Από τεσσάρα σε… πεντάρα!

-

Πραγματοποιώντας ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πήρε εμφατική νίκη με σκορ 5-0 επί του Αστέρα στην Τρίπολη κι έπιασε τον Πανιώνιο στη 2η θέση της βαθμολογίας. Κλωναρίδης, Μπεργκ, Μολέντο, Εμποκού και Μπουμάλ τα “πράσινα” γκολ. Κορυφαίος ο Εμποκού με ένα γκολ και δύο ασίστ στα 45′ που αγωνίστηκε!

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Μολέδο, Κουτρουμπή και Κουλιμπαλί να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα και Κουρμπέλη, ενώ στις πτέρυγες οι Εμποκού και Μπουμάλ. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μπεργκ, ενώ λίγο πιο πίσω του είδαμε τον Κλωναρίδη.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΔΩ – ORIGINAL ULTRAS CLOTHES

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με το μαχαίρι στα δόντια, πραγματοποιώντας ενδεχομένως το κορυφαίο του ημίχρονο στη φετινή σεζόν. Μόλις στο 8′, ο Κλωναρίδης μετά από μια εξαιρετική πάσα του Ολιβιέ Μπουμάλ, βρέθηκε απέναντι από τον Ντοναρούμα και τελείωσε εξαιρετικά τη φάση, ανοίγοντας το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα,  ο Μάρκους Μπεργκ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Ντοναρούμα, με τον Σουηδό να εκτελεί άψογα και να γράφει το 2-0. Αξίζει να σημειωθεί πως η συγκεκριμένη φάση προήλθε μετά από εξαιρετική ασίστ του Πολ Ζοσέ Εμποκού.

Στο 30′, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από στημένη φάση, με τον Εμποκού να σερβίρει και πάλι και τον Μολέντο να εκτελεί με ωραία κεφαλιά τον Ντοναρούμα. Οι “πράσινοι” όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 39‘ ο Κουρμπέλης έβγαλε νέα εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης, με τον Εμποκού να πλασάρει ιδανικά τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και να γράφει το 4-0.

Το “Τριφύλλι” είχε πολλές ακόμα ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ, ωστόσο οι Μπεργκ και Κλωναρίδης έχασαν ορισμένες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Ντοναρούμα, με αποτέλεσμα το σκορ παραμείνει σε… φυσιολογικά επίπεδα.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει να επαναπαύεται σε αυτό το 4-0 και να ρίχνει αισθητά την απόδοση του. Παράλληλα, ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος πήρε τη θέση του καταπληκτικού Εμποκού, καθώς ο Κονγκολέζος εξτρέμ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Παρ’ όλα αυτά, οι “πράσινοι” έφτασαν μια ανάσα από το 5-0 στο 68′, όταν ο Μολέντο έβγαλε βαθιά μπαλιά και ο Μπεργκ βγήκε απέναντι στον Ντοναρούμα, ξεκινώντας από θέση οφσάιντ. Ωστόσο, ο Σουηδός δεν κατάφερε να νικήσει τον Ιταλό πορτιέρο, καθώς το πλασέ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ότι δεν κατάφερε ο Μπεργκ στη συγκεκριμένη φάση, το έκανε ο Μπουμάλ στο 83′, με τον Καμερουνέζο να παίρνει το ριμπάουντ έπειτα από κεφαλιά του Σουηδού και απόκρουση του Ντοναρούμα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Έτσι, οι “πράσινοι” πήραν μια πολύ σημαντική κι εμφατική νίκη στην Τρίπολη, η οποία τους ανεβάζει-έστω και προσωρινά-στην θέση της βαθμολογίας.