Άρης – Παναθηναϊκός: Τα τελευταία 5 παιχνίδια του «Τριφυλλιού» στο «Κλ. Βικελίδης»! (vids)

-

Με αφορμή τον αγώνα μεταξύ Άρη και Παναθηναϊκού, η συντακτική ομάδα του “Όλα Πράσινα” γύρνα πίσω το χρόνο και σας θυμίζει τις 5 τελευταίες χρονικά αναμετρήσεις που έδωσε το «Τριφύλλι» στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη, στο πλαίσιο του ελληνικού πρωταθλήματος. Πάρτε θέσεις και ξεκινάμε!

Άρης - Παναθηναϊκός: Τα τελευταία 5 παιχνίδια του «Τριφυλλιού» στο «Κλ. Βικελίδης»! (vids)

Ο αγώνας με τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 3η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League πλησιάζει και ο Παναθηναϊκός είναι έτοιμος να παρουσιαστεί αντάξιος των προσδοκιών, προκειμένου να αποκομίσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

12/5/21 Άρης-Παναθηναϊκός 0-0

Ίσως το πιο ανούσιο και άοσμο παιχνίδι της παρούσας λίστας. Βρισκόμαστε στην περσινή σεζόν, όπου ο Παναθηναϊκός, έχοντας χάσει την προηγούμενη αγωνιστική από την ΑΕΚ με 1-2 στη Λεωφόρο και παράλληλα το εισιτήριο για την Ευρώπη, πήγαινε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για να αντιμετωπίσει τον ντεφορμέ Άρη του Άκη Μάντζιου, που όμως είχε καταφέρει να υλοποιήσει το στόχο της 4αδας. Ο αγώνας αυτός έγινε στα πλαίσια της προτελευταίας αγωνιστικής των play-off της Super League, έχοντας εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Μάλιστα, τα πρόσφατα αποτελέσματα του «Τριφυλλιού» σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα είχαν οδηγήσει τον Λάσζλο Μπόλονι στην “πόρτα” της εξόδου, με αποτέλεσμα ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην Κ-17 του Ολυμπιακού, να αναλαμβάνει χρέη υπηρεσιακού προπονητή για τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, τώρα, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο γήπεδο με περισσότερη όρεξη και διάθεση να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις προς την εστία του Διούδη. Με τους Μπερτόλιο και Μάνο να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων τους, φαινόταν πως ο Άρης πίεζε αρκετά. Όλα αυτά, όμως, μέχρι το πρώτο 20λεπτο, καθώς εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να βγει από το “καβούκι” του και να αγγίξει το 0-1. Αρχικά, ο Καρλίτος δοκίμασε από μακριά το πόδι του, με τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάνης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία των «πράσινων» στο αγώνα. Συγκεκριμένα, ύστερα από ωραία κάθετη πάσα του Μακέντα, ο Έλληνας εξτρέμ κατάφερε να περάσει δύο αμυντικούς των γηπεδούχων, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ανεκόπη από τον Σασά πριν περάσει την γραμμή της εστίας. Στο υπόλοιπο ημίχρονο, ο Άρης πήρε εκ νέου τα ηνία και τον έλεγχο του ρυθμού, χάνοντας μια σωρεία φάσεων, με τον Σάσα και τον Μαντσίνι να πρωταγωνιστούν.

Στην επανάληψη, οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν ακόμα πιο δυνατοί και αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” το ματς. Οι ευκαιρίες πολλές, ο Διούδης για ακόμα μια φορά φύλακας-άγγελος του Παναθηναϊκού, με την τύχη να είναι αδιαμφισβήτητα με το μέρος του. Σημαντικότερη στιγμή για τον Άρη αποτέλεσε σίγουρα το εκπληκτικό φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, που όμως ο Έλληνας γκολκίπερ το εξουδετέρωσε, κρατώντας το μηδέν πίσω στο 68ο λεπτό. Όμως, στο 71′ μια ανόητη ενέργεια του Πούγγουρα έμελλε να αλλάξει τα αριθμητικά δεδομένα. Πιο αναλυτικά, ο Έλληνας σέντερ μπακ έπιασε χωρίς λόγο από το λαιμό τον Μαντσίνι, με αποτέλεσμα να δεχθεί αμέσως την κόκκινη κάρτα από τον Ούγγρο διαιτητή Ιστβάν Βαντ. Έτσι, άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, με το Συλαϊδόπουλο να αναγκάζεται να βγάλει τον Μακέντα και να βάζει τον νεαρό Καραγιάννη για να καλύψει τη θέση του. Μέχρι το τέλος του ματς δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο, με τον Μπρούνο να έχει μια-δυο ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ για τον Παναθηναϊκό μια κεφαλιά του Βιγιαφάνιες στο 79′ πέρασε λίγο άουτ. Τελικό σκορ 0-0 που τους άφησε αμφότερους ευχαριστημένους.

