Μπορούσε το «διπλό» η «Τριφυλλάρα»!

-

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο… μηδέν με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Καλύτεροι στο 2ο ημίχρονο οι «πράσινοι», μπορούσαν το «διπλό».

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τσάλοφ.

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Ίνγκασον, Αράο, Μαξίμοβιτς, Μπακασέτας, Πελίστρι, Τετέ, Ιωαννίδης.

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι στην Τούμπα έληξε χωρίς σκορ, με τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, παρά τις λίγες αλλά σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 11ο λεπτό, ο Ντραγκόφσκι ήταν και πάλι καθοριστικός, αποκρούοντας εντυπωσιακά το πλασέ του Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι, σε μια φάση που φαινόταν σχεδόν βέβαιο το γκολ για τον γηπεδούχο ΠΑΟΚ. Στο 15′, ο Πολωνός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε και το γυριστό σουτ του Τσάλοφ, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιβάλει το παιχνίδι του, παρουσιάζοντας μια «άχρωμη» εικόνα, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια. Χαρακτηριστικό ήταν ότι η ομάδα δείχνει ασύνδετη και χωρίς σαφές πλάνο.

Παρά την κακή εικόνα του «Τριφυλλιού», ούτε ο ΠΑΟΚ έδειχνε ιδιαίτερη ουσία στο παιχνίδι του, με την κατοχή της μπάλας να μην μεταφράζεται σε πολλές ευκαιρίες.

Ωστόσο, στο 41ο λεπτό υπήρξε ένα σημαντικό διαιτητικό λάθος, καθώς ο ρέφερι Βίντσιτς έκλεισε τα μάτια σε ένα φάουλ που θα μπορούσε να οδηγήσει σε κάρτα για τον Μπάμπα πάνω στον Γεντβάι, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό αδικημένο από τη φάση.

Στο 45ο λεπτό, η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε από τον Πελίστρι, ο οποίος μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ιωαννίδη που έριξε κάτω τον αντίπαλό του, αστόχησε απελπιστικά μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 0-0, με τις δύο ομάδες να αναζητούν λύσεις για το δεύτερο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στην Τούμπα ξεκίνησε με δυνατές φάσεις και ένταση, με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο μέρος, αλλά να παραμένει χωρίς γκολ.

Στο 47ο λεπτό, ο Τετέ απείλησε με ένα ευθύβολο σουτ από το αριστερό, αλλά ο Κοτάρσκι έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σβαμπ πήρε ανενόχλητος κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 51ο λεπτό, ο διαιτητής Βίντσιτς προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες, καθώς δεν έδωσε φάουλ σε πεντακάθαρη φάση πάνω στον Ιωαννίδη και στη συνέχεια τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει κάποια λάθη, όπως το μεγάλο λάθος του Αράο στο 53ο λεπτό, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε ο Κωνσταντέλιας. Η ομάδα του Αλόνσο ήταν βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, όπως φάνηκε και στο 58ο λεπτό, αλλά χρειαζόταν περαιτέρω βελτίωση.

Στο 63ο λεπτό, ο διαιτητής συνέχισε να προκαλεί αντιδράσεις, καθώς άφησε την άμυνα του ΠΑΟΚ να μαρκάρει προκλητικά τον Ιωαννίδη, ενώ λίγο αργότερα έδωσε ένα αμφισβητούμενο φάουλ εις βάρος του Μλαντένοβιτς στον Ζίβκοβιτς, σε πολύ καλό σημείο για τους Θεσσαλονικείς.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 68ο λεπτό, με τον Τετέ και τον Ιωαννίδη να έχουν διπλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Τετέ μάλιστα έπεσε μέσα στην περιοχή με υποψία πέναλτι, αλλά παρά την επαφή με τον Μπάμπα, το VAR αποφάσισε να μην αλλάξει την απόφαση του διαιτητή.

Η ένταση συνεχίστηκε στο 73ο λεπτό, όταν ο Κεντζιόρα έκανε ένα νέο σκληρό φάουλ στον Ιωαννίδη, το οποίο αγνόησε ο διαιτητής. Λίγο αργότερα, ο Γεντβάι δέχθηκε κάρτα για μια αμφισβητούμενη φάση.

Στο 87ο λεπτό, ο Καμαρά είχε μια καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αλλά η εκτέλεσή του μέσα από την περιοχή κατέληξε εκτός στόχου.

Στις καθυστερήσεις, στο 90+3’, ο Κοτάρσκι πραγματοποίησε μια απίστευτη επέμβαση σε γύρισμα του Ιωαννίδη, έπειτα από σέντρα του Αράο, αποτρέποντας το γκολ και διατηρώντας το 0-0.

Η φάση-κλειδί του αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις, στο 90+3’, όταν ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε σε θέση για γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Αράο. Το σουτ ήταν εξαιρετικό, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Κοτάρσκι, έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση, στερώντας από τον Παναθηναϊκό το γκολ που θα μπορούσε να κρίνει το αποτέλεσμα. Η απόκρουση αυτή αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς κράτησε το παιχνίδι στο 0-0 και εμπόδισε τον Παναθηναϊκό από το να πάρει μια πολύτιμη νίκη στην Τούμπα.

Ο διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς δεν ήταν στο ύψος της φήμης του ως elite διαιτητής, καθώς η απόδοσή του δημιούργησε πολλά παράπονα από την πλευρά του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο μέρος, υπήρξε φάση όπου ο Μπάμπα έκανε φάουλ στον Γεντβάι λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Βίντσιτς όχι μόνο δεν καταλόγισε το φάουλ, αλλά δεν έδωσε ούτε καν την κάρτα που θα ήταν δικαιολογημένη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο διαιτητής πήρε ακόμα πιο αμφισβητούμενες αποφάσεις, με αποκορύφωμα τη φάση του 51’, όταν δεν έδωσε ξεκάθαρο φάουλ υπέρ του Ιωαννίδη και στη συνέχεια του έδειξε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι συνεχείς αμφισβητούμενες αποφάσεις, ιδιαίτερα στα φάουλ και τις κάρτες, δημιούργησαν ένταση, ενώ δεν υπήρξε καθαρή γραμμή διαιτησίας σε όλο το ματς. Συνολικά, η διαχείριση του αγώνα από τον Βίντσιτς ήταν ανεπαρκής, καθώς άφησε πολλά μαρκαρίσματα του ΠΑΟΚ ατιμώρητα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να χρησιμοποιήσουν σκληρά μαρκαρίσματα χωρίς να αντιμετωπίσουν κυρώσεις.