«Ασέλγεια»… Καρλίτος!

-

Παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός «διέλυσε» τον Ιωνικό με σκορ 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League, με τον Καρλίτος να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Φουριόζοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Παναθηναϊκού, ασκώντας μεγάλη πίεση στους αντιπάλους τους με το «καλημέρα». Μάλιστα, κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, με τον Καρλίτος να μπαίνει στην περιοχή με τρομερό κοντρόλ, να τρέχει παράλληλα με την εστία πραγματοποιώντας αλλεπάλληλες προσποιήσεις και τελικά να ολοκληρώνει τη φάση με ένα εκπληκτικό σουτ στην κάτω γωνία του Χουτεσιώτη για το 1-0.

Όμως, παρά το ιδανικό ξεκίνημα των «πράσινων», ο Ιωνικός κατόρθωσε να απαντήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1, 4 λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε σέντρα από αριστερά και ο Σάντσες πήρε μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, η οποία άφησε… άγαλμα τον Μπρινιόλι και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ ο Αλεξανδρόπουλος δεν κατάφερε να τη διώξει πάνω στη γραμμή με το κεφάλι.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήταν καταιγιστική. Στο 15′ ο Χουτεσιώτης έδιωξε με διπλή προσπάθεια την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, στο 17′ κανείς δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από γύρισμα του Έλληνα εξτρέμ και στο 21′ ο ίδιος από πολύ κοντά, αλλά από πλάγια θέση, δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά ύστερα από μια φοβερή μπαλιά του Βιτάλ στο δεύτερο δοκάρι.

Οι ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό συνεχίστηκαν, με τον Αλεξανδρόπουλο να περνά σαν… σίφουνας τους πάντες, να μπαίνει στην περιοχή, να γυρνά στο πέναλτι και να βρίσκει τον Βιτάλ, ο οποίος επιχείρησε ένα εναέριο γυριστό, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων στο 25ο λεπτό.

Μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη συντριπτική κατοχή της μπάλας. Τελικά, όταν οι «πράσινοι» ανέβασαν ξανά «στροφές» μετά από ένα 13λεπτο κενό διάστημα, ευτύχησαν να προηγηθούν ξανά στο ματς, με τον… συνήθη ύποπτο να διπλασιάζει τα τέρματά του. Ειδικότερα, στο 38′ ο Καρλίτος δέχθηκε την τρομερή κάθετη πάσα του Αλεξανδρόπουλου και με αριστοτεχνικό τελείωμα στη γωνία «έγραψε» το 2-1!

Έτσι, δίχως να αλλάξει κάτι, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Παρότι το πρώτο πεντάλεπτο του 2ου ημιχρόνου δεν επιφύλασσε κάτι ιδιαίτερο σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι, από το 50′ και μετά ο Παναθηναϊκός προέβη σε ένα ανεπανάληπτο ξέσπασμα. Συγκεκριμένα, στο 53′ ο Καρλίτος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη, τον οποίο δεν δυσκολεύθηκε να «εκτελέσει» για το 3-1 και το προσωπικό του χατ-τρικ.

Αμέσως μετά, στο 56′ ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε αντικανονικά, με τους «πράσινους» να κερδίζουν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν λάθεψε από τα 11 βήματα, διαμορφώνοντας το 4-1 και πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Ύστερα, με τον δείκτη του σκορ να έχει εκτιναχθεί, ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να ξεκουράσει τους Καρλίτος και Παλάσιος, βάζοντας στις θέσεις τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες, μιας και το ματς είχε ήδη κριθεί.

Στο 73ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης πραγματοποίησε μια πανέμορφη ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, αλλά αντί να δώσει πάσα αποφάσισε να σουτάρει, με τον Χουτεσιώτη να αποσοβεί το 5ο γκολ του «Τριφυλλιού». Αυτή έμελλε να είναι κι η τελευταία μεγάλη φάση του ματς.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός με μια εκπληκτική εμφάνιση μπροστά στον κόσμο του έκανε ακόμη μια εντυπωσιακή νίκη στη Λεωφόρο, καθώς «σκόρπισε» τον Ιωνικό με 4-1.