17/1/21 Άρης-Παναθηναϊκός 0-1

Τη νίκη που τον έβαζε για τα καλά σε τροχιά Ευρώπης είχε πετύχει τον Γενάρη του 2021 ο Παναθηναϊκός στο “Κλεάνθης Βικελίδης“, μειώνοντας τότε τη διαφορά από τον Άρη στους 5 πόντους για πρώτη φορά την περσινή σεζόν. Ήταν ο μήνας που το «Τριφύλλι» είχε βρει τον τρόπο να παίρνει τα αποτελέσματα που ήθελε, μη παίζοντας πάντως ελκυστικό ποδόσφαιρο. Οι «πράσινοι» πήγαιναν στη Θεσσαλονίκη ως αουτσάιντερ για το συγκεκριμένο παιχνίδι, καταφέρνοντας όμως, έχοντας τον Διούδη σε εξαιρετική μέρα, να νικήσει τον φοβισμένο μπροστά στην αντίπαλη εστία Άρη.

Η αναμέτρηση άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας από μια αναγνωριστική φάση στο πρώτο 7λεπτο για να μπουν στο ρυθμό. Ωστόσο, τα πράγματα ανέλπιστα πήραν μια εντελώς διαφορετική τροπή από ό,τι αναμενόταν, καθώς ο Παναθηναϊκός, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, βρήκε το 0-1 νωρίς. Πιο αναλυτικά, η σέντρα του Ισπανού μπακ έφτασε στον Φραν Βέλεθ, ο οποίος γύρισε τη μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Καμπετσής προ κενού τέρματος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη. Έκτοτε, ο Άρης αύξησε, όπως ήταν λογικό, την πίεση του, ανέβασε τις γραμμές του και ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να κλειστεί στο δικό του μισό (άλλο που δεν ήθελε ο Μπόλονι). Η σημαντικότερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μισό ήταν αδιαμφισβήτητα το δοκάρι του Μαντσίνι στο 37′, το οποίο προήλθε από ωραία και καλοζυγισμένη σέντρα του Ματέο Γκαρσία. Πάντως, πέρα από αυτήν, το σύνολο του Άκη Μάντζιου είχε ακόμα μερικές διάσπαρτες φάσεις μέχρι την ανάπαυλα, όπως το μακρινό σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο 44′ και του Ματέο Γκαρσία στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άρης βγήκε από τα αποδυτήρια με σκοπό να τα παίξει όλα για όλα, “πυροβολώντας” διαρκώς τον Διούδη. Το αργοπορημένο σουτ του Μάνου στο 48ο λεπτό, που ανέκοψε ο Πούγγουρας, το τετ-α-τετ του Τζέγκο που αποσόβησε ο Σωκράτης, οι συνεχόμενες εκτελέσεις του Μπρούνο Γκάμα μέσα από την περιοχή που έβρισκαν στα σώματα και το επικίνδυνο γυριστό σουτ του Μάνου στο 60′ που έβγαλε με δυσκολία και πάλι ο Διούδης ήταν μόνο λίγες από τις στιγμές που απώλεσε ο Άρης για να κάνει το 1-1. Εν συνεχεία, πάντως, το «Τριφύλλι» είχε ένα δικό του αξιόλογο 5λεπτο, με τον Εμμανουηλίδη και τον Βέλεθ να σπαταλούν μοναδικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα. Ως το σφύριγμα της λήξης, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να κυριαρχούν, ωστόσο το τείχος που είχε στήσει ο Διούδης ήταν απαράβατο. Τόσο ο Ματίγια με έξυπνη εκτέλεση φάουλ όσο και ο Σαντέ Σίλβα με σουτ από κοντινή απόσταση δε μπόρεσαν να νικήσουν τον Έλληνα πορτιέρο, ο οποίος χάρισε μια άκρως καθοριστική νίκη στους «πράσινους» ενόψει της συνέχειας της περσινής χρονιάς.

