Φωνή λαού! (vids)

-

Με τον κόσμο να φωνάζει στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους «όποιος δεν γουστάρει να πάει να…», μετά την πολύ κακή εμφάνιση και την ήττα στην Τούμπα, ο Παναθηναϊκός, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σωτήρη Νίνη, έκανε το καθήκον του, κέρδισε τον Λεβαδειακό με 3-0 και ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο. Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης.

1334624

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα του σε σχήμα 4-4-2 με ρόμβο στο κέντρο. Ο Τάσος Λαγός ήταν μπροστά από τα στόπερ (Ταυλαρίδης-Τριανταφυλλόπουλος) με εσωτερικούς χαφ τους Λουντ δεξιά και Πράνιτς αριστερά και τον Σωτήρη Νίνη σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τους προωθημένους Πέτριτς και Κλωναρίδη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ορεξάτος την αναμέτρηση και προσπάθησε να βγάλει φάσεις από την αρχή του αγώνα. Στο 1ο λεπτό ο Ντάνιελ Πράνιτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να πέφτει και να μπλοκάρει εύκολα στην αριστερή του γωνία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης επωφελήθηκε από το λάθος γύρισμα του Μουλόπουλου, έγινε κάτοχος της μπάλας, ωστόσο η κάθετη που επιχείρησε προς τον Μλάντεν Πέτριτς ήταν δυνατή με τον Βερέμκο να βγαίνει και να «καθαρίζει» την φάση.

Στο 4′ ο Διαμαντίδης Χουχούμης σέντραρε, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ξάφνιασε τον πορτιέρο της Λιβαδειάς ο οποίος τελικά πρόλαβε να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή, ενώ στο 12′, ο αριστερός μπακ του «Τριφυλλιού» έβγαλε και πάλι σέντρα, ο Πέτριτς «κέρδισε» τον Μουλόπουλο στον αέρα αλλά η κεφαλιά που έπιασε ήταν αδύναμη και πέρασε αρκετά άουτ. Ο Κροάτης ήταν από τους πρωταγωνιστές των «πράσινων» ένα λεπτό αργότερα, όταν ο ίδιος συνδυάστηκε γρήγορα με τους Κλωναρίδη και Νίνη με τον τελευταίο να σουτάρει από τα δεξιά και την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

Η πρώτη τελική του Λεβαδειακού καταγράφηκε στο 15′ με τον Μίνγκα να επιχειρεί ένα μάκρινο σουτ το οποίο έμοιαζε περισσότερο με… απομάκρυνση, καταλήγοντας ψηλά στις κερκίδες της Λεωφόρου.

Στο 16′ ήρθε η καλύτερη, μέχρι εκείνη τη στιγμή, φάση στο ματς. Ο Κλωναρίδης έβγαλε μια συρτή σέντρα από τα δεξιά στον Λουντ, ο Φινλανδός προσπάθησε να ελλειχθεί, δεν βρήκε χώρο, έστρωσε στον Πράνιτς, ο Κροάτης έφερε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό και το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βερέμκο.

Στο 23ο λεπτό του αγώνα ο Μαχαίρας σούταρε έπειτα από κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του, ωστόσο και πάλι ο Κοτσόλης είδε την μπάλα να καταλήγει μακριά από την εστία του. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σωτήρης Νίνης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού από τον Μουλόπουλο, ο Τριτσώνης καταλόγισε πέναλτι και ο Έλληνας χαφ του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ ευστοχώντας από τα 11 βήματα.

Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μίνγκα στο 25′ να πλασάρει άουτ και στο 26′, μετά από εκτέλεση του Νίνη, ο Ταυλαρίδης βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι και με κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον πορτιέρο της Λιβαδειάς «γράφοντας» το 2-0. Στο 31′ ο Μαρινάκης έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος, ωστόσο ο Τριτσώνης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 35′ από τον Λεβαδειακό. Ο Ρομέου σούταρε με τον Κοτσόλη να αποκρούει με το αριστερό χέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και στο 47′ ο Λουντ, που δεν είχε «φανεί» στο πρώτο ημίχρονο, πλάσαρε από τα αριστερά με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βερέμκο. Στο 49′ ήταν σειρά του Κλωναρίδη να χάσει ακόμη μία ευκαιρία όταν μετά από καταπληκτική πάσα του Νίνη στον Χουχούμη και σέντρα του τελευταίου προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι (!) χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο.

Στο 52′ ο Λεβαδειακός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος. Ο Μίνγκας «πάτησε» περιοχή, γύρισε στο πέναλτι αλλά ο Λαγός με τάκλιν γλίτωσε τα χειρότερα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νίνης βρέθηκε μόνος στην «καρδιά» της περιοχής του Λεβαδειακού αλλά η κεφαλιά που «έπιασε» πέρασε άουτ, με τον ίδιο παίκτη στο 56′ να βλέπει ένα σουτ με το αριστερό που επιχείρησε να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Λιβαδειάς.

Στο 57′ ο Βέμερ επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους παίρνοντας τη θέση του Μαρινάκη, ενώ στο 66′ ο Γιάννης Αναστασίου είδε τον Στέφανο Κοτσόλη να πραγματοποιεί μια πολύ μεγάλη επέμβαση με το ένα χέρι έπειτα από σουτ του Μαχαίρα.

Στο 70′ το «Τριφύλλι» έκανε την δεύτερή του αλλαγή με τον Καλτσά να παίρνει τη θέση του -εξαιρετικού στο δεύτερο μέρος- Λουντ. Παρά το ότι ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μη βγάζει την ίδια ενέργεια σε εκείνο το σημείο του αγώνα, στο 77ο λεπτό ο Κλωναρίδης με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Λεβαδειακού για το 3-0! Δυστυχώς, όμως, από την ένταση του σουτ, ο Κλωναρίδης τραυματίστηκε με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάποιο τράβηγμα και στο 79′ αντικαταστάθηκε από τον Λάμπρου, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την «πράσινη» φανέλα σε επίσημη αναμέτρηση.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου προσπάθησε να πετύχει… το γκολ της τιμής, αλλά η κεφαλιά του Γιάχιτς στο 82′ κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτσόλη.

Τα λεπτά που πέρασαν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Βέμερ να επιχειρεί ένα σουτ στο 85′ και τον Βερέμκο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη του νίκη στο Κύπελλο, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα στην Τούμπα και στρέφεται πλέον στον αγώνα της Κυριακής (1/11) με την ΑΕΚ στη Λεωφόρο, στον οποίο άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης… δεν χωράει!

Δείτε τα γκολ της νίκης του «Τριφυλλιού»:

Προβάδισμα 2 τερμάτων έχει αποκτήσει ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Λεβαδειακό! Δείτε τα γκολ του 1ου ημιχρόνου.

Posted by Όλα Πράσινα on Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2015

Εκπληκτικό γκολ από τον Viktor Klonaridis, που με δυνατό σουτ διαμορφώνει το 3-0 υπέρ του Παναθηναϊκού!