«ΑΣΕΛΓΟΣ» Σπόραρ, ΤΕΛΕΙΩΣΕ τον Άρη!

-

Έχοντας απέναντί του τον διαιτητή Νταμπάνοβιτς και τη μαζική άμυνα του Άρη, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός πέτυχε τη νίκη με σκορ 1-0, έκαμψε την αντίσταση των «κίτρινων» και έκανε το αδιανόητο 9×9, που δεν είχε λάβει χώρα από τη σεζόν 1994/95! «Χρυσή» αλλαγή ο Σπόραρ, ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Μπερνάρ.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς):  Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Σάντσες, Τσέριν, Μάγκνουσον, Παλάσιος, Βέρμπιτς

Άρης (Άλ. Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Νκουλού, Φαμπιάνα, Νταμπό, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε, Ετέμπο, Μαζικού, Οντουμπάγιο, Ζερβίνιο

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί στον απόλυτο βαθμό την κατάμεστη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει γκολ στο εύρος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αρχικά, μόλις στο 2′ ο Τσέριν σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να κατευθύνεται αργά και… βασανιστικά προς την εστία του εξουδετερωμένου Κουέστα, που την είδε εν τέλει να φεύγει κόρνερ για λίγα εκατοστά. Στη συνέχεια, στο 9′ ήταν η σειρά του Ιωαννίδη να απειλήσει, όταν κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από ωραία σέντρα του Παλάσιος, βρίσκοντας τη μπάλα εξ επαφής για να τη στείλει λίγο άουτ υπό την πίεση του Φαμπιάνο.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 12ο λεπτό, ο Χουάνκαρ γύρισε για τον Μπερνάρ στο ύψος του πέναλτι, με τον Βραζιλιάνο να εξουδετερώνει με τρομερό τρόπο τον Νταμπό, για να σουτάρει με δύναμη και να αναγκάσει τον Κουέστα σε μια σωτήρια για τον Άρη επέμβαση, στη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και την κυριαρχία του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενοι στο 16′ απείλησαν την εστία του Μπρινιόλι και παραλίγο να ανοίξουν το σκορ. Τότε, ο Σάντσες έχασε τη μπάλα έξω από την «πράσινη» περιοχή από τον Ιτούρμπε, που μπήκε στην περιοχή για το τετ-α-τετ, σούταρε, αλλά είδε τον Σένκεφελντ να πετάγεται για να κάνει το μπλοκάρισμα και να διώξει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης στο 17′ επικράτησε… χάος στην άμυνα του «Τριφυλλιού», με τον Ιτούρμπε να αποφεύγει με περίτεχνο τρόπο τον Σάντσες εντός περιοχής, σουτάροντας ψηλά για να αποφύγει το τάκλιν του Σένκεφελντ κι αναγκάζοντας έτσι τον Μπρινιόλι να εκτιναχθεί για να διώξει εκ νέου σε κόρνερ.

Από την πλευρά του ο Γιοβάνοβιτς ζήτησε ηρεμία από τους παίκτες του, προκειμένου να συνέλθουν από το κακό δίλεπτο, στο οποίο υπερίσχυσε ο Άρης. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και στο 21′ έφτασαν για μια ακόμη φορά πάρα πολύ κοντά στο γκολ. Ο Σάντσες έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Βέρμπιτς εντός περιοχής, με τον τελευταίο να επιχειρεί ένα άκρως θεαματικό ανάποδο ψαλίδι, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από τη συμβολή των δοκών.

Όλα όσα συνέβησαν στο πρώτο μισό του 1ου ημιχρόνου δεν προμήνυαν σε καμία περίπτωση τα όσα θα έβλεπαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο στο υπόλοιπο μέχρι την ανάπαυλα. Τις πολλές ευκαιρίες και τον φρενήρη επιθετικό ρυθμό των «πράσινων» διαδέχθηκε το χαμήλωμα του τέμπο, με τις δυο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται κυριολεκτικά.

Οι Θεσσαλονικείς αποφάσισαν να οπισθοχωρήσουν αισθητά από το 25ο λεπτό και μετά, με αποτέλεσμα το «Τριφύλλι» να μη μπορεί να βρει με τίποτα τους διαδρόμους και τους χώρους στα «κίτρινα» μετόπισθεν, όπως συνέβαινε προηγουμένως. Ο Πάρντιου άλλαξε την αρχική τακτική του και έδωσε εντολή στους παίκτες του να «χτυπήσουν» στην κόντρα, με αυτούς του Γιοβάνοβιτς να μην έχουν τις κατάλληλες απαντήσεις.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στα αποδυτήρια δίχως γκολ, με το 0-0 να δεσπόζει στους φωτεινούς πίνακες του «Απόστολος Νικολαΐδης».

