Απλά… ΛΙΠΟΨΥΧΟΙ!

-

Στο κρισιμότερο ντέρμπι «αιωνίων» των τελευταίων 13 ετών, οι παίκτες του Παναθηναϊκού εμφανίστηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» δίχως πάθος, αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα για τη νίκη, που θα σήμαινε πιθανότατα την επιστροφή της ομάδας στην κορυφή μετά το 2010, και έτσι το «Τριφύλλι» ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0 για την 9η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ολυμπιακός (Ζ. Ανιγκό): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης Μπακαμπού.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Μάκγνουσον, Σάρλια, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ, Σπόραρ.

Το 1ο ημίχρονο του ντέρμπι των “αιωνίων” στο «Γ. Καραϊσκάκης» επιφύλασσε αρκετή ένταση και ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες στην επίθεση, ενώ ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να αντιπαρατεθεί κυρίως με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό με μια καλή πάσα από τον Μπερνάρ στον Σπόραρ, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 12′, ο Ολυμπιακός είχε μια ευκαιρία με τον Κορεάτη Χουάνγκ, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Στο 17ο λεπτό, ο Μπερνάρ έκλεψε τη μπάλα από τον Σαμασέκου και σούταρε, αλλά ο Τζολάκης έκανε μια εξαιρετική απόκρουση.

Στο 23ο λεπτό, ο Χουάνγκ του «έκοψε» την άμυνα του «Τριφυλλιού» με μια εκπληκτική κάθετη πάσα, αλλά ο Μπακαμπού δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα κι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Η πίεση των «ερυθρόλευκων» είχε και συνέχεια. Ειδικότερα, στο 31′ ο Χουάνγκ στόπαρε και σούταρε με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Σάρλια κι άλλαξε πορεία και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η τελευταία ευκαιρία του 1ου ημιχρόνου ανήκε κι αυτή στους γηπεδούχους, με τον Μπιέλ να προσπαθεί να ψάξει την απέναντι γωνία του Μπρινιόλι, στέλνοντας τη μπάλα πολύ άουτ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν στη συνέχεια, αλλά κανείς δεν κατάφερε να σκοράρει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στην κατοχή της μπάλας με 66% έναντι 34% του Παναθηναϊκού.

Παρότι η ανάπαυλα του ημιχρόνου θα μπορούσε να αποτελέσει ευκαιρία για ανασύνταξη για τους φιλοξενούμενους, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και στο 49′ απείλησε. Γρήγορη κόντρα, με τον Φορτούνη να ανοίγει για τον Ρέαμπτσιουκ ο οποίος έπιασε το διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Όμως, στο 50′ ήρθε η μεγαλύτερη φάση του ματς ως εκείνο το χρονικό σημείο. Έπειτα από ωραία κυκλοφορία των Πειραιωτών, ο Εμβιλά έπαιξε το ένα-δύο με τον Ελ Αραμπί και πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Ωστόσο, στο 57′ ο Παναθηναϊκός θα ήταν αυτός που θα μπορούσε να προηγηθεί στο ματς, όταν ο Ντόι ανέτρεψε εντός μεγάλης περιοχής τον Σπόραρ, που τσίμπησε τη μπάλα, αλλά ούτε το διαιτητής Μπριχ, ούτε το VAR, θεώρησαν ότι υπάρχει κάτι μεμπτό.

Μάλιστα, η φάση αυτή ανέβασε προσωρινά το «Τριφύλλι», που στο 60′ πλησίασε στο 0-1. Ο Μπερνάρ έκανε ωραία πάσα εντός περιοχής στον Τσέριν, με το σουτ του τελευταίου να αλλοιώνεται σωτήρια από τον Ντόι. Μετά το κόρνερ, το σουτ εκτός περιοχής του Χουάνκαρ με το δεξί έφυγε άουτ.

Τελικά, αποδείχθηκε ότι η πίεση των «πράσινων» ήταν προσωρινή. Οι Πειραιώτες βγήκαν ξανά στο προσκήνιο και στο 68′ ευτύχησαν να προηγηθούν, εκμεταλλευόμενοι την αδιανόητη νωθρότητα των φιλοξενούμενων, που παρά το γεγονός πως έπαιζαν το πιο κρίσιμα ματς της 13ετίας, δεν έδειχναν το αναμενόμενο πάθος για τη νίκη.

Έτσι, μετά από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ο Φορτούνης άνοιξε για τον Ροντινέι, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο αμαρκάριστος Ρέαμπτσουκ εκτέλεσε τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Μόλις 3 λεπτά μετά, στο 71′, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να απαντήσει, Τότε, ο Μπρερνάρ ντρίμπλαρε εντός περιοχής τον Παπασταθόπουλο και πραγματοποίησε ένα ωραίο σουτ, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι και δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Φυσικά, πια το «Τριφύλλι» είχε γίνει πολύ πιο επιθετικό, αφήνοντας πάρα πολλά κενά στα μετόπισθεν. Αυτά προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός, που στο 76′ παραλίγο να σκοράρει ξανά, με τον Μάγκνουσον να… πλησιάζει σε αυτογκόλ από τη σέντρα του Κασάμι, που αποτράπηκε από τη μεγάλη επέμβαση του Μπρινιόλι.

Στο τελευταίο 15λεπτο του ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός πίεσε αρκετά για να βρει ένα γκολ, όμως δεν κατάφερε να κάνει ούτε αυτό. Συνεπώς, η ομάδα υπέστη οδυνηρή ήττα στο Φάληρο με σκορ 1-0 και ουσιαστικά απώλεσε τον τίτλο του Πρωταθλητή, πικραίνοντας τους εκατομμύρια «πράσινους» φιλάθλους που περίμεναν κάτι εντελώς διαφορετικό…

Φυσικά, το γκολ που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην έπαιζαν καθόλου καλά, αλλά όσο διατηρούσαν ανέπαφη την εστία τους, είχαν σημαντικές ελπίδες για ένα γκολ που μπορεί να τους έδινε τη νίκη. Τελικά, το γκολ του Ρέαμπτσιουκ τα άλλαξε όλα.

Καλή θα μπορούσε να ήταν σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Φέλιξ Μπριχ, ωστόσο ο Γερμανός ρέφερι όφειλε να υποδείξει πέναλτι στο 57′ υπέρ του Παναθηναϊκού. Δεν το έκανε και σαφώς η απόφασή του αυτή επηρέασε κομβικά την εξέλιξη του ματς.