Έμεινε στα… ρηχά ο Παναθηναϊκός!

-

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα Play-Offs της Super League o Παναθηναϊκός, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με την ΑΕΚ στη Λεωφόρο με σκορ 1-1. Προηγήθηκαν οι «πράσινοι», ισοφάρισε με πέναλτι η Ένωση. Δεν εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Άρη στο Φάληρο οι παίκτες του «Τριφυλλιού».

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Καρλίτος.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Μισελέν, Χατζισαφί, Σιμόες, Μάνταλος, Τσούμπερ, Άμραμπατ, Αραούχο.

Με γρήγορο ρυθμό, όπως και πριν από μερικές εβδομάδες, ξεκίνησε το ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και ΑΕΚ στη Λεωφόρο, δίχως, όμως, να σημειώνεται ο ίδιος αριθμός γκολ στο 1ο ημίχρονο σε σχέση με την τελευταία αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Αυτή τη φορά ήταν η Ένωση αυτή που απείλησε πρώτη και κόντεψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2′, με τον Τσούμπερ να πλασάρει στην έξοδο του Διούδη, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Η απάντηση του «Τριφυλλιού» ήρθε άμεσα στο 4ο λεπτό και έμελλε να είναι ηχηρή. Ο Μήτογλου προσπάθησε να βρει τον Άμραμπατ στον χώρο του κέντρου, όμως ο Χουάνκαρ έκανε το έξυπνο κλέψιμο και έκανε μια εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση προς τον Αϊτόρ, ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Μισελέν, βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς και με ένα ευφυές «σκάψιμο» διαμόρφωσε το 1-0.

Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού, το παιχνίδι στερήθηκε φάσεων για αρκετή ώρα, με τους «κιτρινόμαυρους» πάντως να είναι αυτοί που έδειχναν λίγη περισσότερη διάθεση για να βρουν δίχτυα. Τα δύο μακρινά σουτ που επιχειρήθηκαν από πλευράς ΑΕΚ στο 16′ και στο 22′ δεν προβλημάτισαν καθόλου τον Διούδη, αλλά δεν συνέβη το ίδιο και με τη φάση του 23ου λεπτού με πρωταγωνιστή τον Άμραμπατ, όταν χρειάστηκε η παρέμβαση της τελευταίας στιγμής από τον Σένκεφελντ, ώστε ο Μαροκινός να μη σουτάρει ανενόχλητος εντός περιοχής και να ισοφαρίσει.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η ΑΕΚ έδειχνε να είναι καλύτερη, έχοντας την κατοχή. Άκρως αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός, που στην μοναδική του τελική βρήκε γκολ με το… καλημέρα.

Στο τελευταίο 15λεπτο του 1ου ημιχρόνου η ομάδα του Οφρυδόπουλου ανέβασε περισσότερο την πίεση προς τα καρέ του Διούδη κι έφτασε σε μερικές ακόμη τελικές, με την κεφαλιά του Αραούχο στο 34′ που έφυγε άουτ, αλλά και με το σουτ του Μισελέν που βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τελικά, στο φινάλε του πρώτου μέρους η ΑΕΚ κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ειδικότερα στο 42′ ο Αραούχο βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας, με τον Διούδη να πραγματοποιεί μια κάκιστη έξοδο, που οδήγησε στην ανατροπή του Αργεντινού επιθετικού εντός μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Άμπραμπατ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του Έλληνας κίπερ, που βρήκε τη μπάλα με τα χέρια, αλλά δεν μπόρεσε να την κρατήσει εκτός.

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο για το 2ο ημίχρονο ήταν κάκιστη, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πιέσει σφόδρα για να να πετύχει ένα ακόμη γκολ και να πάρει το προβάδισμα στη Λεωφόρο.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να το πετύχει στο 52′, με τον Μήτογλου να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασταθή απόκρουση του Διούδη, αλλά ο σέντερ μπακ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται ορθώς.

Η τραγική εικόνα των «πράσινων» εκνεύρισε αρκετά τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος στο 59′ δεν δίστασε να προχωρήσει σε τρεις μαζεμένες αλλαγές, βγάζοντας από το γήπεδο τους Κουρμπέλη, Καρλίτος και Σάντσες, για να βάλει τους Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο και Κώτσιρα. Στο μεταξύ, στο ματς είχε μπει και Χατζηγιοβάνης, αφού ο Γκατσίνοβιτς αισθάνθηκε ενοχλήσεις.

Όπως ήταν λογικό, οι κινήσεις του Σέρβου τεχνικού… ταρακούνησαν τους «πράσινους», οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 67′ δημιούργησαν τις πρώτες προϋποθέσεις τους για γκολ στο 1ο ημίχρονο. Έπειτα από φάση διαρκείας και μάχες σώμα με σώμα εντός περιοχής, ο Παλάσιος βρέθηκε στην καρδιά των «κιτρινόμαυρων» καρέ για την κεφαλιά, αλλά δεν εκτέλεσε σωστά έπειτα από την πανέμορφη φαλτσαριστή σέντρα του Αϊτόρ.

Από το 67′ μέχρι και το 84′ το ματς… πάγωσε, για να έρθουν οι δύο φάσεις με Αραούχο και Παλάσιος για να «ανάψουν» ξανά την αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, αρχικά ο Σένκεφελντ έκανε λάθος εκτίμηση, ο Αραούχο βγήκε στην κόντρα, μπήκε πλάγια στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του από κοντά δεν βρήκε στόχο, ενώ στη συνέχεια ο Παλάσιος πέρασε δύο αμυντικούς της Ένωσης, έκανε το δυνατό σουτ εντός καρέ, όμως αυτό κατέληξε πάνω στον Στάνκοβιτς.

Παρότι πίεσε περισσότερο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει κάτι ουσιαστικό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Νταμπάνοβιτς. Έτσι, οι «πράσινοι» έχασαν την ευκαιρία να «πιάσουν» τον Άρη στην 4η θέση μετά την ήττα των Θεσσαλονικέων από τον Ολυμπιακό, αλλά και να μειώσουν τη διαφορά από την 3η ΑΕΚ.

Φυσικά, το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Σωκράτης Διούδης. Πρόκειται για μια αχρείαστη ενέργεια, η οποία ουσιαστικά δίνει τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν είναι καλός στον αγωνιστικό χώρο. Καθοριστική η φάση του 42′.

Ο Νταμπάνοβιτς αποφάσισε να αφήσει το παιχνίδι να εξελιχθεί, δίχως να σφυρίζει και να δίνει πολλά φάουλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει πολύ σκληρό. Σε αυτό το πλαίσιο φάνηκε να αδικεί αρκετά τον Παναθηναϊκό σε ορισμένες φάσεις, στις οποίες θα μπορούσε να δοθεί φάουλ.