Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: ΛΥΤΡΩΣΗ ΠΑΡΑ ΤΟ «ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ»!

-

Σε ένα ματς με άθλια διαιτησία, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τον Ατρόμητο, τον έπαιξε… μονότερμα, δεν πήρε καθαρό πέναλτι και τελικά βρήκε «χρυσό» γκολ με τον Μλαντένοβιτς στις καθυστερήσεις και πήρε την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώντας, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε, Γκονζάλεθ, Βαλένσια, Βρακάς, Ανγκέλσκι.

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Ούγκο, Ακαϊντίν, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Παλάσιος, Γερεμέγεφ.

Το ματς είχε αρκετές στημένες φάσεις στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν δύο φάουλ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα στο πρώτο τρίλεπτο και το «Τριφύλλι» να απειλεί για πρώτη φορά στο 5′. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Ρούμπεν Πέρεθ να προωθείται στην αντίπαλη περιοχή και να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα λίγο άουτ.

Ο αγώνας γενικά δεν είχε ιδιαίτερα υψηλό τέμπο, όμως το «Τριφύλλι» είχε τον έλεγχο και την συντριπτική κατοχή, ψάχνοντας διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Ένα σουτ του Μπακασέτα από καλό σημείο στο 20′ πέρασε άουτ, ενώ στο 28′ είχε ο Ατρόμητος την μοναδική του τελική στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ανγκέλσκι να κάνει το σουτ, αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω στον Βρακά που ήταν οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι τα ηνία μετά από αυτή την φάση και στο 32′ είχε νέα ευκαιρία, με μια κεφαλιά του Μπακασέτα να περνάει αόυτ. Τελικά το γκολ ήρθε στο 35′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε… αναμπουμπούλα στην περιοχή του Ατρόμητου, με τον Ακαϊντίν να στρώνει την μπάλα και τον Πέρεθ να εκτελεί χαμηλά στην γωνία, «γράφοντας» το 0-1!

Στο 39′ οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν και δεύτερο γκολ, με τον Μλαντένοβιτς να κάνει την σέντρα και τον Μπακασέτα να κάνει την προβολή, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ. Ο Ασεβέδο κατάφερε να διώξει σε κόρνερ το παράλληλο γύρισμα του Παλάσιος στο 45′, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ακαϊντίν πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο άουτ.

Ο Τερίμ δεν έκανε αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου μέρους και ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο, έχοντας ένα εξαιρετικό διάστημα μετά το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Στο 52′ ο Πέρεθ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στην περιοχή μετά από κόρνερ, ενώ η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 57′, με τον Μλαντένοβιτς να κάνει το γύρισμα στο πέναλτι και τον Μπακασέτα να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 61′ ο Γερεμέγεφ έβγαλε με υπέροχο τετ-α-τετ τον Τσέριν σε τετ-α-τετ, όμως ο Σλοβένος νικήθηκε από τον Τσιντώτα. Τρία λεπτά μετά, ο Πέρεθ βρήκε τον Μπερνάρ και ο Βραζιλιάνος έβγαλε τον Γερεμέγεφ απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τον Σουηδό να σκοράρει με άψογο πλασέ. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού ο «πράσινος» επιθετικός ήταν εκτεθειμένος όταν έγινε η μπαλιά του Μπερνάρ.

Η «πράσινη» κυριαρχία συνεχίστηκε και στο 76′ ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε πανέξυπνα ένα φάουλ σαν κοντινό κόρνερ προς το σημείο του πέναλτι, με τον Μπακασέτα να πλασάρει στην κίνηση αλλά να στέλνει για άλλη μια φορά την μπάλα πολύ ψηλά! Στο 78′ ο Ευαγγέλου έδειξε κίτρινη αντί για κόκκινη σε χτύπημα στον Ακαϊντίν, ο οποίος είχε ήδη δώσει την μπάλα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 80′ ο Γερεμέγεφ ανατράπηκε πεντακάθαρα μέσα στην περιοχή σε εκτέλεση κόρνερ, όμως και πάλι ρέφερι και VAR είπαν «παίζεται»! Η πρώτη αλλαγή του Φατίχ Τερίμ ήρθε στο 90′, με τον Σουηδό επιθετικό να βγαίνει από το γήπεδο και να αφήνει την θέση του στον Φίλιπ Τζούρισιτς.

Τελικά η… λύτρωση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 90+5, με τον Μλαντένοβιτς να συνεργάζεται υπέροχα με τον Μπερνάρ και να παίρνει μια ΑΠΙΑΣΤΗ ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα! Ο Τερίμ έβαλε στο ματς και τους Γεντβάι και Βιλένα, με το «Τριφύλλι» να διατηρεί το προβάδισμα και να πανηγυρίζει μια σπουδαία πρόκριση.

Προφανώς η ΓΚΟΛΑΡΑ του Μλαντένοβιτς στο 90+5′ είναι αυτή που έκρινε την πρόκριση και αποτελεί την σημαντικότερη στιγμή του ματς! Εάν δεν σκόραρε άλλωστε σε εκείνο το χρονικό σημείο, η αναμέτρηση θα οδηγούταν στην παράταση.

Προκλητική διαιτησία από τον Ευαγγέλου και απίστευτα πράγματα από τον Ζαμπαλά στο VAR! Δεν έδωσαν καθαρό πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Γερεμέγεφ, δεν έδωσαν κόκκινη για χτύπημα στον Ακαϊντίν που είχε ήδη δώσει την μπάλα και γενικά ανέχτηκαν το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων. Η ΠΑΕ μάλιστα εξέδωσε ανακοίνωση για όλα όσα έγιναν στο Περιστέρι.