Αποστολή εξετελέσθη και στους «4» ο Παναθηναϊκός!

-

Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, ο Παναθηναϊκός βρήκε στα τελευταία λεπτά το γκολ με τον Παλάσιος, πήρε τη νίκη (0-1) και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Κουτρομάνος, Γκουγκούδης, Λαρέα Κοτσώνης, Μπάλλας, Πλέγας, Βιδάλ, Μπαντιμπανγκά, Γκίνη, Μανιός.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Χατζηθεοδωρίδης, Σάρλια, Πούγγουρας, Αγιούμπ, Γκατσίνοβιτς, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Βιτάλ, Ιωαννίδης.

Με το 4-0 του πρώτου αγώνα να έχει διώξει κάθε… ίχνος ενδιαφέροντος από το παιχνίδι, ο ρυθμός ήταν αργός από το ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να έχει φυσικά την κατοχή και τον έλεγχο, αλλά να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 10′ ο Χατζηγιοβάνης έκανε ωραίο άνοιγμα στον Γκατσίνοβιτς, όμως η σέντρα-σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος πέρασε άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία του «Τριφυλλιού» ήρθε 4 λεπτά μετά, με τον Αγιούμπ να βγάζει σε τετ-α-τετ τον Βιτάλ, αλλά τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα, με τους Πλέγα και Γκίνη να απειλούν στο 16′ και το 21′, αλλά τον Διούδη να μπλοκάρει εύκολα. Η Αναγέννηση ωστόσο έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 27′, όταν ο Γκίνη πήρε την μπάλα σε πλεονεκτικό σημείο και έφυγε σε τετ-α-τετ, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να κάνει σπουδαία επέμβαση με το πόδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και το 0-0 να διατηρείται αρκετά εύκολα.

Ανάλογα ήταν τα πράγματα και στο δεύτερο μέρος, με τους «πράσινους» να ελέγχουν και πάλι τον ρυθμό και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να… περάσουν την μεσαία γραμμή. Ευκαιρίες ωστόσο έρχονταν με μεγάλη δυσκολία, με τον Παναθηναϊκό να μην αναπτύσσεται με σωστό τρόπο.

Στο 55′ ο Χατζηγιοβάνης έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια και άνοιξε την μπάλα στον Ιωαννίδη, όμως το γύρισμα του τελευταίο απομακρύνθηκε από τον τερματοφύλακα. Λίγο μετά το 60′, ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε και στις πρώτες του αλλαγές, βάζοντας Παλάσιος, Πέρεθ και Σιδερά αντί των Αγιούμπ, Γκατσίνοβιτς και Σάντσεθ αντίστοιχα.

Στο 67′ ο Παλάσιος θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα στο γύρισμα του Χατζηθεοδωρίδη, ενώ στο 74′ πέρασε στο ματς ο Κουρμπέλης, επιστρέφοντας στην δράση μετά από πολλούς μήνες. Αμέσως ο Διούδης του έδωσε το περιβραχιόνιο, ενώ την ίδια στιγμή πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Αϊτόρ, με τους Χατζηγιοβάνη και Ιωαννίδη να βγαίνουν εκτός.

Οι δύο αλλαγές συνδυάστηκαν μάλιστα στο 80′, με τον Αϊτόρ να κάνει το γύρισμα και τον Κουρμπέλη το σουτ, αλλά την μπάλα να κοντράρει πάνω στα σώματα. Τελικά το γκολ ήρθε 1 λεπτό μετά, με τον Αϊτόρ να είναι και πάλι ο δημιουργός και τον Παλάσιος να πλασάρει από κοντά για το 0-1, δείχνοντας για μια ακόμα φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο Ισπανός εξτρέμ ήταν εξαιρετικός από την ώρα που μπήκε και στο 83′ πήγε να πετύχει ο ίδιος ένα υπέροχο γκολ, όμως το εκπληκτικό αριστερό πλασέ που έπιασε δεν κατέληξε στα δίχτυα, με τον Γκέκα να εκτοξεύεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το «Τριφύλλι» να διατηρεί το υπέρ του 0-1 και έτσι να εξασφαλίζει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου -εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Λαμία- με συνολικό σκορ 5-0.

Το γκολ του Παλάσιος στο 81′ έκρινε το ματς, με την εικόνα του αγώνα ωστόσο να αλλάζει από την στιγμή που πέρασε στο ματς ο Αϊτόρ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Εύκολο ματς για τον Σιδηρόπουλο, με το ενδιαφέρον μάλιστα να είναι πολύ μικρό μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα. Δύσκολες φάσεις δεν υπήρξαν κι έτσι όλα κύλησαν ομαλά σε επίπεδο διαιτησίας.