Ψυχάρες!

-

Μπορεί να μη διαθέτει ποιότητα, όμως έχει ψυχή! Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων όχι μόνο στάθηκε όρθιος στα «Πηγάδια» κόντρα στη Ξάνθη, αλλά απέδειξε την αγωνιστική υπεροχή του, νικώντας με σκορ 1-0. Εχθρική η διαιτησία του Σιδηρόπουλου, εξαιρετικό το γκολ του Μπουζούκη.

⚽ Η ενδεκάδα

O Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, με τους Πούγγουρα, Κολοβέτσιο και Οικονόμου να αποτελούν την τριάδα στα στόπερ. Ως δεξί μπακ χαφ είδαμε τον Κουλιμπαλί, ως αριστερό τον Ινσούα, ενώ οι «πράσινοι» βασίστηκαν στους Κουρμπέλη και Δώνη όσον αφορά τον άξονα. Τέλος, οι Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης κινήθηκαν πίσω από τον Μουνιέ, ο οποίος ήταν ο μοναδικός προωθημένος για το «Τριφύλλι».

⚽ Το παιχνίδι

Παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι» μπήκαν λίγο «μουδιασμένοι» στα πρώτα λεπτά του ματς, στη συνέχεια βρήκαν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο των «Πηγαδιών» και απέκτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς. Μάλιστα, στο 12′ ήρθε η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μουνιέ πραγματοποίησε μια κεφαλιά εντός μικρής περιοχής έπειτα από ωραία σέντρα του Ινσούα από τα αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Η κυριαρχία του «Τριφυλλιού» συνεχίστηκε, με τη Ξάνθη να διατηρεί παθητικό ρόλο στο ματς, προσπαθώντας να αμυνθεί μαζικά, ενώ η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε και πάλι από «πράσινα» πόδια. Στο 24ο λεπτό ο Κουρμπέλης πέρασε άψογα στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος με μια συρτή σέντρα από τα αριστερά θέλησε να βρει τον επερχόμενο Μουνιέ, ωστόσο ο Γάλλος επιθετικός δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα από το όριο της μικρής περιοχής, με αποτέλεσμα ο Σιλά να διώξει προ του Κουλιμπαλί στη συνέχεια της φάσης.

Μετά τη συμπλήρωση 25 αγωνιστικών λεπτών, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, δίχως όμως να τα καταφέρνει. Πιο συγκεκριμένα, το διάστημα μεταξύ 25ου και 44ου λεπτού δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο στην αναμέτρηση, με τη Ξάνθη να δημιουργεί για πρώτη φορά προϋποθέσεις για γκολ στο 45′. Τότε, ο Γέντρισεκ βρέθηκε σχεδόν ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής των «πράσινων», ωστόσο το κοντρόλ που έκανε δεν ήταν το ιδανικότερο, με αποτέλεσμα να απολέσει την τεράστια ευκαιρία που του δόθηκε να πλασάρει τον Διούδη.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του 2ου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ράσταβατς αποφάσισε να προχωρήσει σε μια αλλαγή, αποσύροντας τον Κάστρο και ρίχνοντας στο ματς τον Φασίδη, ενώ ο Δώνης δεν θέλησε να πράξει κάτι ανάλογο, καθώς ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα που έδειξε η ομάδα του στο 1ο ημίχρονο.

Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, ο Παναθηναϊκός σημείωσε 2 τελικές προσπάθειες μέχρι το 48′, πρώτα με μια κεφαλιά του Μπουζούκη με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς και έπειτα με ένα μακρινό σουτ του Δώνη που δεν απείλησε ιδιαίτερα τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Σε αυτό το σημείο, ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στα σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών της Ξάνθης πάνω σε αυτούς του Παναθηναϊκού, με τον Σιδηρόπουλο να χαρίζεται στους Ακρίτες σε αρκετές περιπτώσεις.

