Πρόκριση… “Made in Greece”!

-

Ο Παναθηναϊκός φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-0) τον Κισσαμικό στην Κρήτη, σφράγισε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας με Κλωναρίδη στην επιστροφή του να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα (42’) και να σερβίρει και μια ασίστ για τον Χατζηγιοβάνη (56’). Τα άλλα τέρματα για το «τριφύλλι» οι Πίσπας (78’) και Μπουμάλ (79’).

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Ευαγγέλου, Μολέντο και Μαρινάκη να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στα χαφ τοποθετήθηκαν οι Ζέκα και Ρέις, με τον Κλωναρίδη να βρίσκεται μπροστά τους σε πιο ελεύθερο ρόλο. Στις πτέρυγες κινήθηκαν οι Μπουμάλ και Χατζηγιοβάννης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Λαουτάρο Ρινάλντι.

1

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο να δυσκολεύεται να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε τελικά στο 17′, όταν ο Ρινάλντι πήρε την μπάλα από τον Ρέις και με γυριστό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Πολίτη. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απομάκρυνε με δυσκολία την μπάλα, με τον Κλωναρίδη να μην καταφέρνει να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο.

Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι το το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, το παιχνίδι ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε πολλά φάουλ και σε ένα παιχνίδι κέντρου. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το σκορ του ημιχρόνου θα είναι το 0-0, ο Κλωναρίδης άνοιξε τελικά το σκορ για τους “πράσινους”, νικώντας στο 42′ με ωραίο πλασέ τον Πολίτη. Ένα λεπτό πριν μάλιστα, ο Κισσαμικός θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο σκορ, όταν και ο Χουλτ παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από ασυνεννοησία με τον Στιλ.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, οι “πράσινοι” είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Ρινάλντι έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός μεγάλης περιοχής έπειτα από πάσα του Χατζηγιοβάννη, ,με τον τερματοφύλακα των Κρητικών να στερεί και πάλι από τον Αργεντινό το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

1

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο και το δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας έπειτα από έντονη πίεση προς την αντίπαλη εστία να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 57′. Ο Κλωναρίδης έκανε τη σέντρα ανενόχλητος από τη δεξιά πτέρυγα, βρήκε ωραία τον Χατζηγιοβάννη, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 2-0 για τους “πράσινους”. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού μεσοεπιθετικού με την “πράσινη” φανέλα.

Αμέσως μετά το δεύτερο τέρμα του “Τριφυλλιού”, ο Μαρίνος Ουζουνίδης θέλησε να δώσει ευκαιρίες στους μικρούς παίκτες που είχε πάρει μαζί του στην αποστολή, με τους Πίσπα και Μίγγο να περνάνε στις θέσεις των Κλωναρίδη και Ζέκα αντίστοιχα. Λίγο αργότερα, στο παιχνίδι πέρασε και ο Κουτρουμπής αντί του Μολέντο, με τον τεχνικό των “πρασίνων” να ολοκληρώνει τις αλλαγές του στο 66′.

Από’ κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός μέσα σε δύο λεπτά (78′-79′) κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ. Αρχικά, ο Μπουμάλ βρήκε όμορφα τον Πίσπα, με τον νεαρό να πετυχαίνει επίσης το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του “Τριφυλλιού”, νικώντας με πολύ ωραία λόμπα τον Πολίτη. Έπειτα από ένα λεπτό, ήταν η ευκαιρία του Μπουμάλ να επιστρέψει στα γκολ έπειτα από πολύ καιρό, με τον Καμερουνέζο να εκμεταλλεύεται λάθος πάσα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων και να γράφει από πλεονεκτική θέση το 4-0 για την ομάδα του.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με τους “πράσινους” να παίρνουν εύκολα την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου τους περιμένει ήδη ο Αστέρας Τρίπολης. Σημειώνουμε ότι μαζί με το 3-0 του πρώτου αγώνα της Λεωφόρου, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε με συνολικό σκορ 7-0 απέναντι στην ομάδα των Χανίων.