Αυτοκτόνησε και τον… ανέστησε!

-

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχτηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχασε προβάδισμα δύο γκολ σε δώδεκα λεπτά και έδωσε φιλί ζωής στον ΠΑΟΚ. MVP με δύο ασίστ ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος σε Μπεργκ και Καλτσά. Καλό στο πρώτο ημίχρονο το “τριφύλλι”, καλύτερος στο β’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Μοιραίος ο Στραματσόνι με τις αλλαγές του μετά το 2-0. Ελαφριές αποδοκιμασίες μετά το τέλος του αγώνα.

original

O Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά Μέστο, Κουτρουμπή, Τελάντερ και Πράνιτς. Στο χώρο του κέντρου ξεκίνησε τελικά ο Τάσος Λαγός δίπλα από τον Ρόμπιν Λουντ και μπροστά τους ο Μεντί Αμπέντ. Δεξιά στα εξτρέμ ξεκίνησε ο Νίκος Καλτσάς, αριστερά ο Βλαχοδήμος έπαιξε βασικός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιταλός τεχνικός εμπιστεύτηκε τον Μάρκους Μπεργκ.

12715294_1038387466206776_6829960194551629328_n

Το ματς

Ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο εικοσάλεπτο μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι, ενώ έφτανε με ευκολία μπροστά στην περιοχή του Βελλίδη, αδυνατώντας όμως στις περισσότερες των περιπτώσεων να απειλήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μάρκους Μπεργκ έριξε την πρώτη προειδοποιητική βολή, όταν από πάσα του Βλαοδήμου σούταρε εκτός περιοχής με το αριστερό, η μπάλα βρήκε σε κάποιο σώμα και κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη.

Ότι δεν κατάφερε ο Σουηδός στο πρώτο λεπτό το κατάφερε στο δέκατο. Ο Βλαχοδήμος τροφοδότησε και πάλι με υπέροχη κάθετη πάσα τον Μπεργκ, αυτός κοντρόλαρε και με ηρεμία έστειλε την μπάλα με το αριστερό πόδι στα δίχτυα των Σαλονικιών. Στην συνέχεια και παρά την φιλότιμη προσπάθεια το “τριφύλλι” δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει με αξιώσεις τον αντίπαλο, κάνοντας όμως σχετικά καλή εμφάνιση χωρίς να αφήσει ούτε τον ΠΑΟΚ να απειλήσει το προβάδισμά του.

Το μόνο που κατάφεραν οι “ασπρόμαυροι” ήταν να απειλήσουν με σουτ εκτός περιοχής, όπως με τον Τσίμιροτ στο 12′ και τον Πέλκα στο 46′, χωρίς σε καμία περίπτωση να ανησυχήσει τον Λουκ Στιλ. Η καλύτερη στιγμή του δικεφάλου εκτυλίχθηκε στο 19′, όταν ο Γιώργος Τζαβέλλας εκτέλεσε ένα επικίνδυνο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, στοχεύοντας όμως λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Mε ανάλογο τρόπο ξεκίνησαν οι “πράσινοι” και το δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο λεπτό σε αντεπίθεση που ξεδιπλώθηκε υποδειγματικά ο Βλαχοδήμος πέρασε δεύτερη εκπληκτική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ προς τον Νίκο Καλτσά, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να γράψει το 2-0. Η χαρά των “πράσινων” δεν κράτησε πολύ αφού ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Στο 55′ αρχικά ο Στιλ έσωσε με καταπληκτική επέμβαση την ομάδα του, όταν ο Κίτσιου βρέθηκε εντός περιοχής από δεξιά με τον Άγγλο να διώχνει σε κορνερ. Στην εξέλιξη του κόρνερ η μπάλα βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή, από όπου ο Τσίμιροτ με εκπληκτικό τρόπο έστειλε την μπάλα στο “Γ” της εστίας του “τριφυλλιού”. Δώδεκα λεπτά χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να βάλει και δεύτερο γκολ και να ισοφαρίσει το σκορ. Στο 67′ ο Λέοβατς γύρισε παράλληλα μέσα στην περιοχή, όπου ο Πέλκας ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του “τριφυλλιού”.

Στο 72′ ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά μετά την ισοφάριση με τον Αμπέντ σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ να σουτάρει με δύναμη στην αγκαλιά του Βελλίδη. Στο υπόλοιπο του αγώνα η ομάδα του “τριφυλλιού” ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπαλας χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ούτε μία φορά την εστία του Βελλίδη και μοιραία ήρθε το τελικό 2-2.

Μας άρεσε:

Παναγιώτης Βλαχοδήμος η εμφάνιση τον νεαρού εξτρέμ ήταν όπως ακριβώς την περίμενε ο Στραματσόνι όταν τον εμπιστευόταν και συναινούσε στην ενεργοποίηση της μεταγραφής του από τώρα. Δύο καταπληκτικές κάθετες από τον ομογενή μεσοεπιθετικό προσέφεραν ισάριθμα γκολ στην ομάδα του.

Δεν μας άρεσε:

Η διαχείριση του αποτελέσματος μετά το 2-0 ήταν κάκιστη για ομάδα επιπέδου Παναθηναϊκού τόσο από πλευράς παικτών που νόμιζαν ότι κλείδωσαν την νίκη, όσο και από τον τεχνικό του “τριφυλλιού” που εκ του αποτελέσματος δεν βοήθησε την ομάδα του με τις αλλαγές μετά το 2-0.

Παναθηναϊκός(Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Πράνιτς, Λαγός, Λουντ, Αμπέντ(76′ Mαμούτε), Καλτσάς(59′ Κλωναρίδης), Βλαχοδήμος(59′ Εβαντζελίστα), Μπεργκ

Παοκ(Ιγκορ Τούντορ): Βελλίδης, Χατζηισαίας, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τσιριμότ, Πέλκας, Χαρίσης, Λέοβατς(79′ Κοροβέσης), Μακ, Μυστακίδης(84′ Άντονις)

Γκολ: Μπεργκ 10′, Καλτσάς 52′ – Τσίμιροτ 56′, Πέλκας 67′