Διπρόσωπος, αλλά… νικητής!

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό 1ο ημίχρονο και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, ο Παναθηναϊκός εν τέλει πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, καθώς επιβλήθηκε επί την Αρκάδων με σκορ 1-0 για την 12η αγωνιστική της Superleague.

-

Η ενδεκάδα

Το παιχνίδι

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μόλις στο 8′ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ! Συγκεκριμένα, στο 7′ ο Περέα ανατράπηκε αντικανονικά εντός περιοχής, περιμένοντας τη σέντρα από τα αριστερά, με τον διαιτητή Σέζο να υποδεικνύει πέναλτι, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει λίγο αργότερα ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος δεν λάθεψε, γράφοντας το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ).

Μετά το γκολ οι “πράσινοι” διατήρησαν την υπεροχή τους, συνέχιζαν να πιέζουν τα καρέ του αντιπάλου και στο 19′ λίγο έλειψε να σημειώσουν το 2-0. Τότε, ο Χατζηγιοβάνης έκλεψε εκπληκτικά βγαίνοντας στην κόντρα από ατα αριστερά, γύρισε συρτά προς τον Περέα που βρισκόταν στον χώρο πέναλτι, όμως ο Κολομβιανός δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από άκρως πλεονεκτική θέση.

Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά, αφού βγαίνοντας σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο νικήθηκε από τον πορτιέρο των Αρκάδων, ενώ στο 30′ και στο 32′ ήρθαν δυο ωραία σουτ από Χατζηγιοβάνη και Μακέντα αντίστοιχα, τα οποία όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Στο μεταξύ, όσο το παιχνίδι προχωρούσε προς την ανάπαυλα ημιχρόνου ο ρυθμός έπεφτε ολοένα και περισσότερο, ενώ από την πλευρά τους οι “πράσινοι” λειτούργησαν άψογα σε αμυντικό επίπεδο, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης οδηγήθηκε στα αποδυτήρια δίχως να έχει σημειώσει ούτε… μία τελική προσπάθεια.

Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή βρισκόταν σε θέση υπεροχής, με τον Αστέρα Τρίπολης να περιμένει τον αντίπαλό του στα δικά του καρέ, όντας συγχρόνως εντελώς ακίνδυνος προς την “πράσινη” εστία.

Οι “πράσινοι” έδειξαν τη διάθεση να παίξουν κάθετα τη μπάλα, με τους Περεά, Μακέντα και Καμπετσή, που μπήκε στη θέση του πρώτου, να βγαίνουν σε εξαιρετικές θέσεις για να σκοράρουν, δίχως όμως να τα καταφέρνουν.

Πάντως, στο 68′ και στο 69′ οι Αρκάδες… αφυπνίστηκαν και έκαναν ό,τι δεν έπραξαν σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι. Σε μια διαρκείας, ο Διούδης χρειάστηκε να επέμβει και να αποδείξει πόσο καλά αντανακλαστικά διαθέτει, κρατώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του, με τη μικρή πολιορκία των φιλοξενούμενων να ολοκληρώνεται με ένα καλό σουτ του Μπαράλες, που πέρασε άουτ.

Στο 71‘ ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να απαντήσει με τον Καμπετσή, όμως ο νεαρός επιθετικός δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από το δεύτερο δοκάρι, αφού ο Μαρτίνες με σωτήρια προβολή έδιωξε σε κόρνερ προτού ο παίκτης του “Τριφυλλιού” εκτελέσει.

Από το 80ο λεπτό και μετά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους, ψάχνοντας και αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, στο οποίο έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο 87′, όμως η παρέμβαση του Σένκεφελντ ήταν καθοριστική προκειμένου η μπάλα να μη φτάσει στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων, εκεί όπου καιροφυλακτούσαν αρκετοί παίκτες του Αστέρα.

Οι ίδιοι φάνηκε να μην έχουν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς… φόβισαν τους “πράσινους” στο 94′, όταν ο Μπαράλες σκόραρε από θέση οφσάιντ, με το τέρμα να ακυρώνεται ορθά από τον διαιτητή Σώζο.

Τελικά, παρά το γεγονός πως οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους στο 2ο ημίχρονο, κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και να το διατηρήσουν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Σώζου, με τον Παναθηναϊκό να νικά με σκορ 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.