Λουκ, το τερμάτισες…

-

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τον Άγιαξ για ένα ημίχρονο, είχε δοκάρι με τον Ιμπάρμπο, όμως ο Λουκ Στιλ ήταν για ακόμα μια φορά… διακοσμητικός, δίνοντας το προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη (2-0) στον “Αίαντα” από το πουθενά. Στον έναν βαθμό οι “πράσινοι”, αποκλείστηκαν και μαθηματικά. Συγκλονιστικός ο “πράσινος” κόσμος για 90′!

Η έντεκα του Στραματσόνι

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Σάμπα, Κουτρουμπή και Μολέντο να αποτελούν την τριάδα της άμυνας. Σε ολόκληρη την αριστερή πτέρυγα κινήθηκε ο Νίκλας Χουλτ, με τον Κουλιμπαλί να βρίσκεται στην αντίστοιχη αριστερή. Γουακάσο και Ζέκα αποτέλεσαν τη δυάδα των χαφ, με τον Βιγιαφάνιες να κινείται μπροστά τους και πίσω από τους προωθημένους Λουντ και Ιμπάρμπο.

Απών και πάλι ο Στιλ…

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την συντριπτική κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να απειλήσουν τον Παναθηναϊκό. Αντίθετα, οι “πράσινοι” έδειχναν να είναι πιο επικίνδυνοι στους κενούς χώρους που έβρισκαν, φτάνοντας μάλιστα μια ανάσα από το γκολ στο 27′. Τότε, ο Λούκας Βιγιαφάνιες έκλεψε ωραία την μπάλα και την πέρασε ωραία στον Ιμπάρμπο. Ο Κολομβιανός μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά της κάθετης δοκού του Ονάνα.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το “Τριφύλλι” έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, πιέζοντας αρκετά ψηλά και κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα. Ωστόσο, στο 40′ ήταν και πάλι η σειρά του Λουκ Στιλ να-μην-βάλει… το χεράκι του, με τον Βρετανό να “κρεμάει” για πολλοστή φορά φέτος την ομάδα του. Ο Σούνε εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Στιλ ξεγελάστηκε από το φάλτσο που πήρε η μπάλα, με αποτέλεσμα να μετακινηθεί από τη γωνία ευθύνης του και να δεχθεί το γκολ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η μοναδική καλή στιγμή των Ολλανδών στο παιχνίδι, με την οποία όμως ευτύχησαν να προηγηθούν.

Λάθος ο Χουλτ και… “αντίο” Ευρώπη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο τελείωσε το πρώτο. Δηλαδή με γκολ του Άγιαξ. Στο 50′ ο Χουλτ έκανε λάθος έξω από την περιοχή, καθώς άνοιξε πολύ την μπάλα, χάνοντας την τελικά από τον Τετέ. Ο τελευταίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σουηδού και με δυνατό, συρτό σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, “τελειώνοντας” ουσιαστικά το ματς.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Στραματσόνι είδε και τον Κρίστοφερ Σαμπά να τραυματίζεται λίγα λεπτά αργότερα, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να τον αντικαταστήσει με τον Ιβάν Ιβανόφ. Την ίδια ώρα, το μοναδικό στοιχείο που ήταν άξιο αναφοράς για τον Παναθηναϊκό ήταν οι συγκλονιστικοί 4.000 “πράσινοι” οπαδοί, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να “δονούν” την “Άμστερνταμ Αρένα” με τις φωνές τους.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι δεν επιφύλασσε τίποτα το ιδιαίτερο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με σκορ 2-0 και τον Παναθηναϊκό να αποχαιρετάει και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για κάτι καλό στον όμιλο…

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!