Αν και «μισός», μπορούσε το «διπλό» ο Παναθηναϊκός!

-

Ισόπαλοι δίχως τέρματα αναδείχθηκαν Άρης και Παναθηναϊκός στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 2η αγωνιστική των Play-Offs. Πολύ σκληρό το ματς, μπορούσε να νικήσει το «Τριφύλλι», παρά τις 11 απουσίες.

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Ιτούρμπε, Ντιαγέ, Καμαρά.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σένγκεφελντ, Πούγγουρας, Σαρλία, Κώτσιρας, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Σάντσεθ, Αϊτόρ Καρλίτος, Παλάσιος

Παντελώς… αδιάφορο αποδείχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της κρίσιμης αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη, με τον Άρη, πάντως, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να φανεί απειλητικός μετά το 10′.

Συγκεκριμένα, στο 12′ οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν την πρώτη ουσιαστικά τελική φάση τους, με τη μπάλα να κοντράρει και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει, ενώ στο 13′ το διαγώνιο και φαλτσαριστό σουτ του Σάσα λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ιταλού κίπερ.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός άργησε να απαντήσει στις επιθέσεις του Άρη, αλλά τελικά το έκανε στο 24ο λεπτό. Τότε, ο Βιγιαφάνιες έκανε το κλέψιμο στον χώρο του κέντρου και εκδηλώθηκε άμεσα αντεπίθεση, με τον Παλάσιος να βγαίνει κάθετα προς την περιοχή, να ντριμπλάρει, αλλά να ολοκληρώνει με σουτ εκτός ισορροπίας, το οποίο ο Κουέστα δεν δυσκολεύθηκε να μπλοκάρει.

Μάλιστα, στο 25′ οι «πράσινοι» λίγο έλειψε να προηγηθούν στο σκορ, όταν ο Κώτσιρας από τα δεξιά επιχείρησε να κάνει τη σέντρα. Η μπάλα πήρε τροχιά προς το «παραθυράκι» της εστίας του Κουέστα, ο οποίος έδειξε να αιφνιδιάζεται, προλαβαίνοντας όμως να διώξει σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Πούγγουρας έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας έδιωξε για μια ακόμη φορά, με το 0-0 να παραμένει.

Το μομέντουμ συνέχισε να «γέρνει» προς την πλευρά του «Τριφυλλιού», με τον Αϊτόρ στο 29′ να έχει την ευκαιρία να φανεί απειλητικός προς την αντίπαλη εστία. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός μετά από αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πήγε στο ένας με έναν, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Μετά από την εν λόγω φάση, το ματς κύλησε… αναίμακτα μέχρι και τη διακοπή για το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια δίχως να έχουν σημειωθεί τέρματα.

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Άρη στο 2ο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να αιφνιδιάζεται και να τίθεται ενστικτωδώς σε θέση άμυνας. Μάλιστα, στο 47′ λίγο έλειψε να γίνει το 1-0, με τον Εντιαγέ να κάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Μπρινιόλι να πραγματοποιεί μια απίστευτη επέμβαση από πολύ κοντά, διώχνοντας σε κόρνερ.

Για περίπου 17 λεπτά το ματς οδηγήθηκε στις έντονες και στις σκληρές μονομαχίες, με τον ρυθμό να χαλά και με το «Τριφύλλι» να μένει… παροπλισμένο μέχρι και το 65′. Τότε, έπειτα από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Σάντσες, ο οποίος έκανε το πλασέ έχοντας… πιάτο μπροστά του όλη την εστία, αστοχώντας, στη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ για την ομάδα του στο ματς.

Μετά τη φάση του Παναθηναϊκού, το παιχνίδι επέστρεψε στην προτέρα κατάσταση, με τον Άρη, να πιέζει αρκετά, αλλά δίχως να βρίσκει τους απαραίτητους διαδρόμους για να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στα «πράσινα» καρέ.

Από το 85ο λεπτό και μετά η ομάδα του Μπούργος έγινε ακόμη πιο επιθετική, αλλά ο Παναθηναϊκός λειτούργησε πολύ καλά αμυντικά, με το μακρινό σουτ του Γκάνεα στο 86′ να μην ανησυχεί τον Μπρινιόλι. Όσο περνούσε η ώρα, τα νεύρα των παικτών και των δύο ομάδων «τσίτωναν» ολοένα και περισσότερο, με το παιχνίδι να διακόπτεται δύο φορές εξαιτίας αψιμαχιών.

Σε ποδοσφαιρικό επίπεδο, παρά τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων που παίχθηκαν, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με αποτέλεσμα Άρης και Παναθηναϊκός να αναδειχθούν ισόπαλοι με σκορ 0-0 και τους «πράσινους» να παραμένουν στο -2 από τους Θεσσαλονικείς. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης ολοκλήρωσε με 5/20 γεμίσματα.

Η φοβερή απόκρουση του Μπρινιόλι στο 47ο λεπτό ήταν καθοριστικότατη. Σε περίπτωση που ο Εντιαγέ είχε σκοράρει σε εκείνο το χρονικό σημείο, με βάση την εικόνα του ματς και το πλεονέκτημα της έδρας για τον Άρη, ο Παναθηναϊκός δύσκολα θα αντιδρούσε αποτελεσματικά.

Σχετικά καλή η διαιτησία του Ούγγρου Ταμάς Μπογκνάρ. Δεν άφησε το ματς να ξεφύγει και πήρε τα μέτρα του, μοιράζοντας αρκετές κάρτες. Από την άλλη, δεν μπορούμε να πούμε ότι υπήρξε κάποια δύσκολη φάση για να αξιολογήσει.