Αυτός ο Παναθηναϊκός δεν… βλέπεται!

-

Πραγματοποιώντας ακόμα μια τραγική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός έμεινε… κατά τύχη στο 0-0 με τον Άρη, ενώ ο Πούγγουρας άφησε το «Τριφύλλι» με 10 παίκτες με μια ακατανόητη ενέργεια.

Γάντια βασικού φόρεσε ο Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Μολό, ενώ ως αριστερό ο Χουάνκαρ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Αλεξανδρόπουλος και Σανκαρέ, με τον Χατζηγιοβάνη δεξιά και τον Βιγιαφάνιες αριστερά.

Τέλος, στην γραμμή κρούσης του Παναθηναϊκού επιλέχθηκαν οι Μακέντα και Καρλίτος.

Σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός είχε μεν επιθετική ενδεκάδα, με δύο επιθετικούς μέσα και σχηματισμό 4-4-2, ωστόσο για ακόμα μια φορά έδειξε αδυναμία στην παραγωγή φάσεων και είδε τον Άρη να φτάνει με μεγαλύτερη ευκολία στην περιοχή του Διούδη.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά κακός, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά σε ευκαιρία στο 16ο λεπτό, όταν ο Πούγγουρας πρόλαβε σωτήρια να σταματήσει στον Μάνο. Δύο λεπτά μετά ήρθε η «απάντηση» από πλευράς Παναθηναϊκού, με τον Καρλίτος να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ, αλλά τον Κουέστα να μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του «Τριφυλλιού» ήρθε στο 24′, όταν ο Μακέντα έβγαλε υπέροχα την μπάλα στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος όμως καθυστέρησε να σουτάρει στο τετ-α-τετ. Ως αποτέλεσμα χρειάστηκε να κάνει μια επιπλέον ντρίμπλα και τελικά δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση όπως θα ήθελε, με το γύρισμα που επιχείρησε να κοντράρει.

Στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και πλησίασε στο γκολ, εκμεταλλευόμενος και αρκετά λάθη των «πράσινων». Στο 34′ ο Σάσα σούταρε λίγο άουτ μετά από λάθος του Σανκαρέ, ενώ στο 37′ ο Μολό πρόλαβε να σταματήσει τον Γκαρσία, μέσα στην περιοχή. Στην τελευταία καλή στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά, ο Διούδης έδιωξε το γύρισμα του Σάσα αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι, που σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Οι «πράσινοι» μπήκαν ακόμα πιο νωχελικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σένκεφελντ να κάνει ένα… ανεπίτρεπτο λάθος στο 46′ και να δίνει στον Μαντσίνι την ευκαιρία να βγει τετ-α-τετ. Το πλασέ του ωστόσο πέρασε άουτ, με τον Ολλανδό αμυντικό του Παναθηναϊκού μάλιστα να τραυματίζεται αμέσως μετά και να αποχωρεί από το γήπεδο στο 53′. Στην θέση του πέρασε ο Σάντσες, στην πρώτη αλλαγή από πλευράς Συλαϊδόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πια καθολικά ανώτεροι και απείλησαν εκ νέου στο 59′, με το γύρισμα του Ματίγια να περνάει λίγο άουτ. Στο 68′ ο Διούδης έκανε τεράστια επέμβαση στο απευθείας φάουλ του Γκάμα, ενώ 5 λεπτά νωρίτερα το «Τριφύλλι» έκανε δύο ακόμα αλλαγές. Μαουρίσιο και Ιωαννίδης πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους Χατζηγιοβάνη και Καρλίτος να αποχωρούν.

Η φάση που άλλαξε τα δεδομένα ήρθε στο 71ο λεπτό, με τον Πούγγουρα να πιάνει από τον λαιμό τον Μαντσίνι και να τον ρίχνει στο έδαφος. Ο διαιτητής απέβαλε τον Έλληνα στόπερ, με τον Παναθηναϊκό να μένει με 10 παίκτες. Ο Ματίγια προσπάθησε να σκοράρει από το φάουλ, στην ίδια φάση, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ αμέσως μετά οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους.

Σανκαρέ και Μακέντα αποχώρησαν από το γήπεδο, με τους Μπουζούκη και Καραγιάννη να τους αντικαθιστούν. Η πρώτη καλή στιγμή του «Τριφυλλιού» στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 78′, με τον Μολό να κάνει εξαιρετική σέντρα αλλά τον Βιγιαφάνιες να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Ένα λεπτό μετά ο Άρης βγήκε μπροστά, αλλά ο Διούδης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το πλασέ του Μπρούνο.

Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο, δίχως να καταφέρει να φτιάξει κάποια ευκαιρία, ισορροπώντας όμως την κατάσταση, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Μπρούνο και στο 90+1′, ενώ στο 90+4′ ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, με το ματς να συνεχίζεται κανονικά. Ο Διούδης έκανε μια ακόμα σημαντική επέμβαση, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0-0.

Η εικόνα του αγώνα

Αποκάλυψη: Πληθώρα meetings ατζέντηδων με Παναθηναϊκό πριν και μετά το Καλλιμάρμαρο!

«Καμία δικαιολογία για τη διαιτητική αδικία στον Παναθηναϊκό!»

ΑΙΣΧΟΣ: Ζητούσαν τη σύλληψη Γιαννακόπουλου αν πήγαινε στο Καλλιμάρμαρο!

Βίντεο: Οι πρώτες εικόνες από την άφιξη του «Επτάστερου» στην Πόλη (vid)

Παναθηναϊκός: Η πρώτη προπόνηση μετά τη νίκη-ανάσα με τον Πανσερραϊκό

Παναθηναϊκός: Άνοιξαν τα εισιτήρια για την πρεμιέρα της Euroleague στο Βερολίνο!

Ποδόσφαιρο6 ώρες πριν

Βόγλης για τη φάση του πέναλτι: «Μήπως να πάμε οφθαλμίατρο για νέα γυαλιά;» (vid)

Ποδόσφαιρο7 ώρες πριν

Παναθηναϊκός: Έφτασε στην Τουρκία χωρίς τρεις για το τουρνουά με Γαλατά – Εφές

Παναθηναϊκός: Η πρώτη εικόνα από το νέο glass floor στο ΟΑΚΑ! (pic)

Οι απέναντι2 εβδομάδες πριν

Προσκύνησε κι η Euroleague: «Δεν υπάρχουν λόγια για ό,τι έγινε στο Καλλιμάρμαρο!» (vid)

Ποδόσφαιρο21 ώρες πριν

Η διαφωνία Μπακασέτα – Ιωαννίδη για το πέναλτι, που τελικά δεν δόθηκε (vid)

Ποδόσφαιρο23 ώρες πριν

Τα τρομερά γκολ του Τζούριτσιτς με την φανέλα του Παναθηναϊκού! (vid)

Ποδόσφαιρο24 ώρες πριν

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Οι καλύτερες φάσεις και οι ΓΚΟΛΑΡΕΣ Τζούριτσιτς! (vid)

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Η ΓΚΟΛΑΡΑ του Τζούριτσιτς, που «ξετίναξε» τον Γκουγκελασβίλι! (vid)

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 2-1: Ανέκτησε το προβάδισμα, με τρομερό πλασέ ο Τζούριτσιτς (vid)

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός: Απείλησε με απευθείας εκτέλεση Ουναΐ το «Τριφύλλι» (vid)