ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-2: «Χειρουργείο» και… αυτοχειρία στη Νέα Φιλαδέλφεια!

-

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό ματς μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια, έφτασε σε επική ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ, όμως με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις έμεινε στο 2-2 με τους «κιτρινόμαυρους».

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Λιβάι.

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Αράο, Γεντβάι, Κώτσιρας, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που έκανε την πρώτη τελική στο ματς, με τον Τσούμπερ να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής στο 3′ και να στέλνει την μπάλα άουτ, αλλά τον Παναθηναϊκό να πρεσάρει εξαιρετικά και ψηλά, με αποτέλεσμα να δυσκολέψει την κυκλοφορία των γηπεδούχων.

Στο 12′ ο Ιωαννίδης έκανε μια καλή ενέργεια αλλά ο Στάνκοβιτς πρόλαβε να βγει και να του μπλοκάρει την μπάλα, ενώ 4 λεπτά μετά ο Αράο προωθήθηκε, αποσυντόνισε την αντίπαλη άμυνα και ο Βέρμπιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, με τον Βίντα να του βάζει την κόντρα. Το «Τριφύλλι» έμοιαζε να έχει γενικά τον έλεγχο και στο 23′ δοκίμασε να απειλήσει και ο Μπερνάρ, στέλνοντας την μπάλα άουτ με σουτ εκτός περιοχής.

Ένα λεπτό μετά, ο «Δικέφαλος» κατάφερε να βρει δίχτυα, εκμεταλλευόμενος την τοποθέτηση της «πράσινης» άμυνας. Ο Σιμάνσκι έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά από πολύ μακριά και ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην αντεπίθεση δίχως αντίπαλο, με αποτέλεσμα να νικήσει τον Λοντίγκιν στο τετ-α-τετ και να «γράψει» το 1-0, κόντρα στην ροή του αγώνα.

Το γκολ αυτό πάντως δεν πτόησε καθόλου το σύνολο του Τερίμ, που ανέλαβε και πάλι τα ηνία και έψαξε αμέσως την ισοφάριση. Στο 27′ ο Μαντσίνι έκλεψε μέσα στην αντίπαλη περιοχή αλλά σούταρε άουτ, με το 1-1 να έρχεται στο 32′. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε ένα φάουλ και η μπάλα κατέληξε από αριστερά στον Χουάνκαρ. Ο Ισπανός μπακ έκανε την σέντρα και ο Γεντβάι με εξαιρετική κεφαλιά έφερε την αναμέτρηση στα ίσα.

Στην τελική ευθεία του ημιχρόνου το «Τριφύλλι» ήταν καλύτερο και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Βέρμπιτς, που αρχικά αστόχησε σε κεφαλιά από κόρνερ στο 39′ και στο 41′ πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση, μετά το παράλληλο γύρισμα του Μαντσίνι.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση μπήκε πιο δυνατά, με τους Σιμάνσκι και Άμραμπατ να σουτάρουν στο 48′ και το 49′, δίχως να βρουν στόχο. Η κομβική φάση ήρθε μετά από 6 λεπτά, αφού στο 55′ ο Βέρμπιτς πάτησε περιοχή, έκανε την ντρίμπλα και ανατράπηκε, με τον ρέφερι και τον VAR ωστόσο να μην βλέπουν την παράβαση και να αφήνουν το παιχνίδι να συνεχιστεί!

Στο 57′ ο Λοντίγκιν μπλόκαρε την κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς και στο 60′ ο Λιβάι βγήκε ξανά στην πλάτη της άμυνας και σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά, για φάουλ πάνω στον Μπερνάρ στο ξεκίνημα της φάσης. Το ματς είχε πάρει πια… φωτιά, με τον Μαντσίνι να κάνει στο 63′ το παράλληλο γύρισμα και τον Ιωαννίδη να κάνει την προβολή προ κενής εστίας, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Ό,τι δεν κατάφερε ο Ιωαννίδης το πέτυχε λίγο μετά ο Αράο, που στο 66′ έκανε την ολική ανατροπή! Ο Μπερνάρ εκτέλεσε ένα φάουλ προς την περιοχή, ο Κώτσιρας πήρε την κεφαλιά πάσα και ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε στην κίνηση, αφήνοντας… άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμορφώνοντας το 1-2, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στον πάγκο.

Στο 74′ ο Τερίμ προχώρησε σε διπλή αλλαγή, αντικαθιστώντας τους Βέρμπιτς και Μαντσίνι με τους Αϊτόρ και Λημνιό, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βγει μπροστά και στο 77′ να απειλεί με τον Λιβάι. Ένα λεπτό μετά ήρθε νέα διπλή αλλαγή, αφού οι Χουάνκαρ και Μπερνάρ βγήκαν και οι Μλαντένοβιτς και Ζέκα πέρασαν στον αγωνσιτικό χώρο.

Το «Τριφύλλι» είχε οπισθοχωρήσει και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους σε αντεπιθέσεις, ενώ η τελευταία κίνηση του Τούρκου προπονητή ήταν η είσοδος του Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη, στο 85′. Στο 89′ το γύρισμα του Σιντιμπέ πέρασε άουτ, με την ΑΕΚ να βγαίνει μαζικά μπροστά στα 7 λετά των καθυσερήσεων.

Τελικά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδειξε -κατόπιν παρέμβασης του VAR- πέναλτι για χέρι του Ζέκα, με τον Λιβάι να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο επιθετικός της ΑΕΚ νίκησε τον Λοντίγκιν από τα 11 βήματα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, που «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Κι αυτό γιατί στο 90+9′ ο Λοντίγκιν έκανε εκπληκτική απόκρουση σε σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ο Αράο με τάκλιν έσωσε την ομάδα του από το 3-2 και παραχώρησε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανκμετάλλευτο.

Το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις και μετέτρεψε σε γκολ ο Λιβάι Γκαρσία είναι αυτό που διαμόρφωσε το 2-2 και στέρησε από τον Παναθηναϊκό μια τεράστια νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Μοχάμεντ Αλ Χακίμ άφησε με μεγάλα παράπονα τον Παναθηναϊκό, αφού στο 55′ δεν έδωσε πέναλτι σε πτώση του Βέρμπιτς μέσα στην περιοχή. Παράλληλα, στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚ δεν είδε το φάουλ στον Μπερνάρ, με τον VAR να τον καλεί στο μόνιτορ για να διορθώσει την απόφασή του. Παράλληλα, «χάρισε» αρκετές κάρτες στους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων.