Τα… “Στιλ-ωσε” στη Λεωφόρο!

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο από τη Ξάνθη με σκορ 1-2 κι έτσι αποκαθηλώθηκε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα.

-

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο από τη Ξάνθη με σκορ 1-2 κι έτσι αποκαθηλώθηκε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα. Στο 35′ βρέθηκε πίσω στο σκορ το “Τριφύλλι”, ισοφάρισε ο Λέτο στο 63′, όμως ο Βασιλακάκης απάντησε στο 66′ με το γκολ της χρονιάς. Μοιραίος ο Στιλ, αρνητική η διαιτησία του Φουκάκη.

Η ενδεκάδα

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, με τους Σάμπα και Μολέδο να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και τους Μέστο, Χουλτ να αγωνίζονται ως δεξί και αριστερό μπακ αντίστοιχα. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λεντέσμα και Ζέκα, ενώ πιο μπροστά είδαμε τους Γουακάσο, Λουντ και Βιγιαφάνιες. Μοναδικός προωθημένος στην επίθεση ο Μπεργκ.

Γρήγορος ρυθμός, λίγες φάσεις

Με τον Παναθηναϊκό να αποκτά, όπως αναμενόταν, από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων,  η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι αρκετά γρήγορος. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε δώσει έμφαση στα μετόπισθεν, έχοντας ως προτεραιότητα να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να μη βρίσκουν πολλούς κενούς χώρους στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Η πρώτη ουσιαστική φάση του ματς ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν ο Γουακάσο σούταρε από απόσταση, όμως ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του με δύναμη. Στο 19′ ήταν η σειρά του Σάμπα να απειλήσει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, προσπαθώντας να αναπτυχθούν κυρίως από την αριστερή πτέρυγα, με τους Ακρίτες να παίζουν αρκετά σκληρά τους γηπεδούχους. Σε ένα από τα σκληρά μαρκαρίσματα, ο Χατζητερζόγλου ανέτρεψε από πίσω τον Γουακάσο, βρίσκοντας παράλληλα μπάλα και παίκτη, με τον διαιτητή Φουκάκη να του δείχνει την κίτρινη κάρτα, ενώ κάλλιστα θα αυτή θα μπορούσε να έχει κόκκινο χρώμα, αφού το μαρκάρισμα ήταν σκληρό από την πίσω πλευρά του Γκανέζου.

Πίσω από το πουθενά!

Μετά το 20ο λεπτό, οι “πράσινοι” παρέμεναν χωρίς φάση μπροστά από τα καρέ της Ξάνθης, παρόλη την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να… ξεθαρρεύουν, πατώντας περισσότερο περιμετρικά της περιοχής του Παναθηναϊκού. Τελικά, οι Ακρίτες, ενώ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχαν παθητικό ρόλο, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 35′, όταν ο Ντε Λούκας εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ μακριά όντας από πλάγια θέση στα δεξιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από τον Στιλ και να καταλήγει στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η πορεία της μπάλας μπερδεύει τον Άγγλο γκολκίπερ, που όμως φέρει μεγάλη ευθύνη για το τέρμα της Ξάνθης.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 0-1.

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

“Χρυσή” αλλαγή ο Λέτο, αλλά…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντρέα Στραματσόνι αποφάσισε να κάνει πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό, βάζοντας στη θέση του εκνευρισμένου και “κιτρινισμένου” Γουακάσο τον Λέτο. Η επιρροή του Αργεντινού στην αναμέτρηση φάνηκε από νωρίς, καθώς οι “πράσινοι” έγιναν εμφανώς πιο απειλητικοί, πιέζοντας πλέον ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Τελικά αυτή έμελλε να έρθει στο 63ο λεπτό δια ποδός του Αργεντινού, ο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σηκώνοντας στο… πόδι τη Λεωφόρο. Ωστόσο, εκεί που το μομέντουμ του ματς είχε γείρει προς το μέρος του “Τριφυλλιού”, ένα ασύλληπτο βολ πλανέ του Βασιλακάκη από τα 30 περίπου μέτρα, “κρέμασε” τον Στιλ και έκανε το 1-2 στο 66′.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, ο Εμποκού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και οι “πράσινοι” πλέον έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, απέναντι σε μια Ξάνθη που προσπαθούσε με κάθε μέσο να κρατήσει το υπέρ της 1-2, ακόμη κι αν αυτό προϋπόθετε σκληρά και αντικανονικά μαρκαρίσματα. Ο Εμποκού στο 83′ επιχείρησε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Ζίβκοβιτς, όμως εκείνος έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία. Η πίεση κορυφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μπεργκ να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 91′ στέλνοντας άουτ τη μπάλα με κεφαλιά από καλή θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν, ο Καρασαλίδης φάνηκε να ανατρέπει τον Σουηδό εντός περιοχής, ακουμπώντας παράλληλα τη μπάλα με το χέρι, χωρίς να δοθεί το παραμικρό.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Σαμπά, Μολέντο, Χουλτ, Μέστο, Ζέκα, Λεντέσμα (91΄Ρινάλντι), Λουντ (68΄Εμποκού), Βιγιαφάνιες, Γουακάσο (45΄Λέτο), Μπεργκ.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιούνες, Σολτάνι (66΄Λάζιτς), Λουσέρο, Χατζητέρζογλου (55΄Νιέτο), Βασιλακάκης (74΄Καρασαλίδης), Φλίσκας, Λισγάρας, Καμαρά.