Νίκη με υπογραφή Λέτο!

-

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά  στη Λεωφόρο αλλά δεν κάηκε, επικρατώντας της Βέροιας τελικά με σκορ 3-2. Κακοί στο πρώτο ημίχρονο οι “πράσινοι”, βελτιώθηκαν  στο δεύτερο 45λεπτο, και με κορυφαίο τον Κάρλος Ζέκα και τον Σεμπάστιαν Λέτο που πέτυχε δύο γκολ, κατάφεραν να μείνουν κοντά στην ΑΕΚ εν όψει της «μάχης» των πλέι-οφ.

σεμπα

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε προς έκπληξη των περισσότερων σχήμα 4-3-3 για τον Παναθηναϊκό, προχωρώντας παράλληλα σε πολλές εκπλήξεις στην ενδεκάδα με πρώτη και κύρια αυτήν του τερματοφύλακα.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος λοιπόν ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ του Παναθηναϊκού, πραγματοποιώντας έτσι την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με το «τριφύλλι» και έχοντας ως αμυντική τετράδα μπροστά του -από δεξιά προς τα αριστερά- τους Μέστο, Σάντσεθ, Τελάντερ, Νάνο.

Στη μεσαία γραμμή ως αμυντικό χαφ ήταν ο Ζέκα, με τους Λουντ-Εβαντζελίστα να βρίσκονται αριστερά και δεξία του αντίστοιχα, ενώ η τριπλέτα της επίθεσης για τον «Στράμα» ήταν οι Λέτο-Μπουμάλ-Μαμουτέ.

3 Μήνες ΔΩΡΟ ΟΤΕ TV Και ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση + Κεραία! Πρόλαβε την online προσφορά

παο11

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το παιχνίδι, με την Βέροια να έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα δέκα λεπτά και να κλείνει αμυντικά τους χώρους, αλλά καμία ομάδα να μην μπορεί να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία.

Από το δεκάλεπτο και μετά ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίρνει σιγά σιγά τον έλεγχο του παιχνιδιού και σαν επιβράβευση στο 15ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έπειτα από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Ζέκα (ο Πορτογάλος πήρε τρομερή 40αρα μπαλιά από την άμυνα) και αυτογκόλ του Πούγγουρα.

Το αργό τέμπο στον αγώνα συνεχίστηκε ωστόσο και μετά το γκολ αυτό του «τριφυλλιού», με τον Παναθηναϊκό μάλιστα να ισοφαρίζεται στο 25ο λεπτό από τέρμα του Ναζλίδη έπειτα από τραγικό λάθος του Τελάντερ, ο οποίος γύρισε ουσιαστικά την μπάλα στον επιθετικό της Βέροιας που με την σειρά του κρέμασε τον Βλαχοδήμο, με το νεαρό τερματοφύλακα να μην φέρει ευθύνη στο γκολ.

Στα 40 πρώτα λεπτά το Παναθηναϊκός είχε ουσιαστικά μια φάση (αυτή του γκολ) στο παιχνίδι, με την Βέροια να είναι αυτή που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και συγκεκριμένα που έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον Ανάκογλου στο 34ο λεπτό.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου ο Στραματσόνι, βλέποντας την εικόνα της ομάδας του στο παιχνίδι, αποφάσισε να αλλάξει το σχήμα από 4-3-3 και να το γυρίσει σε 4-4-2 , με τους Λέτο και Μαμουτέ στην επίθεση και πιο πίσω τους Εβαντζελίστα και Μαμουτέ.

Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 1-1, σε ένα ημίχρονο που ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει ή να βρει ρυθμό και την Βέροια στον αντίποδα να κάνει ό,τι ακριβώς χρειάζεται για να μην αφήσει την ομάδα του Στραματσόνι να κάνει το παινχίδι της στον αγωνιστικό χώρο. Κακό πρώτο ημίχρονο για τους «πράσινους».

Καλύτεροι στο δεύτερο μισό και Λέτοοοοο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με την αλλαγή του Κλωναρίδη αντί του Μαμούτε στο παιχνίδι, με τον Αντρέα Στραματσόνι να θέλει να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του «Κλώνα» και να απειλήσει έτσι την εστία της Βέροιας, που στο πρώτο μισό δεν απειλήθηκε από τους «πράσινους».

Και ο Παναθηναϊκός όντως βγήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο γρήγορος και δραστήριος στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας μάλιστα ήδη στα πρώτα λεπτά τρεις τελικές προσπάθειες με Μπουμάλ, Λέτο, Εβαντζελίστα.

Μπορεί όμως το «τριφύλλι» δημιουργικά να ανέβηκε κάπως, αλλά αμυντικά η ομάδα συνέχισε να παρουσιάζει μεγάλα προβλήματα, με τον Σάντσεθ μάλιστα στο 58ο λεπτό να κάνει μεγάλο λάθος με γύρισμα με κεφαλιά προς τα πίσω και τον Μεληκιώτη να το εκμεταλλεύεται, κάνοντας το 2-1 για την Βέροια στη Λεωφόρο.

Σε μια προσπάθειά του να αλλάξει τη ροή του ματς o Στραματσόνι πέρασε τον Πέτριτς στη θέση του Μπουμάλ, με τον Κροάτη να βγάζει (έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Ζέκα) τρία λεπτά μετά την είσοδό του ασίστ στον Λέτο και τον Αργεντίνο να σκοράρει για τον Παναθηναϊκό και να διαμορφώνει το 2-2.

Μετά την ισοφάριση αυτή το “τριφύλλι” πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με την Βέροια εμφανώς να έχει σαν στόχο να κρατήσει τη ισοπαλία και τον Παναθηναϊκό φυσικά να παλεύει για το τρίτο γκολ και τη νίκη. Στο 79ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κρύβει την μπάλα και αυτή εμφανίζεται τελικά στον Πέτριτς, με τον ορεξάτο Κροάτη να μην καταφέρνει να νικήσει τον Καντιμοίρη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν με την ήττα πιο κοντά από ποτέ, μέχρι όμως να μιλήσει μια ανάσα πριν το τέλος και στις καθυστερήσεις ο μεγάλος Σεμπάστιαν Λέτο, που με το δεύτερο τέρμα του έδωσε τη νίκη με την ψυχή στόμα με 3-2 για το “τριφύλλι”.

Γκολ: 15’ (αυτ. Πούγγουρας), 25’ (Ναζλίδης), 58’ Μεληκιώτης, 65′ Λέτο, 94′ Λέτο

Κόκκινες κάρτες: Γιαννούλης

Κίτρινες κάρτες: Μπαλάφας, Λέτο, Γιαννόυλης, Αμπέντ, Νέτο

Παναθηναϊκός (Α. Στραματσόνι): Ο. Βλαχοδήμος, Σάντσεθ, Τελάντερ, Μέστο, Νάνο, Ζέκα, Λουντ (72′ Αμπέντ), Εβαντζελίστα, Μπουμάλ (62’ Πέτριτς), Λέτο, Μαμουτέ (46’ Κλωναρίδης).

Βέροια (Δ. Ελευθερόπουλος): Καντιμοίρης, Μαραγκός, Ναζλίδης, Ανάκογλου, Άρτσε (89′ Ανέστης), Μαλόν, Μαλικιώτης (64′ Μάνος), Μπαλάφας (73′ Νέτο), Γιαννούλης, Πούγγουρας, Μαγιέφσκι.