ΞΕΦΤΙΛΑ στην Κρήτη!

Το βαρέλι δεν έχει… πάτο για τον Παναθηναϊκό, που λύγισε ακόμη και κόντρα στον ΟΦΗ της Football League στο Ηράκλειο με σκορ 2-1, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο.

-

Το βαρέλι δεν έχει… πάτο για τον Παναθηναϊκό, που λύγισε ακόμη και κόντρα στον ΟΦΗ της Football League στο Ηράκλειο με σκορ 2-1, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο. Κάκιστοι για μια ακόμη φορά οι “πράσινοι”, που πλέον βρίσκονται σε δύσκολη θέση μέχρι και για την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο με τον Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια και τους Κουλιμπαλί, Κουτρουμπή, Ιβανόφ και Γουακάσο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Νούνο Ρέις και Κάρλος Ζέκα, με τους Λουντ, Εμποκού και Ιμπάρμπο να αποτελούν την τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάρκους Μπεργκ.

Με τον αγωνιστικό χώρο να βρίσκεται σε τραγική κατάσταση εξαιτίας της ακατάπαυστης βροχόπτωσης που πλήττει το Ηράκλειο από την Τρίτη το βράδυ, όπως ήταν αναμενόμενο οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν αρκετά να παίξουν ποδόσφαιρο, καθώς η μπάλα κολλούσε στο χορτάρι. Πάντως, ο Παναθηναϊκός ανησύχησε από πολύ νωρίς την άμυνα του ΟΦΗ, καθώς ο Μπεργκ στο 2′ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι στην προσπάθειά του να ανοίξει το σκορ εντός περιοχής.

Βάλτος και… γκολ!

Η… λίμνη που “δέσποζε” μπροστά από την μεγάλη περιοχή του Κοτσόλη δεν άφηνε πολλά περιθώρια δημιουργίας φάσεων στους γηπεδούχους, καθώς η μπάλα έμενε πίσω όποτε υπήρχαν συρτές μεταβιβάσεις πίσω από την πλάτη της άμυνας. Το γεγονός αυτό, το εκμεταλλεύτηκε άριστα το “Τριφύλλι” συνεχίζοντας την πίεση προς τα καρέ του Δαύκου, στο μέτρο του εφικτού.

Εν τέλει, στο 30ο λεπτό η εν λόγω πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε καρπούς, όταν ο Ιμπάρμπο βρήκε όμορφα τον Μπεργκ έπειτα από αρκετές κόντρες, με τον Σουηδό φορ να πλασάρει ωραίο τον γκολκίπερ των Κρητικών ανοίγοντας το σκορ για τους “πράσινους”.

Μετά το γκολ, η ομάδα του Νιόπλια προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο αγωνιστικός χώρος, όπως προείπαμε, αλλά και η σωστή αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στην ισοφάριση, με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά το “Τριφύλλι” με 1-0.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το 2ο ημίχρονο σε σχέση με το 1ο από άποψη ρυθμού, με τις δύο ομάδες να κρατούν περισσότερο την κατοχή της μπάλας, προσέχοντας τις μεταβιβάσεις τους. Παράλληλα, η βροχή επιτέλους είχε σταματήσει ευνοώντας περισσότερο την φυσιολογική εξέλιξη του παιχνιδιού, ωστόσο πέρα από ένα σουτ του Λουντ στην κίνηση εντός περιοχής στο 60′, δεν υπήρξε άλλη φάση στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης.

Σταμάτησε η βροχή, ανατράπηκε το σκορ!

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Οι γηπεδούχοι μετά το 60′ άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, μιας και η λίμνη που τους εμπόδιζε στο 1ο ημίχρονο δεν βρισκόταν πια μπροστά τους μετά την αλλαγή των εστιών στην ανάπαυλα. Τελικά, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο την πτώση της απόδοσής του στο 2ο μέρος, όταν στο 68′ ο γρήγορος Βουό ξέφυγε πίσω από τους Κουτρουμπή και Ιβανόφ έπειτα από λάθος γύρισμα του Κουλιμπαλί και ανατράπηκε αντικανονικά από τον Κοτσόλη που βγήκε άτσαλα πάνω του. Ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα, με τον Χαντί να κάνει το 1-1 για τους Κρητικούς.

Σα να μην έφθανε αυτό, οι “πράσινοι” όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο γκολ που πέτυχε ο ΟΦΗ, αλλά στο 84′ θα δεχθούν και δεύτερο τέρμα από τους γηπεδούχους, όταν ο Όγκμποε βγήκε ανενόχλητος από τα δεξιά, πέρασε τον Κοτσόλη που έκανε άστοχη έξοδο και έβαλε μπροστά την ομάδα του Νιόπλια για το 2-1. Έτσι, ο Παναθηναϊκός σημείωσε ακόμη ένα άκρως απογοητευτικό αποτέλεσμα, συνεχίζοντας τις τραγικές εμφανίσεις του τελευταίου διμήνου, που έχουν βυθίσει τον σύλλογο στην εσωστρέφεια.