Ξέσπασε στον “Άγιαξ της… Ηπείρου”!

-

Μπορεί ο Παναθηναϊκος με τον Άγιαξ της Ολλανδίας το βράδυ της Πέμπτης να μην τα κατάφερε, ωστόσο κόντρα στον “Άγιαξ της Ηπείρου” δεν αντιμετώπισε απολύτως κανένα πρόβλημα, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο των Γιαννιωτών με σκορ 4-0. Καθοριστική η κόκκινη κάρτα που αντικρίζει ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων στο 1ο ημίχρονο, ενώ οι Μπεργκ και Λέτο συνέθεσαν ένα δαιμονιώδες επιθετικό δίδυμο.

1

Οι φθηνότερες διακοπές γίνονται… Σεπτέμβριο! Δες τις καλύτερες τιμές από όλη την Ελλάδα

Η ενδεκάδα

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Κουλιμπαλί, Ιβανόφ, Μολέδο, Σάμπα, Χουλτ να αποτελούν την αμυντική πεντάδα. Οι Κουλιμπαλί και Χουλτ πήραν ρόλο μπακ χαφ. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα, Λεντέσμα και Λουντ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μπεργκ, με τον Λέτο να κινείται λίγο πιο πίσω του.

Ο αγώνας

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν την αναμέτρηση αρκετά ορέξατοι, με διάθεση να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Η διάταξη 5-3-2 ή αλλιώς 3-5-2 στην επίθεση, που επέλεξε ο Αντρέα Στραματσόνι δεν άφηνε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν ουσιαστικά προβλήματα στην εστία του Στιλ.

Αφεντικό από νωρίς

Παράλληλα, το “Τριφύλλι” όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές, μέχρι που στο 22ο λεπτό ήρθε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση. Ο Πασχαλάκης, στην προσπάθειά του να προλάβει τον Λέτο που έφευγε στην κόντρα πίσω από την πλάτη της άμυνας, έπιασε τη μπάλα με τα χέρια εκτός μεγάλης περιοχής, με αποτέλεσμα να αντικρίσει δικαίως την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Αντρέα Στραματσόνι, αντιλαμβανόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του, αντέδρασε άμεσα από τον πάγκο, βάζοντας στο παιχνίδι τον Βιγιαφάνιες στη θέση του Ιβανόφ, με σκοπό οι “πράσινοι” να γίνουν πιο επιθετικοί.

Η συνεχής πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε καρπούς στο 37′, όταν ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα, γράφοντας το 1-0. Μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου, οι παίκτες του “Στράμα” δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών, χωρίς ωστόσο να έρθει το δεύτερο γκολ.

Με μπροστάρηδες τους Μπεργκ και Λέτο

Το 2ο ημίχρονο στη Λεωφόρο ξεκίνησε με προσωρινή… διακοπή, καθώς οι οπαδοί του Παναθηναϊκού έκαναν χρήση καπνογόνων, δημιουργώντας από τη μια εκπληκτική, αλλά από την άλλη αποπνικτική ατμόσφαιρα για τους ποδοσφαιριστές. Παρόλα αυτά, χρειάστηκε να περάσουν μόλις 10 λεπτά αγωνιστικού χρόνου, ώστε το “Τριφύλλι” να αποκτήσει προβάδισμα 2 γκολ. Συγκεκριμένα, ο Λουντ στο 55′ έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής έπειτα από όμορφη σέντρα του Μπεργκ, εκτελώντας εξ επαφής για το 2-0, μέσα σε κλίμα αποθέωσης.

20 λεπτά αργότερα, και με τον ΠΑΣ Γιάννινα να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει στην συνεχή πίεση του “Τριφυλλιού”, ο Λέτο πάτησε περιοχή, έδωσε ωραία στον Μπεργκ, ο οποίος πλάσαρε σωστά δίχως να δυσκολευτεί να κάνει το 3-0 στο 75′. Στο 88′ ωστόσο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς ο Αργεντινός ήταν αυτός που αυτή τη φορά έμελλε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με ωραίο σουτ από την περιοχή του πέναλτι, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί, Ιβανόφ (33΄Βιγιαφάνιες), Σάμπα, Μολέντο, Χουλτ, Λεντέσμα, Ζέκα, Λουντ (56΄Εμποκού), Μπεργκ (77΄Ρινάλντι), Λέτο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μπέριος, Κούτρης (62΄Ζάϊρο), Σκόνδρας, Γιάκος (45΄Γαρουφαλιάς), Ακόστα, Ναδάλες, Κοζορώνης, Μαμπουλού(22΄Περιστερίδης), Κόντε.