“Χάθηκε” στον… Κάμπο!

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, με τους “πράσινους” να μένουν στο 0-0 δίχως να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς το “Τριφύλλι”, καθώς ο Ζέκα είδε την κόκκινη κάρτα στο 80.

-

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, με τους “πράσινους” να μένουν στο 0-0 δίχως να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς το “Τριφύλλι”, καθώς ο Ζέκα είδε την κόκκινη κάρτα στο 80′, πολύ κακό το 1ο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες.

2screenshot_2-308

Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κουτρουμπή και Χουλτ να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στον χώρο του κέντρου είδαμε τους Μαρινάκη και Ζέκα, ενώ λίγο πιο μπροστά βρέθηκε ο Βιγιαφάνιες. Στις δύο πτέρυγες πήραν θέση οι Εμποκού και Μπουμάλ, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, και μοναδικός προωθημένος για το “Τριφύλλι” ήταν ο Μπεργκ.

Image may contain: 10 people, text

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

Ανιαρό το 1ο ημίχρονο

Νωθρά μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με τον αγωνιστικό χώρο του AEL FC Arena να μη βοηθά στις μεταβιβάσεις των δύο ομάδων. Τα νεύρα δεν έλειψαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με πρωταγωνιστές τους Ναζλίδη και Μπεργκ, με τον Σουηδό να “κιτρινίζεται” για σκληρό μαρκάρισμα στον επιθετικό της Λάρισας. Δεδομένων των συνθηκών, το πρώτο 15λεπτο κύλησε δίχως να σημειωθεί η παραμικρή ευκαιρία στο ματς, με τους “πράσινους” να δυσκολεύονται στην κυκλοφορία της μπάλας.

Η συνέχεια του 1ου ημιχρόνου μόνο συναρπαστική δεν ήταν, μιας και η πρώτη τελική του αγώνα σημειώθηκε μετά το πέρας 35 λεπτών, όταν ο Ναζλίδης προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου με ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Με τον ίδιο τρόπο στο 38′ προσπάθησε να ανησυχήσει τον Έλληνα γκολκίπερ και ο Φατιόν, με τον πρώτο να μπλοκάρει εύκολα στο κέντρο της εστίας του. Έτσι, το 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με το σκορ στο 0-0.

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

Διαφορετική… επανάληψη, ίδιο σκορ

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ήταν απογοητευμένος με την εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του στο 1ο μέρος, ωστόσο οι “πράσινοι” μπήκαν στην επανάληψη με το μυαλό να βρίσκεται ακόμη στα… αποδυτήρια. Η Λάρισα απείλησε εξ αρχής με τον Ντέλεσιτς να σουτάρει ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου στο 51′, ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ντοντό να αστοχήσει με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα ακριβείας του Ναζλίδη από τα δεξιά.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό έμελλε να έρθει στο 62ο λεπτό δια ποδός Μπεργκ, όταν ο νεοεισελθών Παναγιώτης Βλαχοδήμος “έσπασε” τη μπάλα όμορφα στον Σουηδό, όμως το δυνατό σουτ του κατέληξε λίγα εκατοστά πάνω από τη συμβολή των δοκών. Ύστερα, χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά ώστε το “Τριφύλλι” να δημιουργήσει ακόμη μια φάση με εξαιρετικές προϋποθέσες για γκολ, όταν ο Ξενοδόχωφ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Μπεργκ χώθηκε στη φάση, όμως με την πολυκοσμία στην περιοχή δεν μπόρσε να σκοράρει πέφτοντας στο έδαφος.

Η πίεση αυξανόταν ολοένα και περισσότερο από πλευράς φιλοξενούμενων, ωστόσο στο 80′ ο Ζέκα χτύπησε εκτός φάσης τον Αναστασόπουλο αντικριζοντας δικαίως την κόκκινη κάρτα. Έτσι, οι “πράσινοι” έμειναν με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο 10 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Πάντως, στο 91ο λεπτό ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη από τη Λάρισα, αλλά ο Ξενοδόχωφ εξουδετέρωσε με μεγάλη δυσκολία το δυνατό σουτ του Λέτο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν ισόπαλες με το σκορ στο 0-0.

ΑΕΛ (Σ. Τσιώλης):  Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας (87’ Λαμπρόπουλος), Φάρκας, Μονιάκης, Αναστασόπουλος (84’ Ποτουρίδης), Αντονι, Ντοντό, Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Καπός (75’ Γιοβάνοβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Μπουμάλ (58’ Π. Βλαχοδήμος), Μαρινάκης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (84’ Μέστο), Εμποκού (65’ Λέτο), Μπεργκ.