Χίγκλερ… Χίτλερ, «καταδίκασε» σε «θάνατο» τον Παναθηναϊκό!

-

Με τους Κώτσιρα και Μπρινιόλι να υποπίπτουν σε ολέθρια λάθη και τον διαιτητή Χίγκλερ να ευνοεί σκανδαλωδώς τον Βόλο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Πανθεσσαλικό με σκορ 3-1.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Λούκτκβιστ, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Παλάσιος, Μακέντα.

Βόλος: Κότνικ, Ρομέρο, Γκουλέν, Πουρίτα, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατέν, Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

Με διάθεση να κυριαρχήσει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και από πολύ νωρίς επέβαλλε τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση. Απεναντίας, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με σαφή αμυντική νοοτροπία, έχοντας ως στόχο να απειλήσουν αποκλειστικά μέσω εκδήλωσης αντεπιθέσεων.

Ως απόρροια της κυριαρχίας του, το «Τριφύλλι» απείλησε την εστία του Κότνικ μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Βέλεθ έφυγε άουτ, ενώ στο 8′ η σέντρα του Παλάσιος πήρε περίεργα φάλτσα και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Αμέσως μετά, οι «πράσινοι» απείλησαν εκ νέου, με τον Μακέντα να βρίσκεται σε εξαιρετική θέση, αλλά να σουτάρει πάνω σε αμυνόμενο.

Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός αποπειράθηκε για μια ακόμη φορά να κάνει το 0-1, αλλά το σουτ του Αλεξανδρόπουλου εκτός περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ. Ο τελευταίος, 4 λεπτά αργότερα, στο 19′, χρειάστηκε να επέμβει με υπερένταση για να υπερασπιστεί την εστία του, αφού ο Αϊτόρ πραγματοποίησε εξαιρετική ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η «πράσινη» πίεση συνεχίστηκε αμείωτη και μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου. Ο Σάντσες στο 20′ σούταρε πάνω στα σώματα από καλή θέση, καθυστερώντας να λάβει την τελική του απόφαση, στο 23′ ο Βέλεθ έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 24′ ο Βιγιαφάνιες έκανε τη σέντρα, ο Μακέντα την κεφαλιά κι ο Κότνικ το μπλοκάρισμα.

Το πρώτο σουτ του Βόλου ήρθε στο 26′, με τον Μπαριέντος να προσπαθεί να φανεί απειλητικός από απόσταση, δίχως να τα καταφέρνει. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα, αλλά το πλασέ του Λόυντκβιστ έφυγε έξω.

Στο 30ο λεπτό του αγώνα, ο Αϊτόρ έφτασε ξανά μόλις μια ανάσα από το γκολ, όταν σούταρε ωραία έπειτα από όμορφη ενέργεια, τη μπάλα να μη του κάνει το χατίρι και να περνά άουτ. Παρά τις πολλές τελικές ευκαιρίες, ο Βόλος ήταν τελικά αυτός που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι στο 34ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Κώτσιρας προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Μπρινιόλι, όμως η μεταβίβασή του αποδείχθηκε εξαιρετικά απρόσεκτη, με αποτέλεσμα ο Ιταλός γκολκίπερ να μην προλαβαίνει τον Φαν Φέερτ, που παρεμβλήθηκε, έκανε το κλέψιμο, πλάσαρε προ κενής εστίας και διαμόρφωσε το 1-0.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το γκολ… ψυχρολουσίας και στο 36′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, με τον Μακέντα να μην καταφέρνει να στειλει τη μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Κότνικ, σε μια αρκετά περίεργη φάση.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο Παναθηναϊκός θα κατόρθωνε να φέρει το ματς στα ίσια, ο διαιτητής Χιγκλερ προέβη σε μια σοκαριστική απόφαση στο 44′. Ειδικότερα, ο άρχοντας του αγώνα έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Σάντσες, σε μια φάση που ο Αργεντινός μπακ δέχεται τάκλιν με τα δύο πόδια από τον Μπαριέντος!

Στο 2ο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, η εικόνα του ματς ήταν εντελώς διαφορετική. Βέβαια, παρά το αριθμητικό μειονέκτημά τους, οι «πράσινοι» αρχικά ήταν αυτοί που πίεζαν για το γκολ της ισοφάρισης, δίχως, όμως, να απειλούν ουσιαστικά μέχρι το 60′.

Τότε, πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Μπρινιόλι έχασε τη μπάλα εκτός περιοχής, με τον Βέλεθ να απομακρύνει και να σώζει τους φιλοξενούμενους από τα χειρότερα.

Λίγο αργότερα, στο 63′ ο Ιταλός γκολκίπερ διόρθωσε κατά κάποιον τρόπο το προσωπικό του λάθος, πραγματοποιώντας μια αδιανόητη επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρεγκατέν, ενώ στο 72′ ο ίδιος έσωσε ξανά τον Παναθηναϊκό, όταν η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι του και πήρε περίεργη τροχιά.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έμειναν από δυνάμεις και ο οι ποδοσφαιριστές του Μπράτσου έφταναν στα «πράσινα» καρέ με μεγαλύτερη ευκολία. Μάλιστα, μια εξ αυτών των επισκέψεων στην περιοχή του Παναθηναϊκού κατέληξε σε γκολ στο 76′, με τον Κώτσιρα να βάζει λανθασμένη κόντρα, στέλνοντας τη μπάλα προς την εστία του Μπρινιόλι, και τον Φαν Φέερτ να… χώνεται ανάμεσα σε Βέλεθ και Σένκεφελντ για να κάνει το 2-0 με «μυτάκι».

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με κάποιο γκολ και το πέτυχε στο 94′. Τότε, ήρθαν η ανατροπή του Χατζηθεοδωρίδη εντός περιοχής κι η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παλάσιος για το 2-1, το οποίο δεν διατηρήθηκε για πολύ, αφού στην τελευταία φάση ο Ορόζ με σουτ από το κέντρο του γηπέδου διαμόρφωσε το τελικό 3-1, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά και του Μπρινιόλι.

Η αποβολή του Σάντσες στο 44ο λεπτό. Ο διαιτητής Χίγκλερ αλλοίωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, αποβάλλοντας λανθασμένα τον μπακ του Παναθηναϊκού, τη στιγμή που ο παίκτης του Βόλου προβαίνει σε τάκλιν με δύο πόδια. Με τους «πράσινους» πίσω με 1-0 και αριθμητικό μειονέκτημα, τα περιθώρια αντίδρασης ήταν λιγοστά.

Συγχωρέστε μας για τον χαρακτηρισμό, αλλά η διαιτησία του Χίγκλερ ήταν εμετική, αλλά και προκλητική σε βάρος του Παναθηναϊκού. Συνεχή σφυρίγματα υπέρ του Βόλου σε ανύποπτες φάσεις και μια αποβολή… παραμύθι, που αλλοίωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.