Διασυρμός για το «Τριφύλλι» κόντρα στον Ολυμπιακό!

-

Ο Παναθηναϊκός Β’… διασύρθηκε με 1-4 από τον Ολυμπιακό Β’ και αποχαιρέτησε με αυτό τον τρόπο την Super League 2.

Η ενημέρωση της ΠΑΕ:

«Βαριά εντός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό Β΄ από την δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού (1-4). Οι Πράσινοι στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι, έχασαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο στο δεύτερο παρουσίασαν κακή εικόνα και ηττήθηκαν.

Στην πρώτη φάση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Στο 2ο λεπτό μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Τριφυλλιού ο Μπα σκόραρε. Οι Πράσινοι αντέδρασαν και πέντε λεπτά αργότερα. Ο Σαρδέλης κέρδισε το πέναλτι από τον Ρέτσο, ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην εκτέλεση και έτσι η ευκαιρία χάθηκε.

Στο 16΄ ο Καρακασίδης έβγαλε το τετ α τετ με τον Μπα και κράτησε το σκορ στα ίσια επίπεδα. Ένα μόλις λεπτό αργότερα, ο Παναθηναϊκός Β΄ απείλησε, με τον Φουρτάδο να μπαίνει από τα δεξιά αλλά να μην κάνει καλό τελείωμα. Η ισοφάριση για τους Πράσινους ήρθε στο 30΄ με τον Καλοσκάμη να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού Β΄ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος το Τριφύλλι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Ο Φουρτάδο συνέκλινε, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το σουτ έφυγε άουτ.

Στο 50΄ ο Ολυμπιακός Β΄ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μπα και πάλι. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μπα να σηκώνεται ολομόναχος και να κάνει το 2-1.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν κι άλλο τέρμα. Μετά το λάθος στην άμυνα του Τριφυλλιού, ο Μπα γύρισε στο ύψος της περιοχής, με τον Σαπουντζή να κάνει το 1-3. Στο 68΄ ο Φουρτάδο γύρισε ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ πέρασε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπα κέρδισε την μονομαχία, μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και πέτυχε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του. Στο 81ο λεπτό ο Παναθηναϊκός Β΄ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Χατζηιωάννου να πλασάρει, αλλά τον Μπότη να αποκρούει.

Η τελευταία στιγμή στο ματς ήρθε στο 86ο λεπτό, με το σουτ του Φουρτάδο να το αποκρούει και πάλι ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Β΄.

Παναθηναϊκός Β΄ (Σ. ΑΝΤΩΝΙΟΥ) Καρακασίδης, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Καλοσκάμης (75΄ Χατζηιωάννου), Φουρτάδο, Κρυπαράκος (84΄ Καρβούνης), Σαρδέλης (66΄Μαντσίνι), Νταμπίζας, Λάμψιας (75΄ Τσεβάς), Καραμπάς (66΄ Τουρκοχωρίτης)

Ολυμπιακός Β΄ (Α. ΙΜΠΑΓΑΣΑ): Μπότης, Μπα (76΄ Βλαχομήτρος), Λαϊντνερ (79΄ Καράκουτης), Ρέτσος, Μαυρουδής, Μαρίνος, Κατσουλίδης (46΄ Σγουρός), Ιμπαγάσα (70΄ Πατήρας), Σαπουντζής, Τανούλης, Πινάκας (46΄ Αργυρίου)».