«Έλαμψε» ο Βέρμπιτς, το «γύρισε» ο Παναθηναϊκός

-

Συναρπαστικό αποδείχθηκε το φιλικό μεταξύ Πάφου και Παναθηναϊκού, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Σάρλια, Πούγγουρας, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Μπερνάρ, Σαβιέρ, Συμεωνίδης, Παλάσιος, Σπόραρ.

Πάφος (Χ. Μπεργκ): Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Παλάσιος, Μίκαελ, Καραμπάτζε, Χέσταντ, Πελάτζιο, Ταβάρες, Χότσκο, Μπετανκόρ, Βαλακάρι.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τιμήθηκε και πάλι επί κυπριακού εδάφους, οι οπαδοί του «Τριφυλλιού» μετέτρεψαν το γήπεδο σε… Λεωφόρο και έτσι το φιλικό με την Πάφο ξεκίνησε σε απόλυτα όμορφο κλίμα για τους «πράσινους».

H κίνηση έγινε από τον Χέσταντ στον άξονα, που έπειτα από πάσα του Βαλακάρι επιχείρησε να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ στο 7′. Μάλιστα, ο Νορβηγός απείλησε ξανά τον Λοντίγκιν, αλλά ο έμπειρος κίπερ είχε πολύ καλή τοποθέτηση και έτσι έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του παίκτη των Κύπριων μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 8′.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός θέλησε να απαντήσει στις ευκαιρίες της Πάφου στο 12′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ το σουτ… κεραυνός που επιχείρησε ο Χουάνκαρ βρήκε στα σώματα και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ το νέο σουτ του Βαγιαννίδη εντός περιοχής έφυγε λίγο άουτ.

Έπειτα από περίπου 12 λεπτά ήταν ξανά η σειρά των γηπεδούχων να δημιουργήσουν μια σημαντική φάση για γκολ. Πρωταγωνιστής ο Μπετανκόρ, ο οποίος στο 24′ μπήκε στην περιοχή του «Τριφυλλιού», έκανε και του σουτ από πολύ καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Αργότερα, το παιχνίδι μπήκε… στον πάγο, αφού ο ρυθμός στον αγωνιστικό χώρο έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αφού η μπάλα δεν έφτανε εύκολα στις περιοχές των Λοντίγκιν και Ολαθάμπαλ.

Παρόλα αυτά, στο 39′ ο «αστέρας» της Πάφου, Βαλακάρι, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, σουτάροντας από μακριά. Συγκεκριμένα, ο Φινλανδός μεσοεπιθετικός της κυπριακής ομάδας σήκωσε το κεφάλι, σημάδεψε και με εξαιρετικό αριστερό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν, που δεν μπόρεσε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, δεχόμενος το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, μόλις 3 λεπτά αργότερα η Πάφος διπλασίασε τα τέρματά της. Στο 45′ ο Βαλακάρι, αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού, πραγματοποίησε μια εκπληκτική λόμπα για τον Μπετανκόρ, ο οποίος στόπαρε ωραία με τον μηρό, γύρισε και… εκτέλεσε στον αέρα τον Λοντίγκιν, με τον Σάρλια να τον έχει χάσει στο μαρκάρισμα και να τον αφήνει να κάνει ό,τι θέλει για το 2-0.

Ολόκληρη την ενδεκάδα της άλλαξε η Πάφος με την έναρξη της επανάληψης έπειτα από απόφαση του Μπεργκ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αλλάξει αισθητά στη συνέχεια.

Στο 54′ σημειώθηκε η πρώτη φάση για γκολ στο 2ο ημίχρονο, με τον Μπερνάρ να κάνει την σέντρα στην περιοχή για να βρει τον Σπόραρ, που με κεφαλιά ανάγκασε τον Όιερ να εκτιναχθεί στη γωνία του για να παραχωρήσει κόρνερ.

Λίγο αργότερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Βέρμπιτς και δήλωσε αμέσως «παρών», αφού στο 65′ με κεφαλιά απείλησε εκ νέου την κυπριακή εστία, δίχως όμως να βρει στόχο.

Τελικά, ο Σλοβένος διεθνής, έχοντας μπει εμφανώς ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, στο 75ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ύστερα από ένα εκπληκτικό σλάλομ, το οποίο σταμάτησε αντικανονικά εντός μεγάλης περιοχής. Μάλιστα, ο ίδιος αποφάσισε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, νικώντας τον Όιερ για το 2-1.

Πλέον, το μομέντουμ είχε γύρει για τα καλά προς το μέρος του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο 78′ έφερε τα πάνω… κάτω και ισοφάρισε! Συγκεκριμένα, ο Βέρμπιτς ταλαιπώρησε τους αμυνόμενους από τη δεξιά πλευρά στο όριο της περιοχής για να δώσει εν τέλει πάσα στον νεοεισελθόντα Κρυπαράκο στο ύψος του πέναλτι, με τον 19χρονο παίκτη να κάνει κοντρόλ και σουτ για το 2-2.

Στο τελευταίο χρονικό κομμάτι της αναμέτρησης, το «Τριφύλλι» επιχείρησε να γυρίσει εντελώς το ματς και να ολοκληρώσει την ανατροπή. Στο 82′ θα μπορούσε να το είχε πετύχει, αν ο Καμπετσής, ύστερα από σπριντ και ατομική ενέργεια τελείωνε σωστά τη φάση εντός περιοχής, με το σουτ του να φεύγει άουτ.

Παρότι πίεσε μέχρι το φινάλε, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να βρει και τρίτο γκολ, με αποτέλεσμα Πάφος και Παναθηναϊκός να ολοκληρώσουν την μεταξύ τους φιλική συνάντηση με το σκορ στο 2-2.