάδα

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του «Απόστολος Νικολαΐδης» σε σχηματισμό 4-3-3.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Σωκράτης Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Γιοάν Μολό, ενώ ως αριστερό ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Μπαρτ Σένκεφελντ με τον Αχιλλέα Πούγγουρα.

Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ζοσέ Μαουρίσιο, Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος και Λούκας Βιγιαφάνιες, ενώ στην γραμμή κρούσης του «Τριφυλλιού» επιλέχθηκαν οι Αϊτόρ Κανταλαπιέντρα, Φώτης Ιωαννίδης και Αργύρης Καμπετσής.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με διάθεση να απειλήσει από νωρίς. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Βιγιαφάνιες δεν κατάφερε να βρει την μπάλα στην κίνηση, έπειτα από διώξιμο του Αντέντζο, ενώ στο 4′, ο Καμπετσής έκανε ένα σομπρέρο σε αντίπαλό του, έδωσε στον Βιγιαφάνες, που έσπασε με τη σειρά του στον Αϊτόρ, ο οποίος έκλεισε προς τα μέσα και σούταρε, αλλά ο Επασί είχε σωστή θέση και μπλόκαρε.

Για πάρα πολλή ώρα, το «Τριφύλλι» έμοιαζε εγκλωβισμένο από τον τρόπο που είχαν παραταχθεί οι φιλοξενούμενοι. Στο 18′, έπειτα από ωραία ανάπτυξη, ο Μαουρίσιο έσκαψε για τον Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά σταμάτησε στο σώμα του Βλάχου. Στο 22′, η Λαμία έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της. Κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Ρόμανιτς, αυτός έκανε το πρώτο σουτ, κόντραρε σε αντίπαλό του και με νέο σουτ του Μπιάρνασον στην κίνηση, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Καραμάνου κι έφυγε άουτ.

Στο 25′, ο Επασί μπλόκαρε εύκολα μια σέντρα – σουτ του Αϊτόρ μετά από κόρνερ, ενώ στο 26′, ένα μακρινό σουτ του Ντέλετιτς δεν είχε καμία τύχη. Στο 42′, ο Βιγιαφάνιες πραγματοποίησε μια υπέροχη ενέργεια. Το ωραίο «ένα – δύο» με τον Αλεξανδρόπουλου, διαδέχθηκε μια ντρίπλα του Αργεντινού με την οποία προσπέρασε δύο αντιπάλους του, ωστόσο ο Επασί βγήκε και μπλόκαρε, προτού ο «Βίγια» απειλήσει. Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σπουδαία ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να τα βρίσκει σκούρα απέναντι στην καλοστημένη ομάδα του Γρηγορίου

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος. Στο 46′, έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας, ο Βιγιαφάνες έσπασε στον Ιωαννίδη αλλά το πλασέ του τελευταίου (κι ενώ ο Επασί ήταν εκτός εστίας) βρήκε πάνω στον Τζανετόπουλο.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν. Από γύρισμα του Ρόμανιτς, ο Ντέλετιτς έπιασε το σουτ αλλά ο Χατζηθεοδωρίδης έβαλε σωτήρια την προβολή και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Στο 57′, ο Βιγιαφάνες έκανε λάθος στον άξονα, ο Βασιλακάκης έκλεψε, έδωσε στον Καραμάνο και αυτός προσπάθησε με κάθετη να βγάλει τετ-α-τετ τον Ρόμανιτς, αλλά ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπόλονι αποφάσισε να ρίξει στη μάχη τον Καρλίτος, ο οποίος αντικατέστησε τον Ιωαννίδη και τον Χατζηγιοβάνη, που πέρασε στη θέση του Βιγιαφάνιες.

Στο 65′, ο Καρλίτος έκανε ό,τι ήθελε στην άμυνα της Λαμίας, σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε λίγο στον Αντέτζο και ο Επασί έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 68′, ήταν σειρά του Μακέντα να περάσει στον αγωνιστικό χώρο, στη θέση του Καμπετσή. Στο 71′, το τελείωμα του Καρλίτος, σε ωραίο γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, ήταν… τραγικό, ενώ στο 76′, το «Τριφύλλι»… χτύπησε ξανά. Ο Αϊτόρ δε νίκησε εξ’ επαφής (!) τον Επασί, ο οποίος, στη συνέχεια, είπε «όχι» και στο πολύ δυνατό σουτ του Μακέντα.

Στο 82′, Αγιούμπ κι Εμμανουηλίδης αντικατέστησαν τους Αλεξανδρόπουλο και Αϊτόρ αντίστοιχα. Στο 92′, η Λαμία «φώναξε» για χέρι του Σένκεφελντ, με τον διαιτητή Τζήλο να δείχνει «παίζετε», ενώ μέχρι το 96′ καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται δίχως σκορ.