Αλητεία και… κλεψιά, μέσ’ στην «Αγιά Σοφιά»! (vids)

-

Με τη… βοήθεια μιας κροτίδας που εξερράγη πίσω από τον Μπρινιόλι και του διαιτητή Νόμπρε, η ΑΕΚ κατάφερε να υποχρεώσει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα με σκορ 1-0, πλησιάζοντάς τον στο -4.

AEK (M. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Άμραμπατ, Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Μπερνάρντ, Βέρμπιτς, Παλάσιος, Σπόραρ.

To πολυαναμενόμενο ντέρμπι κορυφής άργησε να ξεκινήσει, καθώς η χρήση καπνογόνων από τους οπαδούς της ΑΕΚ ανάγκασε τον διαιτητή Νόμπρε να περιμένει μέχρις ότου καθαρίσει η ατμόσφαιρα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τους γηπεδούχους μέσω αντεπιθέσεων, όμως ήταν εμφανές ότι υπήρχε πρόβλημα στην τελική πάσα. Από την άλλη, η Ένωση θέλησε να ελέγξει περισσότερο τον ρυθμό της αναμέτρησης και να επιτεθεί με υπομονή, δίχως να βρει ρήγματα στα «πράσινα» μετόπισθεν.

Η ομάδα του Αλμέιδα επέλεξε να πιέσει ψηλά το «Τριφύλλι», για να μην επιτρέψει την κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, με τον ρέφερι Νόμπρε να επιτρέπει περισσότερο το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο μέχρι το 35′, με την ΑΕΚ να έχει φλύαρη κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, στο τελευταίο 10λεπτο του 1ου ημιχρόνου, ο «Δικέφαλος» έγινε πολύ πιο πιεστικός, οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και έτσι δέχθηκαν αρκετές επιθέσεις στα καρέ τους.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων, φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος δεν προέκυψαν, παρά μόνο… υποψίες ευκαιριών, με τον Γιοβάνοβιτς να έχει αρκετά παράπονα από τους παίκτες του, που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Για τον Παναθηναϊκό, αρκετά καλός αμυντικά ήταν ο Μάγκνουσον, που σε τρεις περιπτώσεις απομάκρυνε επικίνδυνες σέντρες και σταμάτησε τα σουτ της ΑΕΚ, ενώ αδύναμοι κρίκοι αποδείχθηκαν στο 1ο ημίχρονο οι Κώτσιρας και Βέρμπιτς.

Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου αποδείχθηκε πολύ καλύτερο σε ρυθμό σε σχέση με το 1ο. Αρχικά, ο Αραούχο προσπάθησε να απειλήσει, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 53′ ο Μπερνάρ δημιούργησε τη μεγαλύτερη φάση της αναμέτρησης ως εκείνο το χρονικό σημείο. Τότε, ο Βραζιλιάνος δέχθηκε την πάσα στον άξονα από τον Κουρμπέλη, έκανε το σλάλομ, πάτησε περιοχή και με εξαιρετικό τεχνικό τελείωμα ανάγκασε τον Αθανασιάδη να προβεί σε μια απίθανη επέμβαση.

Στο σουτ του Μπερνάρ απάντησε ο Αραούχο στο 57′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπρινιόλι.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» να ασκήσουν ακόμη μεγαλύτερη πίεση. Τελικά, στο 68′ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν. Όλα ξεκίνησαν όταν η Ένωση βρισκόταν στην επίθεση, με το ματς να διακόπτεται εξαιτίας κροτίδας που εξερράγη πολύ κοντά στον Μπρινιόλι, που έπεσε ζαλισμένος στο χορτάρι. Το ματς ξεκίνησε ξανά με ελεύθερο, η ΑΕΚ βγήκε απευθείας στην επίθεση με δύο πάσες και ο Πινέδα με πλασέ από πλάγια θέση πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Ιταλού κίπερ και διαμόρφωσε το 1-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τη στιγμή που ο Πορτογάλος ρέφερι σφύριξε διακοπή για την κροτίδα, η μπάλα ήταν διεκδικούμενη, λίγο προτού ο Κώτσιρας γίνει κάτοχός της. Επομένως, δεν υπήρχε απολύτως κανένας λόγος η μπάλα να δοθεί στην ΑΕΚ με ελεύθερο στην επανέναρξη του ματς.

Μετά το γκολ της Ένωσης, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο παιχνίδι τους Ιωαννίδη και Τσοκάι, αλλά η αναμέτρηση διακόπηκε άμεσα εκ νέου, αφού τα δεκάδες καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων δημιούργησαν ένα σύννεφο καπνού στο γήπεδο.

Τελικά, το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά μετά από αρκετή ώρα, όμως ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε. Τα φάουλ των παικτών της ΑΕΚ ήταν συνεχή, οι διακοπές, αν και μικρότερες σε διάρκεια, δεν σταμάτησαν και το ματς έφτασε σύντομα στο 90′. Ο διαιτητής Νόμπρε έδωσε εντολή για 12 λεπτά καθυστερήσεων, επιπλέον χρόνος που κρίνεται λίγος με βάση τα όσα έγιναν στο 2ο ημίχρονο.

Στο διάστημα των καθυστερήσεων των ματς έγινε… ροντέο. Στο 90+8′ ο Ιωαννίδης πέρασε τους πάντες εντός περιοχής και προσπάθησε να τελειώσει τη φάση από πολύ δύσκολη γωνία, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του εξουδετερωμένου Αθανασιάδη. Στην αντεπίθεση, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι όταν ο Φερνάντες πέρασε σαν σταματημένο τον Τσέριν για να έρθει ο Σένκεφελντ να τον ανατρέψει, αν και στο ξεκίνημα της φάσης παίκτης των γηπεδούχων πάτησε το χέρι του Μάγκνουσον, που δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γκαρσία, όμως ο Μπρινιόλι έπεσε σωστά στην αριστερή πλευρά της εστίας του και απόκρουσε, κρατώντας ζωντανό τον Παναθηναϊκό για τα 2-3 τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα, ο Νόμπρε σφύριξε τη λήξη παρά τις νέες καθυστερήσεις και η ΑΕΚ επικράτησε με σκορ 1-0 με το… έτσι θέλω.

Η στιγμή που ο Μπρινιόλι πέφτει στον αγωνιστικό χώρο αλλάζει όλο το ματς, αφού ο διαιτητής Νόμπρε αποφασίζει να επαναφέρει τη μπάλα στο παιχνίδι από τα πόδια της ΑΕΚ. Πρόκειται για την πιο καθοριστική φάση της αναμέτρησης, που εν τέλει έκρινε πολλά…

Κακή η διαιτησία του Νόμπρε. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Πορτογάλος ρέφερι επέτρεψε στην ΑΕΚ να παίξει πολύ σκληρά χωρίς να τιμωρούνται οι παίκτες της, ενώ φάνηκε ιδιαίτερα ευαίσθητος σε φάσεις όπου οι «πράσινοι» έρχονταν σε επαφή με τους «κιτρινόμαυρους» για να κλέψουν μπάλες. Αποκορύφωμα, η απόφασή του να ξεκινήσει ξανά το ματς στο 68′ από τα πόδια των παικτών της Ένωσης μετά την έκρηξη κροτίδας. Τέλος, σκανδαλώδες ότι δόθηκαν μόλις 12 λεπτά καθυστερήσεων.