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με πάρα πολύ μεγάλη ένταση και με φάσεις που αναμένεται να προκαλέσουν τεράστια συζήτηση. Με τον Παναθηναϊκό να έχει μπει πιο δυνατά στο χορτάρι, ο Άρης προσπάθησε να κόψει τον ρυθμό του με σκληρά φάουλ, με αυτό του Ετέμπο στο 55′ να προκαλεί… χάος στον αγωνιστικό χώρο. Ο παίκτης των «κίτρινων»… κλάδεψε τον Βέρμπιτς στο γόνατο, με τον Πέρεθ και τον Χουάνκαρ να του ζητούν το λόγο. Αμέσως παίκτες και των δύο ομάδων συγκεντρώθηκαν στο σημείο, με τον Πέρεθ να δέχεται χτύπημα στο πρόσωπο και τους Σένκεφελντ και Ιτούρμπε να έρχονται στα χέρια. Ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς, συμβουλευόμενος το VAR, αποφάσισε να δείξει μονάχα κίτρινη κάρτα στον Ετέμπο, ενώ θα έπρεπε να τον αποβάλλει, «κιτρινίζοντας» επίσης τους «Σένκε» και Ιτούρμπε.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 59′, ο άρχοντας του αγώνα θέλησε να πρωταγωνιστήσει ξανά για όλους τους λάθος λόγους. Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παλάσιος πήρε τις κόντρες και έστρωσε στον Βέρμπιτς, ο οποίος πρόλαβε τον Ετέμπο, με τη μπάλα να καταλήγει στον Μπερνάρ στο ύψος του πέναλτι κι από εκεί στα δίχτυα του Κουέστα. Μόλις κόπασαν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί στη Λεωφόρο, ο Νταμπάνοβιτς πήγε να δει ο ίδιος τη φάση σε επανάληψη και τελικά ακύρωσε το τέρμα του Βραζιλιάνου, «ανακαλύπτοντας» φάουλ του Βέρμπιτς στον Ετέμπο.

Παρά την ψυχρολουσία του ακυρωμένου γκολ, οι «πράσινοι» συνέχιζαν να πιέζουν ασφυκτικά τον Άρη και στο 79′ παραλίγο να στείλουν ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, όταν ο Μπερνάρ εκτέλεσε ωραία το κόρνερ από τα δεξιά, με την Βέρμπιτς να κάνει δυνατή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός πίεζε ολοένα και περισσότερο, ενώ ο Άρης γινόταν συνεχώς πιο αμυντικός, με τον Πάρντιου να δίνει νέες εντολές στους παίκτες του να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν. Στο μεταξύ, ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη, μια αλλαγή που αποδείχθηκε «χρυσή», αφού στο 90ο λεπτό και με τον Νταμπάνοβιτς να έχει δώσει εντολή για 9 λεπτά καθυστερήσεων, ο Βέρμπιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Σλοβένο επιθετικό να κάνει την κεφαλιά για το 1-0, με τη Λεωφόρο να ΠΑΡΑΛΗΡΕΙ.

Είναι αδύνατον να μη σταθούμε στη φάση του γκολ του Μπερνάρ, το οποίο ακυρώνεται από τον διαιτητή Νταμπάνοβιτς. Το τέρμα του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού έρχεται ως μια εύλογη καταγραφή των δρώμενων του ξεκινήματος της ομάδας στο 2ο ημίχρονο και υπό κανονικές συνθήκες θα έδινε στον Παναθηναϊκό ένα προβάδισμα που δύσκολα θα χανόταν. Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι για να νικήσουν έπρεπε να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, πράγμα δύσκολο απέναντι σε έναν Άρη που αμυνόταν μαζικά στην επανάληψη, αν και εν τέλει έγινε πράξη στο 90′.

Είναι απορίας άξιο το πώς ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς αποφάσισε να μην αποβάλλει τον Ετέμπο στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Ο παίκτης του Άρη κάνει ένα… εγκληματικό τάκλιν στον Βέρμπιτς, που χρίζει αποβολής, ενώ στη συνέχεια συμμετέχει ενεργά και στη σύρραξη που ακολούθησε. Για όλα τα παραπάνω, είδε μονάχα την κίτρινη κάρτα. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος ακύρωσε το πεντακάθαρο γκολ του Μπερνάρ στο 69′, για… φάουλ του Βέρμπιτς στον Ετέμπο, ολοκληρώνοντας το ρεσιτάλ ανοησίας που έδωσε στη Λεωφόρο.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.