Απολαυστικός Παναθηναϊκός, έτοιμος για Ευρώπη!

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε εύκολα με 3-1 την ΑΕΚ Λάρνακας και έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της συνέχειας. Μλαντένοβιτς, Βαγιαννίδης και Γερεμέγεφ οι σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σιδεράς, Κώτσιρας, Πέρεθ, Κλεϊνχέισλερ, Τζούρισιτς, Παλάσιος, Μαντσίνι, Σπόραρ.

ΑΕΚ Λάρνακας (Όλτρα): Τούμπας, Τόμοβιτς, Κασάδο, Γκουστάβο, Σολ, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρσία, Γκάμα, Μάμας, Κατελάρης.

Το ματς ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ Λάρνακας ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό, με το «Τριφύλλι» να προσπαθεί από τα πρώτα λεπτά να πάρει τον έλεγχο και να βγει μπροστά και τους Κύπριους να στήνουν ψηλά την άμυνά τους και να δείχνουν διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς απείλησαν για πρώτη φορά στο τρίτο λεπτό, όταν οι Παλάσιος και Τζούρισιτς συνεργάστηκαν ιδανικά, με τον Σέρβο να κάνει το παράλληλο γύρισμα προς την περιοχή. Ο Αργεντινός κοντρόλαρε, όμως δεν πρόλαβε να τελειώσει την φάση όπως θα ήθελε.

Στο 5ο λεπτό ο Μαντσίνι έπεσε μέσα στην περιοχή χωρίς να υπάρχει κάτι, ενώ στο 8′ ο Μπρινιόλι έκανε ένα μακρινό βολέ με στόχο τον Παλάσιος. Ο Τούμπας βγήκε από την εστία του, ο Παλάσιος κατάφερε να περάσει μπροστά του και τελικά κέρδισε το κόρνερ, από το οποίο δεν προέκυψε κάτι επικίνδυνο.

Λίγο μετά όμως, στο 9ο λεπτό, οι «πράσινοι» έδειξαν όλες τις επιθετικές τους αρετές. Ο Μάγκνουσον έκανε την αλλαγή παιχνιδιού για τον Τζούρισιτς, με τον Σέρβο να κάνει το γύρισμα και τον Κλεϊνχέισλερ να πλασάρει στην κίνηση εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε μεγάλη επέμβαση.

Μετά το δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τους Κύπριους να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να βγαίνουν μπροστά, δίχως όμως να φτιάξουν ουσιαστικούς κινδύνους για την εστία του Μπρινιόλι. Ούτε ο Παναθηναϊκός ωστόσο ήταν απειλητικός, με ένα σουτ του Κλεϊνχέισλερ στο 31′ να φεύγει πάρα πολύ άουτ.

Η τεράστια ευκαιρία για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 40′, όταν ο Μαντσίνι κατάλαβε το λάθος που θα γινόταν στην άμυνα της ΑΕΚ Λάρνακας, έκλειψε και βγήκε σε τετ-α-τετ, όμως είδε τον τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέρασαν στο ματς οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Τσοκάι, Μλαντένοβιτς, Μπερνάρ και Γερεμέγεφ, ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε πολύ γρήγορα το γκολ. Ο Γερεμέγεφ έδωσε στον Μπερνάρ, αυτός άνοιξε στο πλάι στον Μπερνάρ και ο τελευταίος με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Μλαντένοβιτς, που έσπρωξε την μπάλα στα άδεια δίχτυα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα το «Τριφύλλι» βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Βαγιαννίδη να κάνει ένα υπέροχο τελείωμα με το αριστερό και να μην αφήνει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς έβαλε και τους Φικάι, Αϊτόρ, Ζέκα και Βέρμπιτς, ενώ το «Τριφύλλι» στο 63′ έφτασε σε τρίτο τέρμα, με εκπληκτικό πλασέ του Γερεμέγεφ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα. Η ΑΕΚ Λάρνακας ωστόσο έβγαλε αμέσως αντίδραση και στο 65′ μείωσε με δυνατό σουτ του Λόπες μέσα από την περιοχή.

Το… καταιγιστικό 20λεπτο ολοκληρώθηκε με το πλάγιο τετ-α-τετ του Αϊτόρ στο 68′ που έφυγε κόρνερ, με τον ρυθμό να πέφτει έκτοτε αρκετά. Ουσιαστικά μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν προέκυψε κάποια μεγάλη φάση, με το «Τριφύλλι» να διατηρεί με χαρακτηριστική άνεση το 3-1 και να αφήνει αρκετά καλές εντυπώσεις ενόψει της συνέχειας.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι παίκτες του Παναθηναϊκού έβγαλαν μια υπέροχη συνεργασία, με τους Γερεμέγεφ , Μπερνάρ και Παλάσιος να συνδυάζονται ιδανικά και τον Μλαντένοβιτς να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Δεν έχει νόημα να γίνει σχόλιο για την διαιτησία σε μια φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας.