ΑΠΟΛΥΤΗ ΛΥΤΡΩΣΗ!

-

Δίχως νίκη σε δύο σερί παιχνίδια για πρώτη φορά στη σεζόν κινδύνεψε να μείνει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» στο 90+3′ (0-1) για την 18η αγωνιστική της Super League. Σωρεία χαμένων ευκαιριών για το «Τριφύλλι», συντριπτικά υπέρ του η κατοχή της μπάλας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στ. Βεργέτης): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο, Μορέιρα, Παμλίδης, Μπαλάν.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ ,Βαγιαννίδης, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Με απόλυτη προσήλωση στο γκολ και στη νίκη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στο πρώτο τρίλεπτο «σφυροκόπησε» αλύπητα την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 1′ ήρθε η πρώτη φάση στο ματς, με το γέμισμα από τα δεξιά του Βαγιαννίδη και το σουτ του Χουάνκαρ από την απέναντι πλευρά να περνάει ψηλά άουτ. Στο 3′ προέκυψε νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Τσιντώτα να πέφτει και να αποκρούει το σουτ του Βέρμπιτς από κοντινή απόσταση.

Όμως, η πίεση δεν έπαψε. Στο 4′ ήρθε μια ακόμα ευκαιρία για γκολ από το «Τριφύλλι», χαμένη, ξανά από τον Βέρμπιτς, καθώς ο Τσιντώτας απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του, που κόντραρε και στον Παντελάκη, μετά από σέντρα του Παλάσιος από δεξιά!

Στη συνέχεια, και ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπορούσε να φανεί καθόλου απειλητικός, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πατήσουν ξανά… γκάζι στο 13′. Τότε, έλαβε χώρα τρομερός συνδυασμός των παικτών του Παναθηναϊκού, που άλλαξαν τέσσερις πάσες, αλλά υπήρξε επιθετικό φάουλ στον Σόρια, πριν σουτάρει ο Κουρμπέλης, άστοχα…

Στο 15′ οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρήκαν εκ νέου τρόπο να απελήσουν, με μια ακόμα επέλαση και σέντρα του Βαγιαννίδη από την δεξιά πλευρά, όμως η κακή σκαστή κεφαλιά του Βέρμπιτς στο δεύτερο δοκάρι δεν κατέληξε σε γκολ.

Στο πρώτο μισό του 1ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό, παίζοντας κυρίως από τα δεξιά με ΒαγιαννίδηΠαλάσιος, όπου είχε υπεραριθμία, αλλά να μην μπορεί να κεφαλαιοποιήσει την ανωτερότητά του, παρότι βρσικόταν συνέχεια στα αντίπαλα καρέ. Ο ΠΑΣ είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και δυσκολευόταν στην πίεση του αντιπάλου του, με την κατπχή να είναι 32%-68%.

Πάντως, η ασφυκτική πίεση του «Τριφυλλιού»… κόπαζε όσο το παιχνίδι πλησίαζε στην ανάπαυλα, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να δημιουργεί μονάχα δύο ευκαιρίες για γκολ μέχρι το 45′. Στο 29′ σημειώθηκε μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Παναθηναϊκού από την τρομερη ατομική ενέργεια του Βαγιαννίδη, που άδειασε δύο αντιπάλους από δεξιά, πάτησε περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα!

Τέλος, στο 31′ έπειτα από αντεπίθεση του Παναθηναϊκού προέκυχε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τους ΜπερνάρΒέρμπιτς να συνεργάζονται αλλά το σουτ του επερχόμενου Χουάνκαρ έξω από την μεγάλη περιοχή, να περνάει ψηλά άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο οι «πράσινοι» δεν κατόρθωσαν να παρουσιάσουν τον οργασμό ευκαιρίων που έλαβε χώρα στο πρώτο 45λεπτο. Ως εκ τούτου, απείλησαν στο 51′ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το «Τριφύλλι» στην επανάληψη, από την κάθετη του Πέρεθ για τον Ιωαννίδη, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά δεν μπόρεσε να τον πλασάρει σωστά.