Στο 55′ η ομάδα του Δώνη έφτασε για μια ακόμη φορά κοντά στο γκολ, όμως ο Μπουζούκης από καλή θέση όντας στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς, σε μια φάση που θα είχε καταλήξει πιθανότατα σε τέρμα εάν ο… δράστης ήταν κάποιος φορ κλάσης.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε πολύ άμεσα και πιο συγκεκριμένα στο 62′ δια ποδός Καντά. Οι γηπεδούχοι γύρισαν ωραία τη μπάλα έξω από την περιοχή του Διούδη, με τον νεοεισελθόντα παίκτη των Θρακιωτών να επιχειρεί ένα καλό και επικίνδυνο σουτ από πλεονεκτική θέση, η πορεία του οποίου κατέληξε λίγο πάνω από την εστία των «πράσινων». Μάλιστα, εκμεταλλευόμενη τη συγκεκριμένη ευκαιρία, το σύνολο του Ράσταβατς έδειξε διάθεση να πάρει τον έλεγχο του ματς και να πιέσει περισσότερο τους φιλοξενούμενους, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν τελικά αυτός που άνοιξε το σκορ.

Πιο συγκεκριμένα, στο 69′, ο Χατζηγιοβάνης μπήκε τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης από τα αριστερά, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ το οποίο όμως εξουδετερώθηκε από τον Ζίβκοβιτς με υπερένταση, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Μπουζούκη, ο οποίος μετά από μια εξαιρετική ντρίμπλα εξαπέλυσε ένα… «κεραυνό» με το αριστερό από απόσταση, γράφοντας το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ)Μάλιστα, ο 20χρονος ποδοσφαιριστής πανηγύρισε έξαλλα το γκολ που πέτυχε, ενώ φάνηκε να αφιερώνει το τέρμα του στον Δώνη, σε μια συμβολική κίνηση.

Λίγο αργότερα, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να διπλασιάσει το προβάδισμά του, όταν σε καθαρή ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Κίκε Μπουλά εντός περιοχής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, προκαλώντας τις εντονότατες αντιδράσεις των ανθρώπων των φιλοξενούμενων. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο παίκτης των «πράσινων» βρισκόταν σε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς και εφόσον υπήρχε πέναλτι, ο αμυντικός της Ξάνθης θα έπρεπε να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 80ο λεπτό, ο αγώνας διεκόπη προσωρινά εξαιτίας ενός προβλήματος στην τάση του ρεύματος (υπερθερμάνθηκαν οι λαμπτήρες), η οποία δημιούργησε πρόβλημα κατά τον ρέφερι του αγώνα στο φωτισμό προς τον αγωνιστικό χώρο.

Με την επανέναρξη του ματς και με τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει το ρυθμό του ελέω διακοπής, ο Σιλά ανησύχησε τον Διούδη όταν πραγματοποίησε ένα σουτ στη κίνηση εκτός περιοχής, καθώς η μπάλα έφυγε μόλις λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του. Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Τζούρίτσκοβιτς σημείωσε ακόμη μια τελική για τη Ξάνθη, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα «πράσινα» δοκάρια, ενώ παράλληλα ο 4ος διαιτητής έδειχνε πως θα παιχτούν 10 λεπτά καθυστερήσεων.

Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πίεζαν, οι «πράσινοι» εκδήλωσαν μια υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Εμμανουηλίδη που είχε περάσει στο ματς να φεύγει προς την αντίπαλη εστία καταδιωκόμενος από δύο αμυντικούς, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς διέσωσε το τέρμα του από βέβαιη παραβίαση, καθώς εξουδετέρωσε το πλασέ του 18χρονου επιθετικού με την άκρη του ποδιού του. Μάλιστα, οι δυο τους τέθηκαν αντίπαλοι και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Εμμανουηλίδης αυτή τη φορά έφυγε στη κόντρα ανενόχλητος, όμως ο Ζίβκοβιτς για μια ακόμη φορά κατάφερε να τον νικήσει στο τετ-α-τετ, κρατώντας το σκορ στο 1-0.

Λίγο πριν τη λήξη του ματς, ο Τζουρίτσκοβιτς είδε δικαίως την κόκκινη κάρτα του Σιδηρόπουλου, όταν εκτός φάσης κλώτσησε επίτηδες τον Οικονόμου, με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τα«Πηγάδια», έφτασε πλέον στο -3 και κυρίως έδειξε πως άπαντες θα πρέπει να τον υπολογίζουν.