15/7/20 Άρης-Παναθηναϊκός 0-1

Το ίδιο σκορ (0-1) είχαμε και στο παιχνίδι της 15ης Ιουλίου στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο των play-off της Super League για τη σεζόν 2019-20. Τη χρονιά εκείνη ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, αν και τερμάτισε 4ος στο βαθμολογικό πίνακα, δεν είχε τη δυνατότητα να βγει στην Ευρώπη λόγω της τριετούς τιμωρίας του. Έτσι, στο ματς αυτό δεν υπήρχε κάποιο σημαντικό κίνητρο για τις δύο ομάδες, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δεδομένα εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για τις ερχόμενες ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι εκατέρωθεν ενδεκάδες περιείχαν πολλά νέα πρόσωπα, καθώς οι προπονητές που βρίσκονταν στον πάγκο επιθυμούσαν να δοκιμάσουν ποδοσφαιριστές που είχαν καταγράψει λίγα λεπτά συμμετοχής στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ξενόπουλος, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος και Αθανασακόπουλος ήταν μερικές από τις εκπλήξεις του Δώνη στο αρχικό σχήμα, οι οποίοι με αυτόν τον τρόπο θα εισέρχονται πιο εύκολα στο κλίμα της ανδρικής ομάδας.

Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «πράσινους», καθώς μόλις στο 8′ ο Μπουζούκης έβγαλε πάσα πάρε-βάλε με το κεφάλι στον Καμπετσή, ο οποίος όμως αστόχησε από την μικρή περιοχή. Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, που ανήκε στον καλύτερο καθ’ όλη τη διάρκειά του Παναθηναϊκό. Πάντως, στο 12′ ο διαιτητής Βρέσκας ακύρωσε ορθώς γκολ του Άρη με τον Δεληζήση ως οφσάιντ, καθώς ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός ήταν εκτεθειμένος. Με την ευκαιρία τους αυτή οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να φανούν απειλητικοί. Η συνέχεια του ημιχρόνου είχε σχεδόν μονο “πράσινη” απόχρωση, καθώς ο Καμπετσής σε ακόμα δύο περιπτώσεις έχασε τρομερές φάσεις για να ανοίξει το σκορ (στο 22ο και στο 33ο λεπτό αντίστοιχα).

Όσο λοιπόν το «Τριφύλλι» δε σκόραρε, τόσο περισσότερο τόλμαγε ο Άρης να ξεπροβάλλει στο αντίπαλο μισό. Σε μία από αυτές τις ενέργειες του, όμως, στάθηκε τυχερός, αφού ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε το πέναλτι από τον Κολοβέτσιο στο 39′, έχοντας τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει το 1-0 κόντρα στη ροή του αγώνα. Μετά από ολιγόλεπτη παρακολούθηση της επίμαχης φάσης από το VAR, ο ρέφερι υπέδειξε την “άσπρη” βούλα, με τον Φετφατζίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Όμως, ο Ξενόπουλος κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα εξτρέμ και να διατηρήσει το 0-0. Εκτός από ένα σουτ του Ζαγαρίτη και ένα… ανύπαρκτο πέναλτι που δόθηκε στον Άρη, ωστόσο με τη βοήθεια της τεχνολογίας πάρθηκε πίσω, δεν είχαμε κάτι άλλο στο πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να πάνε προς τα αποδυτήρια προβληματισμένες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο των κινήσεων και, εκμεταλλευόμενος την κούραση των παικτών του Άρη, πίεσε ασφυκτικά για να βρει το πολυπόθητο τέρμα. Οι ευκαιρίες απανωτές (Ανουάρ ×2, Καμπετσής και Χατζηγιοβάνης οι δράστες μέχρι το 60′), παρά ταύτα το γκολ πουθενά. Μάλιστα, στο 62′ ο Κολοβός, που είχε μπει τρία λεπτά νωρίτερα, είχε και δοκάρι, το οποίο του στέρησε το πρώτο του γκολ για εκείνη τη σεζόν. Δεκατρία λεπτά μετά, όμως, η μπάλα του επέστρεψε πίσω αυτό που του στέρησε και με ωραία καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 0-1. Κάτι άλλο απτό δεν υπήρξε στο αγώνα από εκεί και ύστερα, αν εξαιρέσουμε την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ρόουζ στο 85ο λεπτό, αφού χτύπησε στο πόδι τον Κουρμπέλη.

