Άρης – Παναθηναϊκός 2-0: Όλεθρος στη Θεσσαλονίκη!

-

Ο Παναθηναϊκός «πληγώθηκε» από ένα τραγικό λάθος του Μπρινιόλι, σπατάλησε τις δικές του ευκαιρίες και ηττήθηκε με 2-0 από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Πρώτη απώλεια εκτός έδρας για τους «πράσινους».

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτ, Ζουλ, Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης, Νταρίντα, Μορόν.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Κώτσιρας, Αράο, Τσέριν, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά από τον αντίπαλό του στον αγωνιστικό χώρο και πήρε από το ξεκίνημα του ματς τα ηνία, προσπαθώντας να πλησιάσει την περιοχή του Κουέστα. Στα πρώτα λεπτά μάλιστα οι «πράσινοι» κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ και θέλησαν να απειλήσουν με τις εμπνεύσεις του Μπερνάρ, όμως η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αποτελεσματική και απέτρεψε την δημιουργία «καθαρών» ευκαιριών.

Ένα σουτ του Κώτσιρα αρκετά εκτός περιοχής στο 7′ πέρασε πολύ άουτ, ενώ καλές προϋποθέσεις δημιουργήθηκαν και στο 10′, όταν η μπάλα πέρασε από τον Κουέστα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, όμως αμυντικός του Άρη πρόλαβε να την απομακρύνει και να αποσοβήσει τα χειρότερα για την ομάδα του.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την πρώτη τους ουσιαστική… επίσκεψη στα καρέ του Μπρινιόλι στο 18′, δίχως όμως να τον ανησυχήσουν. Ο Σουλεϊμάνοφ βρήκε λίγο χώρο εκτός περιοχής και δοκίμασε το πόδι του, αλλά είδε την μπάλα να περνά πολύ άουτ και να μην απειλεί σε καμία περίπτωση τον Ιταλό γκολκίπερ. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 21′ και ήταν για τον Παναθηναϊκό, με τους Ιωαννίδη και Βέρμπιτς να συνεργάζονται ιδανικά αλλά τον Έλληνα επιθετικό να μην μπορεί να νικήσει τον Κουέστα σε τετ-α-τετ.

Επτά λεπτά μετά ήρθε η… απάντηση των γηπεδούχων, με τον Κώτσιρα να κάνει ένα τεράστιο λάθος και τον Παναγίδη να βγαίνει απέναντι από τον Μπρινιόλι, με τον «πράσινο» τερματοφύλακα να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση. Στο 31′ η σέντρα του Μλαντένοβιτς πέρασε πάνω από το κεφάλι του Ιωαννίδη, με τον Έλληνα επιθετικό να χάνει νέα σπουδαία ευκαιρία στο επόμενο λεπτό, όταν είδε και πάλι τον Κουέστα να τον νικά, αυτή την φορά από πιο πλάγια θέση. Από την εκτέλεση του κόρνερ μάλιστα πήρε την κεφαλιά ο Αράο, με τον Ισπανό γκολκίπερ να μπλοκάρει.

Η πίεση των «πράσινων» συνεχίστηκε, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να συνεργάζονται ιδανικά στο 37′ και τον Μπερνάρ να κάνει το σουτ, αναγκάζοντας σε νέα απόκρουση τον Κουέστα. Κι ενώ το «Τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο, στο 43′ ο Μπρινιόλι έκανε ένα ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ λάθος και… χάρισε την μπάλα στον Μορόν προ κενής εστίας, με τον επιθετικό του Άρη να την σπρώχνει στα δίχτυα και να βάζει από το πουθενά μπροστά την ομάδα του πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Παναθηναϊκός πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Μπερνάρ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Το «Τριφύλλι» μπήκε χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος και ανέλαβε και πάλι τον έλεγχο και την πρωτοβουλία, χωρίς όμως να μπορεί να βρει εύκολα καλές στιγμές. Η πρώτη εξ’ αυτών ήρθε στο 53′, με τον Γεντβάι να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά τον Κουέστα να μπλοκάρει. Οκτώ λεπτά μετά προσπάθησε να απειλήσει από μακριά και ο Τσέριν, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

Στο 62′ ο Γιοβάνοβιτς έκανε την πρώτη του διορθωτική κίνηση, βάζοντας τον Τζούρισιτς στην θέση του Βέρμπιτς, που στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά δραστήριος. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή και πρσοπάθησαν να απειλήσουν και στο 67′, με τον Ιωαννίδη να παίρνει μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά τον Κουέστα να μπλοκάρει ξανά.

Ενώ λοιπόν ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, ένα νέο λάθος, αυτή την φορά του Τζούρισιτς, έβαλε… τέλος στο ματς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έχασε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντεπίθεση, με τον Μπρινιόλι να σταματάει τον Μορόν αλλά τον Μενέντες να παίρνει το… ριμπάουντ και με άψογο πλασέ να διαμορφώνει το 2-0.

Αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς Βαγιαννίδη και Σπόραρ αντί Κώτσιρα και Μαντσίνι, όμως οι παίκτες του ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του ματς και έμοιαζαν να μην έχουν το κουράγιο να αντιδράσουν.

Το αδύναμο πλασέ του Ιωαννίδη στο 86′ δεν δυσκόλεψε καθόλου τον Κουέστα, ο οποίος δύο λεπτά μετά μπλόκαρε και το σουτ του Γεντβάι. Στο 89′ ήταν η σειρά του Μπρινιόλι να σταματήσει το πλασέ του Μορόν, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κορέια. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα έγινε και μια ακόμα αλλαγή, με τον Πέρεθ να αντικαθιστά τον Γεντβάι.

Το «ολέθριο» λάθος του Αλμπέρτο Μπρινιόλι είναι αυτό έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Άρη. Ο Ιταλός γκολκίπερ δεν είχε δει τον Μορόν και έχασε την μπάλα από την κόντρα που του έβαλε ο Ισπανός φορ, που στην συνέχεια πλάσαρε εύκολα προ κενής εστίας για το 1-0.

Ο Γκουστάβο Κορέια έβγαλε καλά το ματς, δίχως να σφυρίζει όπου δεν χρειαζόταν και παίρνοντας καλό βαθμό στον πειθαρχικό έλεγχο. Η παρουσία του ήταν θετική και δεν έπαιξε κανέναν ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης και στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.