Απότομη… προσγείωση στα Γιάννινα!

-

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει ποτέ τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να παρατάξει την ίδια ενδεκάδα με την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, με τον Διούδη να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια και τους Κώτσιρα, Βέλεθ, Σάρλια και Χουάνκαρ να αποτελούν την αμυντική τετράδα.

Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Μαουρίσιο, Ρούμπεν Πέρεθ και Λούντκβιστ, με τους Βιτάλ και Αϊτόρ στα άκρα και τον Καρλίτος στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς πιο επιθετικές διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας τους «πράσινους» μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Πίρσμαν έκανε το σουτ μετά από κόρνερ, αλλά ο Σάρλια έβαλε την κόντρα και παραχώρησε νέο κόρνερ για τους Ηπειρώτες.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 4′, όταν ο ΠΑΣ έβγαλε μια πολύ γρήγορη επίθεση μετά από εκτέλεση φάουλ στην μεσαία γραμμή και ο Γκαρντάφσκι έκανε ένα εκπληκτικό πλασέ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Διούδη.

Σταδιακά το «Τριφύλλι» πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ανέβασε τα ποσοστά της κατοχής του και «επισκέφτηκε» για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ στο 7′, με ένα γυριστό του Καρλίτος το οποίο όμως έφυγε ψηλά άουτ.

Την ίδια μοίρα είχε και η κεφαλιά του Σάρλια στο 30′, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει μεν τον ρυθμό αλλά να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 42′, με τον Χουάνκαρ να κάνει το γύρισμα από αριστερά και τον Αϊτόρ να πλασάρει άουτ στην κίνηση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Σάρλια πήρε ακόμα μια κεφαλιά, αυτή την φορά μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, όμως η μπάλα πέρασε και πάλι πάνω από την εστία, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος το «Τριφύλλι» ανέβασε την πίεσή του και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι παίκτες του ΠΑΣ συνέχισαν να αμύνονται με πολύ αποτελεσματικό τρόπο, δίχως να αφήνουν κενούς χώρους.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να… τελειώσει το ματς στο 59′, όταν ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για χέρι του Αϊτόρ μέσα στην περιοχή. Τελικά πήγε ο ίδιος να δει την φάση στο βίντεο και άλλαξε απόφαση, αφού το χέρι στο οποίο βρήκε η μπάλα ήταν αυτό της στήριξης.

Σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τους Παλάσιος και Βιγιαφάνιες, όμως το «Τριφύλλι» εξακολουθούσε να μην μπορεί να βρει «καθαρές» φάσεις για να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Οι επιθετικές αλλαγές συνεχίστηκαν, με τους Χατζηγιοβάνη και Μακέντα να περνούν στο ματς στο 79′, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Στο 85′ ο Λοντίγκιν έδιωξε την κεφαλιά του… Κάργα που έδωσε περίεργη τροχιά την μπάλα, στερώντας από τους «πράσινους» την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Το «Τριφύλλι» πλησίασε στο γκολ και στο 90′, με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει την σέντρα και τον Μακέντα να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή, αφού παρά την έντονη πίεση, το γκολ για τον Παναθηναϊκό δεν ήρθε ποτέ.