15/9/19 Άρης-Παναθηναϊκός 4-0

Μαύρη κηλίδα στην ιστορία του συλλόγου είναι ο συγκεκριμένος αγώνας,  ο οποίος συνιστά και την πιο ευρεία ήττα του Παναθηναϊκού από τον Άρη διαχρονικά. Η ομάδα μας έχασε με κάτω τα χέρια από τους Θεσσαλονικείς στην 3η αγωνιστική της προπέρσινης σεζόν, έχοντας μαζέψει μέχρι εκείνο το σημείο μόλις 1 πόντο, συγκομιδή που αναμφίβολα χαρακτηρίζεται με αρνητικό πρόσημο.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, το σύνολο του Απόστολου Τερζή μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στον αγωνιστικό χώρο του “Κλεάνθης Βικελίδης“, απειλώντας ήδη από το 4′ την εστία του Διούδη. Ωστόσο, το γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» δεν άργησε να έρθει, αφού, ύστερα από ολέθριο λάθος του Γκίας Ζαχίντ μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Φετφατζίδης, εκμεταλλευόμενος τις περιστάσεις, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι στο 18ο λεπτό.

Ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί και να μην αφήνει τους «πράσινους» να πάρουν ανάσα, με τη μία κλασική ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη. Ο Μπρούνο Γκάμα στο 21′ και ο Ιντέγιε στο 24′ και το 33′ θα μπορούσαν πολύ εύκολα να είχαν πάει από πολύ νωρίς σε άλλες διαστάσεις το σκορ, όμως είτε ο Διούδης είτε η αστοχία τους δεν κατέστησε αυτή την εξέλιξη δυνατή. Η πρώτη στιγμή του Παναθηναϊκού στο ματς ήρθε στο 41′, όταν, μετά μετά πίεση του Μπουζούκη, ο Χατζηγιοβάνης πήρε τη μπάλα, έβγαλε τη σέντρα, με τον Μακέντα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Πάντως, τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι επρόκειτο να βρουν και 2ο γκολ στον αγώνα, βάζοντας “ταφόπλακα” στα όποια όνειρα του «Τριφυλλιού» για θετικό αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ, από το οποίο προήλθε ένα πολύ δυνατό σουτ του Γιόχανσον, που το εξουδετέρωσε ο Κουέστα. Στη συνέχεια της φάσης, ο Φετφατζίδης πήρε τη μπάλα, διέσχισε το μισό γήπεδο και με αψεγάδιαστη πάσα, βρήκε τον νυν παίκτη του Παναθηναϊκού, Φραν Βέλεθ, ο οποίος δε λάθεψε για το 2-0 στο τετ-α-τετ με τον Διούδη.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός έμελλε να ζήσει έναν εφιάλτη. Αρχικά, ο Ντιγκινί, με ασίστ του Φετφατζίδη, έκανε το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο 54′, ενώ 10 λεπτά αργότερα, και αφού πρώτα ο Ινσούα έκανε εντελώς λάθος χειρισμό της φάσης, ο Ιντέγιε σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα και 4ο για την ομάδα του. Από εκεί και έπειτα, ο Άρης χαλάρωσε και έδωσε χώρο στο «Τριφύλλι» να κάνει παιχνίδι. Η ισχνή υπεροχή του φάνηκε με δύο καλές στιγμές του Μπουζούκη και του Κολοβέτσιου ένα εικοσάλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, ενώ η κορυφαία στιγμή για να μειώσει έστω σε 4-1 ήταν αυτή του Περέα στο 84′.

Συγκεκριμένα, μετά από ταχύτατη ατομική ενέργεια του Κολομβιανού επιθετικού, η μπάλα κατέληξε στο βάθος των διχτυών του Κουέστα, τέρμα που όμως δε μέτρησε ποτέ. Αυτό γιατί ο Μακέντα δευτερόλεπτα πριν έριξε μπουνιά κάτω χαμηλά στον Σάσα, κάτι που έγινε αντιληπτό στο VAR και είχε ως αποτέλεσμα αφενός το γκολ να ακυρωθεί σωστά και αφετέρου να δοθεί φάουλ στους γηπεδούχους. Η ενέργεια του Ιταλού ήταν προφανώς απόρροια της όλης κατάστασης στην αρχή της σχεδόν, που είχε ξεκινήσει με το… αριστερό. Έτσι, το τελικό σκορ ήταν το 4-0, αναγκάζοντας τον Γιώργο Δώνη να προβεί σε αρκετές αλλαγές στη συνέχεια της χρονιάς για να μεταβάλει προς το θετικό το κλίμα.

2/12/18 Άρης-Παναθηναϊκός 1-1

Και τώρα περνάμε στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση των δύο ομάδων από την άνοδο του Άρη στη μεγάλη κατηγορία. Ένα ματς που πραγματοποιήθηκε τη σεζόν που ο Γιώργος Δώνης ανέλαβε τον Παναθηναϊκό ίσως στην πιο δύσκολη φάση στην ιστορία της ύπαρξης του. Τη χρονιά που είχε το βαρίδι του -6 και που όλοι τον θεωρούσαν το βασικό φαβορί για τον υποβιβασμό. Ωστόσο, απέδειξε ήδη από το ξεκίνημα της χρονιάς πως δε θα παραδώσει τα όπλα εύκολα, κάτι το οποίο φάνηκε και στο δυνατό παιχνίδι με τον Άρη του Σάββα Παντελίδη.

Το ματς, πάντως, άρχισε με τον χειρότερο για το «Τριφύλλι», καθώς είδε τον Ινσούα να ανατρέπει αντικανονικά τον Μπρούνο Γκάμα στο 5′ και τον Άρη να κερδίζει πέναλτι από τα… αποδυτήρια. Ωστόσο, ο Σωκράτης Διούδης κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Πορτογάλου επιτελικού μέσου, που ανέλαβε ο ίδιος την έσχατη των ποινών. Παρά την εξέλιξη αυτή, η πίεση των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε και στο 14′ ο διαιτητής Τζοβάρας υπέδειξε -λανθασμένα- την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Γιόχανσον. Αυτή τη φορά, ο Γιουνές πήρε τη μπάλα για να βαρέσει το πέναλτι, ευστοχώντας για το 1-0. Στη συνέχεια, ο ρυθμός βρέθηκε σε ισορροπία, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία κλασική ευκαιρία για να βρουν ένα τέρμα. Αρχικά, οι γηπεδούχοι απώλεσαν καθοριστική στιγμή με τον Δεληζήση, ο οποίος στο 37ο λεπτό έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Διούδης την έδιωξε σε κόρνερ.

Όσον αφορά αυτή του Παναθηναϊκού, πραγματοποιήθηκε πέντε λεπτά μετά, η οποία ήταν και η πιο απειλητική των φιλοξενούμενων μέχρι εκείνη την ώρα. Πιο αναλυτικά, ο Ινσούα έκανε τη σέντρα, ο Μακέντα πάτησε εξαιρετικά για τον Κάτσε και ο Αλβανός κεντρικός μέσος σούταρε στα σώματα. Από την καραμπόλα ευνοήθηκε ο Μπουζούκης, του οποίου όμως η εκτέλεση κόντραρε εκ νέου στην άμυνα του Άρη.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε και πάλι με τον Άρη να οργανώνει παιχνίδι και να είναι σε θέση οδηγού όσον αφορά τις κινήσεις και τον έλεγχο του τέμπο. Οι ευκαιρίες του Ντιγκινί και του Γιουνές στο 57′ και το 60′ αντίστοιχα βάρεσαν εις διπλούν τον κώδωνα του κινδύνου, ωστόσο η μπάλα δεν έκανε το χατίρι των γηπεδούχων. Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός πήρε το θάρρος να βγει στην επίθεση και να ψάξει το 1-1, έχοντας κάποιες αδιάφορες στιγμές με τον Κάτσε και τον Ινσούα. Η πιο σημαντική ήταν αυτή του Μακέντα στο 83′, όμως η κεφαλιά του αποσοβήθηκε εύκολα από τον Κουέστα. Ένα λεπτό μετά, ο Γιουνές με ένα απαλό άγγιγμα, ύστερα από φάουλ του Γκάμα στην περιοχή των «πράσινων», έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, πετώντας στα σκουπίδια τη δυνατότητα να κάνει το 2-0. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δυσχερή για τον Παναθηναϊκό, όταν το σκληρό φάουλ του Μακέντα είχε ως αποτέλεσμα ο Ιταλός να δεχθεί την κόκκινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα με 10.

Όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν στραβά για το «Τριφύλλι», το οποίο αναζητούσε διακαώς την ισοφάριση. Αυτή ήρθε, εν τέλει, στην τελευταία φάση του ματς όταν ο Μπουζούκης κέρδισε πανέξυπνα το πέναλτι από τον Σιώπη και προσέφερε απλόχερα τη δυνατότητα στον Χατζηγιοβάνη να γίνει ο ήρωας του Παναθηναϊκού. Ο νεαρός Τάσος έδειξε ψυχραιμία και ηρεμία και με μία α λα πανένκα εκτέλεση έγραψε το τελικό 1-1 λίγα δεύτερα πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης.