Με στόφα… Πρωταθλητή!

Όντας “καυτός” στο πρώτο ημίχρονο και άνοστος στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει νικηφόρα το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο με σκορ 3-1.

-

Όντας “καυτός” στο πρώτο ημίχρονο και άνοστος στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει νικηφόρα το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο με σκορ 3-1, παίρνοντας τους 3 βαθμούς που τον διατηρούν, έστω και προσωρινά, στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με 10 παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 55′, που μετά την αποβολή του Φαρίνιας ανέβασαν στροφές, ενώ οι “πράσινοι” διπλασίασαν τα τέρματά τους με πέναλτι που λανθασμένα υποδείχθηκε.

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, με τουςΧουλτ, Κουτρουμπή, Ιβανόφ και Κουλιμπαλί να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον άξονα τοποθετήθηκαν οι Ζέκα και Λεντέσμα, οι οποίοι είχαν μπροστά τους, τους Λουντ, Βιγιαφάνιες και Ιμπαρμπο. Μοναδικός προωθημένος για το«Τριφύλλι», ο Μπεργκ. Το σύστημα που επέλεξε ο Ιταλός τεχνικός δεν ήταν άλλο από το 4-2-3-1.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Γκολ από τα αποδυτήρια!

Με… άγριες διαθέσεις μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι, αφού ο Λουντ μπήκε στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, γύρισε εξαιρετικά στον Μπεργκ λίγο έξω από την μικρή περιοχή του Κοζίτσκι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό (συγκεκριμένα, στο 23ο δευτερόλεπτο)! Όπως ήταν φυσιολογικό, το γρήγορο γκολ του Σουηδού φορ (δείτε το γκολ) σόκαρε τους φιλοξενούμενους, ενώ παράλληλα έδωσε “φτερά” στα πόδια των συμπαικτών του, που πλέον μπορούσαν να ελέγξουν εύκολα τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου και έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο δεύτερο γκολ. Στο 26ο λεπτό, ο Χουλτ έπεσε εντός μεγάλης περιοχής του Αστέρα Τρίπολης, ζήτησε πέναλτι, όμως ο διαιτητής Καλογερόπουλος του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο, με το replay να δικαιώνει τον Έλληνα ρέφερι. Στο 35′, ο Μπεργκ έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά από καλή θέση αστόχησε εξ επαφής, ενώ ο Βιγιαφάνιες λίγα λεπτά αργότερα έπιασε ένα εντυπωσιακό “βολ πλανέ” που “έγλειψε” το δεξί δοκάρι του Κοζίτσκι.

Δια ποδός… Λεντέσμα!

Η συνεχόμενη και διαρκής πίεση του Παναθηναϊκού τελικά απέδωσε καρπούς στο 38ο λεπτό του αγώνα. Ο Βιγιαφάνιες ντρίμπλαρε εντυπωσιακά τον Τσουκαλά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή με φόρα και στην πορεία έπεσε στο χορτάρι, με τον Καλογερόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Παρόλα αυτά, αξίζει να σημειωθεί ότι όπως φαίνεται από το replay, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του “Τριφυλλιού” πέφτει χωρίς να έχει υπάρξει επαφή με τον Τσουκαλά. Έτσι, την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Λεντέσμα, ο οποίος με ωραίο πλασέ στην δεξιά γωνία του Κοζίτσκι έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους μέσα σε κλίμα αποθέωσης (δείτε το γκολ).

olaprasina1908

Αποβολή, αλλά και πέναλτι για τον Αστέρα

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αστέρας Τρίπολης φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο, δημιουργώντας ορισμένες προϋποθέσεις για γκολ. Τόσο ο Καλτσάς, όσο κι ο Ιωαννίδης απείλησαν την εστία του Στιλ, όμως ο Άγγλος γκολκίπερ αποσόβησε τον κίνδυνο αποτελεσματικά.

Ωστόσο, στο 55ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής Καλογερόπουλος έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Φαρίνιας για… φτύσιμο στον Κουτρουμπή, με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού να παρατηρείται με κίτρινη κάρτα. Το αριθμητικό μειονέκτημα όμως δεν έδειξε να πτοεί ιδιαίτερα την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, καθώς παρά το γεγονός ότι οι “πράσινοι” είχαν δοκάρι με τον Ιμπάρμπο στο 60′, ο Τσουκαλάς πραγματοποίησε εξαιρετική ενέργεια και ανατράπηκε από τον Ιβανόφ εντός περιοχής. Ο Καλογερόπουλος έδειξε ξανά την άσπρη βούλα και ο Ιωαννίδης ευστόχησε, κάνοντας το 2-1. Η μείωση του σκορ από τους Αρκάδες έδειξε να πανικοβάλει για λίγο την άμυνα του Παναθηναικού, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση, ο Τσιλιανίδης βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως ο Ζέκα με αυτοθυσία στο ύψος της μικρής περιοχής γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα.

Άργησαν, αλλά ξύπνησαν οι “πράσινοι”

Μετά την παρατεταμένη πίεση στην οποία υποβλήθηκαν οι “πράσινοι” από τους φιλοξενούμενους που αγωνίζονταν με 10 παίκτες, έδειχναν να αφυπνίζονται. Η είσοδος του Πολ Ζοσέ Εμποκού αντί του Ιμπάρμπο βοήθησε το “Τριφύλλι” να φρεσκαριστεί επιθετικά, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια κλασσική ευκαιρία μετά το δοκάρι του Κολομβιανού στο 60ο λεπτό. Το παιχνίδι στο τελευταίο 15λεπτο είχε ανοίξει επικίνδυνα για τον Παναθηναϊκό, με τον ρυθμό πλέον να είναι φρενήρης, αφού και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να επιτεθούν με όλες τους τις δυνάμεις. Εν τέλει, η… μπίλια “έκατσε” στην ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι, όταν ο Χουλτ στο 87′ έπεσε στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, κερδίζοντας ακόμη ένα πέναλτι για τους γηπεδούχους. Έτσι, ο Λεντέσμα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο ματς και “κλείδωσε” τη νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί (10΄Ρέις), Κουτρουμπής, Ιβανόφ (70΄Μολέντο), Χουλτ, Λεντέσμα, Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμπο (77΄Εμποκού), Μπεργκ.

Αστέρας Τρίπολης (Ελευθερόπουλος): Κοσίσκι, Μάσα (45΄Τσιλιανίδης), Κουρμπέλης, Ιωαννίδης (75΄Γκοντό), Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Φαρίνα, Καλτσάς (61΄Στανισάβλεβιτς), Μπέρτος, Χαμντανί, Σίλβα.