«Άλωσε» Ριζούπολη κι «Ελαφρά Ταξιαρχία» ο Παναθηναϊκός!

-

Μια από τις πιο εύκολες νίκες του στο πρωτάθλημα της Super League σημείωσε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, τον οποίο υπέταξε στη Ριζούπολη με σκορ 3-0.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρλχουστ, Ντομίνγκεζ, Ρόγκνε, Μπαξεβανίδης, Γιακιμόφσκι, Κάστρο, Σίμπσαχ, Σλίβκα, Μαρτίνες, Τσιλούλης και Σίγκνιεβιτς.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς , Βιγιαφάνιες, Παλάσιος, Αϊτόρ, Ιωαννίδης.

Σίγουρα, πριν την έναρξη της αναμέτρησης κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν περίμενε την ευκολία με την οποία οι φιλοξενούμενοι θα βρίσκονταν να προηγούνται στο πρώτο 20λεπτο.

Στο 13ο λεπτό ο Μπαξεβανίδης βρήκε το κεφάλι του Αϊτόρ με το πόδι στη μικρή περιοχή, με τον διαιτητή Ευαγγέλου να υποδεικνύει ορθώς πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Παλάσιος. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός πλάσαρε στα δεξιά της εστίας χωρίς δύναμη, με τον Βέρχουλστ να φτάνει κοντά σε απόκρουση, αλλά να μην καταφέρνει να αποτρέψει το 0-1.

Λίγο αργότερα, στο 17ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντομίνγκες να ανατρέψει τον Ιωαννίδη εντός μεγάλης περιοχής, με τους «πράσινους» να κερδίζουν και δεύτερο πέναλτι. Αυτή τη φορά απέναντι στον Βέρχουλστ βρέθηκε ο Αϊτόρ, ο οποίος με μια εκπληκτική εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα πάνω δίχτυα της εστίας και διαμόρφωσε το 0-2.

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε, οι «πράσινοι» χαμήλωσαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, κυκλοφορώντας τη μπάλα με άνεση και διατηρώντας με σχετική ευκολία το προβάδισμά τους, ενώ από το 30′ και μετά αποφάσισαν να ανεβάσουν ξανά «στροφές».

Μάλιστα, στο 31′ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πετύχει το 0-3, όμως ο Γκατσίνοβιτς, που έκανε αρκετές ντρίμπλες στην καρδιά της περιοχής, σούταρε εκτός ισορροπίας, με αποτέλεσμα ο Βέρχουλστ να μπλοκάρει την προσπάθειά του. Λίγα λεπτά μετά, στο 36′, ο Αϊτόρ εμβόλισε την αντίπαλη άμυνα, μπήκε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ιωαννίδη, που επιχείρησε ένα πλασέ, το οποίο εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Πάντως, στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και να ξαναμπούν στο ματς, όταν έπειτα από μεγάλη… αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σίγκνιεβιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να γυρίσει και να σουτάρει από κοντά.

Στον Παναθηναϊκό ανήκε η πρώτη ευκαιρία για γκολ στο 2ο ημίχρονο, με τον Χουάνκαρ στο 53′ να πραγματοποιεί εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Γκατσίνοβιτς στην καρδιά της περιοχής, ο οποίος έκανε μια κακή κεφαλιά, σπαταλώντας μια σημαντική φάση.

Αμέσως μετά, στο 56′, ήταν η σειρά του Αϊτόρ να φτάσει πολύ κοντά στο 0-3. Μετά από κόντρες η μπάλα του στρώθηκε στο αριστερό στα όρια της περιοχής και από εκεί επιχείρησε ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ, το οποίο εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Βέρχουλστ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα οι παίκτες του «Τριφυλλιού» φάνηκε να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν εκ νέου ευκαιρίες για γκολ, ενώ το ίδιο συνέβαινε και για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ανεβάσει τις γραμμές τους στο γήπεδο, αλλά μάταια.

Χαρακτηριστικό της αδυναμίας της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» να φανεί απειλητική αποτελεί το γεγονός πως στο 78′ ανάγκασε τον Διούδη να ανησυχήσει, όμως το δυνατό σουτ του Παμλίδη πέρασε άουτ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, όταν μετά από εκδήλωση αντεπίθεσης στο 79′ ο Χατζηγιοβάνης, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, πήρε τη μπάλα συρτά στο δεύτερο δοκάρι, όμως καθυστέρησε να σουτάρει και εν τέλει το τελείωμά του κατέληξε στην αγκαλιά του Βέρχουλστ.

Κατά τη διάρκεια του τελευταίου 10λέπτου της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» είχαν ακόμη δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να κάνουν το 0-3, αρχικά με το πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Κουρμπέλη στο 85′ και τη συρτή προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη αμέσως μετά. Τελικά, ό,τι δεν έγινε τότε, συνέβη στο 87′, με τον Αϊτόρ να κάνει το γύρισμα και τον Μπαξεβανίδη να διώχνει αδέξια, στέλνοντας με δύναμη τη μπάλα στα δίχτυα της ίδια του της ομάδας, για το 0-3.

Μέχρι το τέλος του ματς, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κάνει και το 0-4, αλλά ο Χατζηγιοβάνης έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ, στέλνοντας τη μπάλα πάρα πολύ άουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός σημείωσε μια εύκολη νίκη κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα και πέτυχε το δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα.

Το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού με πέναλτι στο 17′, καθώς με αυτή τη φάση οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους πολύ σύντομα και ουσιαστικά… κλείδωσαν τη νίκη. Στο 1-0 όλα μπορούν να συμβούν, στο 2-0, όμως, όλα είναι αλλιώς.

Περιέργως καλή η διαιτησία του Ευαγγγέλου στη Ριζούπολη, με τον Έλληνα ρέφερι να μη διστάζει να δείξει την άσπρη βούλα δύο φορές υπέρ του Παναθηναϊκού. Στο 2ο ημίχρονο έκανε λάθος, όταν έπειτα από φοβερό σουτ του Αϊτόρ και απόκρουση του Βέρχουλστ υπέδειξε άουτ αντί για κόρνερ.