«Μπλόκο» στο Αγρίνιο!

Παρότι είχε τις ευκαιρίες του, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Αγρίνιο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Παναιτωλικό (0-0) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Superleague.

-

Εξαιρετικά αμφίρροπο αποδείχθηκε το 1ο ημίχρονο μεταξύ Παναιτωλικού και Παναθηναϊκού, το οποίο διεξήχθη υπό βροχή στο Αγρίνιο.

Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν περισσότερο σε παιχνίδι κέντρου, με αρκετές δυνατές μονομαχίες στον άξονα, ενώ παράλληλα ο βρεγμένος αγωνιστικός χώρος αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα για την δημιουργία φάσεων μπροστά από τις εστίες.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ορεξάτοι να προκαλέσουν ζημιά στον αντίπαλό τους, έχοντας περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, δίχως όμως να καταφέρουν να σημειώσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι και το 38′.

Τότε, η ομάδα του Δώνη λίγο έλειψε να προηγηθεί, όταν Μακέντα βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας σε τετ-α-τετ που εξουδετέρωσε ο Κνετ, όμως το VAR ειδοποίησε πως ο Ιταλός επιθετικός ήταν εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα η φάση να θεωρηθεί ως μη γενόμενη.

Συνοπτικά, ο Παναιτωλικός κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του στο δεύτερο μισό του πρώτου 45λεπτου, καθώς η αλλαγή πλευρών των Ντίας και Ντάλσιο απέδωσε. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να υπερέχει, αλλά μάλλον ανούσια, με τον Μακέντα να παραμένει «αποκομμένος» κι εκτός παιχνιδιού. Πολλά και τα σφυρίγματα του διαιτητή Ζαχαριάδη, με μερικά λαθάκια.

Εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη στο 1ο ημίχρονο, το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν έντονο. Μόλις στο 51′ ο Παναιτωλικός στερήθηκε το 1-0 από το κάθετο δοκάρι του Διούδη και το διώξιμο του Κουρμπέλη, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λουσέρο βρέθηκε από δύσκολη γωνία προ κενής εστίας, αλλά η επαφή του με τη μπάλα αλλοιώθηκε από την δεξιά κάθετη δοκό της “πράσινης” εστίας.

Η φάση των Αγρινιωτών φάνηκε να ξυπνά τους “πράσινους”, που απάντησαν με δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 52′ και στο 57′. Αρχικά, ο Μακέντα επιχείρησε να βρει με συρτή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι τον Χατζηγιοβάνη, που ερχόταν σαν τρέιλερ, όμως το τελείωμά του ήταν άτσαλο από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ έπειτα ο Ιταλός φορ επιχείρησε να νικήσει τον Κνετ με δυνατό συρτό σουτ από τα αριστερά, πατώντας περιοχή, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιέζει για να ανοίξει το σκορ και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στο 61′, όταν μετά από νέα συρτή σέντρα του Μακέντα, αυτή τη φορά από τα αριστερά, ο Γιόχανσον σούταρε ανενόχλητος, όμως ο Λουσέρο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, διώχνοντας σε κόρνερ.

Λίγο αργότερα, με το ματς να έχει ρυθμό… ροντέο, ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει. Στο 63′ ο Τσιγγάρας βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την “πράσινη” περιοχή, επιχειρώντας ένα πολύ δυνατό βολέ, το οποίο για καλή τύχη του Διούδη πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό του δοκάρι.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να βγαίνουν μπροστά, ισορροπώντας το παιχνίδι. Μάλιστα, διαμαρτυρήθηκαν μέσα σε διάστημα 3 λεπτών για δύο παραβάσεις πέναλτι, όμως σωστά ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν καταλόγισε κάτι.

Από το 75′ και μετά οι δύο ομάδες φάνηκε να αλληλοεξουδετερώνονται, δίχως να σημειωθεί κάποια ουσιαστική ευκαιρία για γκολ. Πάντως, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση προς τα καρέ του Διούδη και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει στο 91′, αν ο Φυτόπουλος είχε σημαδέψει σωστά, σουτάροντας λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

Ακόμη, στο 93′ ο Ντίας λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, όμως ο Διούδης αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Έτσι, το “Τριφύλλι” δεν κατόρθωσε να φύγει με νικηφόρο αποτέλεσμα από το Αγρίνιο, “στραβοπατώντας” μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ.