«Διπλό» με… VARιά καρδιά και «κέρασμα» Ιωαννίδη!

-

Με τον Φώτη Ιωαννίδη να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, το «Τριφύλλι» πέρασε… δια πυρός και σιδήρου από την Ριζούπολη (0-1) κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, παίζοντας για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο και με το VAR… σύμμαχό του.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη, με τους Σένκεφελντ, ΠούγγουραΖαγαρίτη και Χουάνκαρ να βρίσκονται στην άμυνα.

Αλεξανδρόπουλος και Βέλεθ ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Χατζηγιοβάνη και Ιωαννίδη στα άκρα και τον Αθανασακόπουλο πίσω από τον προωθημένο Μακέντα.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, όταν μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα σούταρε μέσα στην περιοχή, ωστόσο η μπάλα βρήκε στα σώματα. Έξι λεπτά αργότερα, στο 9′, με το πείσμα του ο Ιωαννίδης πήρε τις κόντρες έξω από την περιοχή, αλλά του σουτ του βρήκε στον Λισγάρα και έφυγε κόρνερ. Στο 16′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Μπαξεβανίδη από θέση βολής να επιλέγει να κάνει γύρισμα στο πουθενά.

Στο 20ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Συνεργασία του Χουάνκαρ με τον Χατζηγιοβάννη, ο πρώτος έκανε παράλληλη μπαλιά στην περιοχή, ο Βέρχουστ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ιωαννίδης ήρθε για την σπρώξει στα δίχτυα και να γράψει το 1-0 στο ντεμπούτο του ως βασικός. Ο διαιτητής πήγε στο VAR για να εξετάσει πιθανό φάουλ του Ιωαννίδη στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, με το γκολ τελικά να μετράει κανονικά.

Στο 25′ ο Απόλλωνας «ξαναχτύπησε». Ο Τσιλούλης κέρδισε τον Ζαγαρίτη στη μονομαχία και στη συνέχεια ο Διούδης απέκρουσε το σουτ, ενώ στο 28′ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε πέναλτι, σε μία φάση που ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε στο πρόσωπο έπειτα από σύγκρουση με τον Ιωαννίδη (του Απόλλωνα). Η φάση ελέγχθηκε από το VAR με τον Κουτσιαύτη να το ακυρώνει γιατί φάνηκε να υπάρχει χέρι του Ιωαννίδη πριν τον ανατρέψει ο Διούδης. Μάλιστα, ο φορ των γηπεδούχων αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο, φορώντας κολάρο.

Στο 43′ ο Απόλλωνας απείλησε ξανά, με τον Φερνάντεθ να προσπαθεί να νικήσει τον Διούδη που όμως είχε κλείσει τη γωνιά του κι έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, σε αντεπίθεση, Αθανασακόπουλος και Χατζηγιοβάνης κατάφεραν να μη σκοράρουν. Ο νεαρός χαφ έδωσε πάσα λίγο έξω από την περιοχή και ο εξτρέμ έκανε ντρίμπλα που δεν του βγήκε, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και πιο αποφασιστικά και μόλις στο 47′ κέρδισαν πέναλτι, με τον Τσιλούλη να πέφτει στην περιοχή πάνω στην κίνηση και το μαρκάρισμα του Ζαγαρίτη. Τελικά, με παρέμβαση του VAR, το πέναλτι έγινε φάουλ, αφού η παράβαση στον Τσιλούλη έγινε στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο νεαρός αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη, με το «Τριφύλλι» να μένει από νωρίς στο δεύτερο μέρος με 10 παίκτες.

Η αποβολή του Ζαγαρίτη έφερε ανακατατάξεις στον σχηματισμό, με τον Χατζηγιοβάνη να παίρνει όλη την δεξιά πλευρά και τον Χουάνκαρ να μετακινείται στη φυσική του θέση, προκειμένου να καλύψει το κενό που άφησε πίσω του ο Έλληνας μπακ. Στο 70′ δύο πρώην «πράσινοι» έκαναν την εμφάνισή τους στο γήπεδο της Ριζούπολης. Ο λόγος για τους Μουνιέ και Χουχούμη, οι οποίοι αντικατέστησαν τους Φερνάντεθ και Μπρούσιτς αντίστοιχα, για λογαριασμό του Απόλλωνα.

Στο 73′ ο Παναθηναϊκός έκανε αισθητή την παρουσία του μετά από αρκετή ώρα. Ο Ιωαννίδης, αφού «άδειασε» Κολ και Λισγάρα έκανε το σουτ από πλάγια θέση για να διώξει ο Βέρνχουλστ. Μόλις ολοκληρώθηκε η φάση, ο Μπόλονι πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Μολό να αντικαθιστά τον Χατζηγιοβάνη.

Στο 74′ ο Διούδης αντέδρασε εξαιρετικά σε σουτ του Μουνιέ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Απόλλων κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, όταν έπειτα από ωραία σέντρα του Μουνιέ, η άμυνα του Παναθηναϊκού ξέχασε τον Μπεντινέλι που από κοντά νίκησε τον Διούδη για την ισοφάριση. Τελικά, το γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε, αφού έπειτα από έλεγχο στο VAR, διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ της ομάδας βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, Καρλίτος και Αϊτόρ πέρασαν στις θέσεις των Μακέντα και Αθανασακόπουλου αντίστοιχα, ενώ ο Μαυρομμάτης αντικατέστησε τον Ιωαννίδη. Στο 94′, η κεφαλιά του Σλίβκα, πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Διούδη, ενώ στο 95′ ο Έλληνας τερματοφύλακας επενέβη επιτυχώς σε προσπάθεια του Ντάουντα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Χουάνκαρ έχασε μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση για να «κλειδώσει» τη νίκη, η οποία – ευτυχώς – ήρθε, έπειτα από νέα επέμβαση του Διούδη σε κεφαλιά του Ντάουντα στο 98′, με το τελικό 0-1 να δίνει το πρώτο «τρίποντο» στους «πράσινους» για το 2021.