Στο μεταξύ, στο 61′ ήρθε η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι, όταν από μακρινή στημένη φάση ο Τσίνο πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Πάντως, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να επιβάλλει την απόλυτη και καθολική κυριαρχία του, με την κατοχή της μπάλας να έχει αγγίξει το 28%-78% υπέρ του.

Το άγχος ξεκίνησε να κυριεύει τους παίκτες της ομάδας του Γιοβάνοβιτς, που γνώριζαν ότι ΑΕΚ κι Ολυμπιακός έχουν νικήσει και έχουν μειώσει τη διαφορά, ενώ εκείνοι βρίσκοταν ακόμη στο απόλυτο μηδέν στα Ιωάννινα. Έτσι, στο 67′ ήρθε το αδιανόητο λάθος του Σένκεφελντ. O Ολλανδός γλίστρησε με τη μπάλα στη μικρή περιοχή, με τον Μπαλάν να σουτάρει ανενόχλητος από κοντά αλλά να στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι, ενώ ο Πούγγουρας έβαλε σωτήρια κόντρα σε νέο σουτ του Ριένστρα!

O Γιοβάνοβιτς, έχοντας αλλάξει στο 58′ τον Βέρμπιτς με τον Σπόραρ, θέλησε να δράσει αποφασιστικά στο 74′, αποσύροντας τους Πέρεθ και Χουάνκαρ στον πάγκο και βάζοντας στο ματς τους Τσοκάι και Πούχατς.

Μετά από αρκετή ώρα, ο Παναθηναϊκός έφτασε για μια ακόμη φορά πολύ κοντά στο γκολ. Στο 79′ ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση εντός περιοχής του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά στόχευσε λάθος και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Τσιντώτα.

Οι αλλαγές αυτές βοήθησαν το «Τριφύλλι» να γίνει πιο επιθετικό και να πιέσει ψηλά, δημιουργώντας ξανά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, δίχως, όμως, αντίκρυσμα. Μάλιστα, στο 85′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ λίγα εκατοστά από τη γραμμή της περιοχής… έγλειψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα.

Στις καθυστερήσεις αρκετοί «πράσινοι» ανέβηκαν πιο ψηλά στο γήπεδο, ώστε να βρεθεί ένα γκολ… λύτρωσης και τελικά αυτό ήρθε στο 90+3′. Ο Μορέιρα ανέτρεψε τον Κουρμπέλη, ο Τσαγκαράκης αρχικά δεν έδωσε κάτι, όμως είδε τη φαση στο VAR αφού ειδοποιήθηκε από την ενδοεπικοινωνία. Έτσι, ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε και έκανε το τελικό 0-1!

Πραγματικά, αναπάντεχο το φινάλε στο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να λαμβάνουν τεράστια ψυχολογική και βαθμολογική ανακούφιση!

Το γλίστρημα του Σένκεφελντ στο 67′ λίγο έλειψε να οδηγήσει σε ήττα τον Παναθηναϊκό, που στην προκειμένη περίπτωση στάθηκε τυχερός, αφού ο Μπαλάν αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής. Ουσιαστικά, θα είχαμε μια επανάληψη των όσων έγιναν στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο.

Καλή η διαιτησία του Πέτρου Τσαγκαράκη στους «Ζωσιμάδες». Ήταν κοντά στις φάσεις, άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί σε αρκετές περιπτώσεις όπως έπρεπε και διαχειρίστηκε καλά το ματς. Βέβαια, δεν έτυχε να προβληματιστεί ιδιαίτερα με κάποια δύσκολη φάση. Όλα αυτά ίσχυαν μέχρι το 90+3′, όταν ο Μορέιρα κλώτσησε τον Κουρμπέλη εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής έκανε τα… στραβά μάτια, με το VAR να τον ειδοποιεί οτι υπάρχει παράβαση.