“Τριφύλλι” για τα… Περιβόλια!

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2017 ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε με σκορ 1-0 στα Περιβόλια από τον Πλατανιά.

-

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2017 ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε με σκορ 1-0 στα Περιβόλια από τον Πλατανιά. Κάκιστη η εικόνα των “πράσινων” καθόλη τη διάρκεια του ματς, με τον Μπανανά να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ για τους Κρητικούς στο 77ο λεπτό.

2olaprasina1908

O Μαρίνος Ουζουνίδη παρέταξε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με σχηματισμό 4-2-3-1, επιλέγοντας τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια. Την αμυντική τετράδα αποτέλεσαν οι Χουλτ, Κουτρουμπής, Τελάντερ και Μέστο από τα αριστερά προς τα δεξιά, ενώ στα χαφ θα κινήθηκαν οι Ρέις και Κουρμπέλης. Οι Μπουμάλ και Βιγιαφάνιες κινήθηκαν στα δύο άκρα, ο Λουντ βρέθηκε σε θέση επιτελικού μέσου, ενώ ο Μπεργκ ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

screenshot_2-308

Επιθετική ανυπαρξία

Με ενδεκάδα… ανάγκης παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Πλατανιά, με τη νίκη ωστόσο να αποτελεί μονόδρομο για τους “πράσινους” στο πρώτο παιχνίδι του νέου έτους. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να ψάχνονται στον αγωνιστικό χώρο, με το πρώτο 20λεπτο να περνά δίχως να σημειωθεί καμία απολύτως φάση.

Ακριβώς στη συμπλήρωση του 20ου λεπτού ωστόσο, ο Γιακουμάκης επιχείρησε ένα δυνατό βολέ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως ο Βλαχοδήμος έδειξε σε ετοιμότητα διώχνοντας με υπερένταση. Ο Πλατανιάς συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τους παίκτες του “Τριφυλλιού” να δείχνουν ανήμποροι να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα, προκαλώντας έτσι την έντονη δυσαρέσκεια του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Από το 30′ και μετά, οι “πράσινοι” πήραν κάποια μέτρα στο χορτάρι,χωρίς ωστόσο να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ μπροστά από την εστία των Κρητικών. Μάλιστα, έπειτα από κόρνερ, ο Πριντέτα στο 35′ βρήκε την ευκαιρία να απειλήσει με κεφαλιά για τον Πλατανιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Παράσχου ανησύχησε εκ νέου τον Βλαχοδήμο, όμως η κεφαλιά του Μανούσου ήταν άτσαλη, ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμενε δίχως καμία τελική προσπάθεια. Τελικά, στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, ο Μπεργκ βρήκε τη μπάλα με το δεξί στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, δίχως όμως να πετύχει κάτι ουσιαστικό, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες στο μηδέν.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Πήρε μέτρα στο 2ο ημίχρονο

Στην επανάληψη, η πρώτη φάση ανήκε και πάλι στον Πλατανιά, όταν στο 49′ ο Ντεβέσα έκανε παράλληλη κίνηση εντός της περιοχής του Παναθηναϊκού, με τον Χουλτ να τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” αποφάσισαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Σωτηρίου για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όταν έπειτα από αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Μπουμάλ στο ύψος του πέναλτι, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατευθύνθηκε στο κέντρο της εστίας των Κρητικών, με τον γκολκίπερ να διώχνει με τα πόδια στο 55′.

Ύστερα, ο Ουζουνίδης επιχείρησε να κάνει πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό, ρίχνοντας στη “μάχη” τον Λέτο στη θέση του Ρέις, με τον Πλατανιά παράλληλα να εμφανίζεται πιο οπισθοχωρημένος. Περίπου 10 λεπτά αργότερα, οι “πράσινοι” έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο νεοεισελθόντας Αργεντινός πέρασε τη μπάλα εξαιρετικά στον Μπεργκ, ο οποίος βγήκε σε καλή θέση απέναντι στον Σωτηρίου, ωστόσο τα χάλασε στο τελείωμα και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το “πλήρωσε” στο τέλος

Ότι δεν έκανε ο Μπεργκ για τον Παναθηναϊκό, το πραγματοποίησε ο Μπανανά στο 74ο λεπτό. Ο Ντίνας πήρε την κόντρα έπειτα από γέμισμα στην “πράσινη” περιοχή, η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη και ο Μπανανά πρόλαβε με προβολή τον Βλαχοδήμο για να κάνει το 1-0 σε βάρος του “Τριφυλλιού”. Ο Ουζουνίδης παρέμεινε ψύχραιμος στον πάγκο του, βάζοντας στο παιχνίδι τους Παναγιώτη Βλαχοδήμο και Ρινάλντι, καθώς δεν απέμεναν πλέον περιθώρια στους “πράσινους”.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση στα τελευταία λεπτά, με τον Μπεργκ να σουτάρει με δύναμη πάνω στον Σωτηρίου στο 85′ και τον Πλατανιά να παραμένει σε θέση ισχύος. Πάντως, τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, το οποίο βρήκε τον Παναθηναϊκό ηττημένο στο πρώτο παιχνίδι για το 2017, προβληματίζοντας για πολλοστή φορά με την αγωνιστική εικόνα του.

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Στάθης, Στανισάβλιεβιτς (Μενδρινός 34΄) , Μουνάφο, Μπανανά, Ντεβέσα (Ντίνας 68΄), Μανούσος (Γιορέντε 89΄), Γιακουμάκης.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος Οδ., Μέστο, Χουλτ, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Λουντ (Βλαχοδήμος 75΄), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ, Μπουμάλ (Ρινάλντι 80΄) και Ρέις (Λέτο 57΄).