«Χρυσό»… διπλό στη Λιβαδειά ο Παναθηναϊκός!

-

Μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα με Ιωνικό και ΟΦΗ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε επί του Λεβαδειακού με σκορ 0-1 στη Βοιωτία για την 16η αγωνιστική της Super League, και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Άκρως πολύτιμο αποδεικνύεται το «διπλό» στη Λιβαδειά για το «Τριφύλλι», που δεν εμφάνισε καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Λεβαδειακός (Γ. Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης, Τσάπρας, Μπαχανάκ, Βήχος, Χάμοντ, Συμελίδης, Τορό, Νίκας, Δούμτσιος, Μουτίνιο για τους φιλοξενούμενους

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγνουσον, Κώτσιρας, Τσέριν, Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ

Στον Λεβαδειακό ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί ένα από τα χειρότερα – αν όχι το χειρότερο – ημίωρά του την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απειλούσαν την εστία του Μπρινιόλι. Αρχικά, στο 12′ ο Τορό με σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να κάνει τη ζημιά, όμως ο Ιταλός τερματοφύλακας μπλόκαρε, ενώ στο 26′ ο Κωνσταντινίδης έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Μουτίνιο που σούταρε, αλλά ο κίπερ του «Τριφυλλιού» ήταν και πάλι εκεί.

Στο μεταξύ, η ομάδα του Βέλιτς μετρούσε συνολικά 4 τελικές, έναντι μόλις μιας των «πράσινων».

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να παίξουν ποδόσφαιρο και να μπουν δυναμικά στο ματς στα τελευταία 15′ του 1ου ημιχρόνου. Μάλιστα, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για γκολ που δημιούργησαν, ευτύχησαν να προηγηθούν! Συγκεκριμένα, στο 35′ ο Σπόραρ πήρε την πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή για τον Βέρμπιτς, που πρόλαβε τους πάντες και προ κενής εστίας έκανε το 0-1.

Μετά το γκολ του Σλοβένου μεσοεπιθετικού η πίεση από πλευράς Κυπελλούχων Ελλάδος αυξήθηκε ακόμη περισσότερο και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Ειδικότερα, στο 45+3′, έπειτα από αντεπίθεση, ο Παλάσιος σούταρε δυνατά εντός περιοχής και ο Στογιάνοβιτς απέκρουσε με υπερένταση, ενώ στο 45+4′ ο Σπόραρ από πλεονεκτική θέση σούταρε, αλλά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι!

Αμέσως μετά τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, επικράτησε πανικός στο γήπεδο. Κόσμος του Παναθηναϊκού είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ένα δακρυγόνο έφυγε από την Αστυνομία και… προσγειώθηκε στην κερκίδα των οπαδών των φιλοξενούμενων! Ένα ασθενοφόρο μπήκε στο χορτάρι για να παραλάβει έναν οπαδό του «Τριφυλλιού» με αναπνευστικό πρόβλημα κι αποχώρησε αμέσως για το νοσοκομείο.

Το 2ο ημίχρονο, όπως ήταν λογικό, ξεκίνησε με καθυστέρηση, με τον Λεβαδειακό να είναι και πάλι αυτός που φαινόταν πιο ορεξάτος στο ξεκίνημα. Στο 51′, μετά από αντεπίθεση, ο Χάμοντ έκανε το σουτ, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχο και λίγο νωρίτερα, στο 49′, ο Συμελίδης ήταν αυτός που ανάγκασε τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει ξανά.

Η πρώτη φάση για γκολ για τον Παναθηναϊκό προέκυψε στο 55′, με το σουτ του Παλάσιος έπειτα από ασίστ του Μπερνάρ να εξουδετερώνεται δύσκολα από τον Στογιάνοβιτς.

Τελικά, η ευκαιρία των φιλοξενούμενων αποτέλεσε παρένθεση στο γενικότερο μομέντουμ του 2ου ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να απειλούν για την ισοφάριση.

Στο 59′ ο Βήχος με δυνατό σουτ από μακριά προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Μπρινιόλι, ο οποίος, όμως, στο 63′ πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα. Ο Βήχος έκανε τη σέντρα, ο Χουάνκαρ αδράνησε, με τον Βρακά να σουτάρει εξ επαφής και τον Ιταλό τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να διώχνει σε κόρνερ, σε μια τρομερή επέμβαση!

Όπως και στο 1ο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός συνέχιζε να είναι πιο παραγωγικός, όμως το «Τριφύλλι» ήταν αυτό που βρήκε ξανά το γκολ. Στο 83′ το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, ο Πούχατς, που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι, στην πρώτη του τελική προσπάθεια με τα χρώματα των «πράσινων» βρήκε δίχτυα, νίκησε με ωραίο δυνατό πλασέ τον Στογιάνοβιτς, όμως το τέρμα ακυρώθηκε, αφού διαιτητής Τσακαλίδης και VAR έκριναν ότι ο Ιωαννίδης νωρίτερα είχε βρει με τον αγκώνα του το πρόσωπο του Βήχου.

Όπως έχουμε επισημάνει ξανά, σε παιχνίδι που κρίνεται από ένα γκολ, δεν μπορεί η φάση – «κλειδί» να μην αφορά τη φάση από την οποία προέκυψε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Μάλιστα, το γκολ του Βέρμπιτς ήρθε σε ένα χρονικό σημείο κατά το οποίο ο Λεβαδειακός έδειχνε να έχει… κλειδώσει τον Παναθηναϊκό μακριά από την εστία του, με αποτέλεσμα να φύγει μεγάλο βάρος από τα πόδια των φιλοξενούμενων.

Ο διαιτητής Τσακαλίδης κλήθηκε να σφυρίξει σε ένα… περιπετειώδες παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε με καθυστέρηση εξαιτίας εξωαγωνιστικών λόγων, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 2ο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, πλην της του ακυρωμένου γκολ του Παναθηναϊκού, δεν χρειάστηκε να λάβει άλλες δύσκολες αποφάσεις. Στη φάση του 83′, πράγματι ο Ιωαννίδης φαίνεται να βρίσκει τον Βήχο με το χέρι του στο πρόσωπο.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.