Έγκλημα και τιμωρία… στο 97′!

-

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μια «ανάσα» από τη νίκη στην Τρίπολη, προηγήθηκε με 0-2, ωστόσο δέχτηκε ξανά γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, έπαιξε με την φωτιά και τελικά… κάηκε στο 97′, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να δίνει τον «χρυσό» βαθμό στην ομάδα του (2-2).

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ενδεκάδα

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο ΔιούδηςΣένκεφελντ και Πούγγουρας αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τον Μολό δεξιά και τον Χουάνκαρ αριστερά.

Στον άξονα, ο Νιάς αγωνίστηκε ως «εξάρι», με τους Αλεξανδρόπουλο και Αγιούμπ να τον πλαισιώνουν.

Στην γραμμή κρούσης, ο Βιγιαφάνιες τοποθετήθηκε στο αριστερό «φτερό», ο Χατζηγιοβάνης στο δεξί κι ο Μακέντα στην κορυφή της «πράσινης» επίθεσης.

Το παιχνίδι

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Αρκάδες ήταν εκείνοι που κρατούσαν την μπάλα και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις. Οι παίκτες του «Τριφυλλιού» πίεζαν ψηλά και στο 9′ κατάφεραν να δημιουργήσουν την πρώτη ευκαιρία του ματς. Ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Βιγιαφάνιες που πήρε την κεφαλιά, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά γρήγορα, με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού να διώχνουν δύσκολα το γύρισμα του Ριέρα στην καρδιά της περιοχής.

Στο 16′, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Διούδη, η μπάλα έφτασε στον Μπελόκ, το σουτ του οποίου έφυγε αρκετά έξω. Στο 19′, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν τον σκορ, με τον Φερνάντεθ να πατάει περιοχή από τα δεξιά και τον Διούδη να βγάζει στη γωνία του το δυνατό σουτ του Ισπανού. Στο 22′, ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με το σουτ του Χουάνκαρ να βγάζει πάνω στη γραμμή ο Χριστόπουλος. Ωστόσο η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, αφού στην αρχή της, ο Χατζηγιοβάνης ήταν σε θέση οφσάιντ. Παρ’ όλα αυτά, ήταν μια εξαιρετική ανάπτυξη των «πράσινων».

Στο 37′, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα ένα μακρινό σουτ του Αλεξανδρόπουλου, ενώ στο 43′, ο Χατζηγιοβάνης έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά, αλλά η σέντρα του δεν ήταν καλή, με τον πορτιέρε του Αστέρα Τρίπολης να μπλοκάρει με ευκολία. Στο 45′, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βαλιέντε και κατέληξε σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ (0-0), με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα και τους «πράσινους» να ανεβάζουν… στροφές και να ισορροπούν στη συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε πιο δυναμικά. Στο 46′, ο Τασουλής σέντραρε, ο Φερναντεθ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Διούδη. Στο 47′, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έκανε λάθος, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μπελόκ, ο οποίος σούταρε άουτ.

Δίχως να σημειωθεί κάτι αξιοσημείωτο στο μεσοδιάστημα, στο 56′, το «Τριφύλλι» έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Βιγιαφάνιες έβγαλε την μπάλα με υπέροχο τακουνάκι στον Μολό, το σουτ του Γάλλου, όμως, έβγαλε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ.

Στο 58′, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ! Ο Χουάνκαρ έβγαλε απίθανη μπαλιά με το αριστερό από τη δεξιά πλευρά, με τον Μακέντα να κινείται στην πλάτη της άμυνας και με μια όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Στο 59′, το «Τριφύλλι» σκόραρε ξανά! Ο Βιγιαφάνιες έβγαλε εντυπωσιακή μπαλιά στον Χουάνκαρ, ο οποίος τροφοδότησε εξαιρετικά τον Μακέντα (ξανά), με τον Ιταλό να πλασάρει και «γράφει» το 0-2.

Μετά τα γκολ, ο Παναθηναϊκός γύρισε πίσω, με τον Αστέρα Τρίπολης να προσπαθεί να βρει χώρους να απειλήσει. Στο 75′, οι γηπεδούχοι απείλησαν από κοντά με τον Αλί Μπαμπά και τον Διούδη να βγάζει δύσκολα. Η φάση, όμως, δεν μέτρησε καθώς η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου από τα πόδια του επιθετικού του Αστέρα. Στο 76′, ήρθε νέα καλή στιγμή για τους Αρκάδες, με το σουτ του Τιλίκα να μπλοκάρει με σχετική άνεση ο Διούδης.

Στο 81′, ο Λάζλο Μπόλονι προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Ιωαννίδη και Αθανασακόπουλο να αντικαθιστούν τους Μακέντα και Αλεξανδρόπουλο αντίστοιχα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε στο σκορ, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Έπειτα από όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Αλί Μπαμπά πήρε την κεφαλιά για τον Λουίς Φερνάντεθ που πλάσαρε στην δεξιά γωνία για το 1-2.

Στο 87′, ο Διούδης μπλόκαρε μια κεφαλιά του Ιγκλέσιας, έπειτα από φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι κοντά στο κόρνερ. Η εστία του Παναθηναϊκού βρέθηκε σε κατάσταση «κόκκινου συναγερμού», με τον Διούδη να αποκρούει σουτ του Λουίς Φερνάντεθ από πλάγια θέση, ενώ στη συνέχεια, η κεφαλιά του Καστάνιος πέρασε άουτ.

Η πολλή πίεση απέδωσε καρπούς για τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος στο 97′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον τερματοφύλακά του. Από γύρισμα του Λουίς Φερνάντεθ έπειτα από κεφαλιά του Ιγκλέσιας, ο Παπαδόπουλος έκανε τρομερό σουτ στην κίνηση γράφοντας το τελικό 2-2, με το ματς να λήγει, τελικά, στο… 100ο λεπτό!