Λέτο, ο… “καστανάς”!

-

Το χρέος του έκανε ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο παιχνίδι της φετινής σεζόν στη Λεωφόρο κόντρα στον Πανιώνιο, καθώς επιβλήθηκε των “κυανέρυθρων” με 1-0, χάρη σε γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο στο 79ο λεπτό. Σαφής η υπεροχή των “πράσινων” καθόλη τη διάρκεια του ματς, η οποία ωστόσο καρποφόρησε 11 λεπτά πριν το τελευταίο σύριγμα της λήξης, με τον Αργεντινό να βγάζει και πάλι για το “Τριφύλλι” τα… κάστανα από τη φωτιά.

2_0

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε να κάνει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναίκού σε σχέση με τους παίκτες που παρέταξε κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Κάτω από τα δοκάρια επιλέχθηκε ο Στιλ, ενώ οι Χουχούμης, Μολέδο, Κουτρουμπής και Μαρινάκης αποτέλεσαν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά. Ως αμυντικό χαφ αγωνίστηκε ο Ζέκα, έχοντας μπροστά του ως εσωτερικούς μέσους του Εβανζελίστα και Αμπέντ. Σε πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τους επιθετικούς πήρε θέση ο Βλαχοδήμος, με τους Λέτο και Πέτριτς να συνθέτουν την αιχμή του δόρατος για τους “πράσινους”.

2_0

Το ματς

Με το παιχνίδι να έχει ιδιαίτερη σημασία για τον Παναθηναϊκό για… διπλό λόγο, μιας και οι “πράσινοι” ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να έχουν ελπίδες για την πρώτη θέση των Play-Offs, ενώ ο Μλάντεν Πέτριτς αγωνίστηκε για τελευταία φορά στην καριέρα του στην Λεωφόρο, οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι… τρόμαξαν στο 3ο λεπτό έπειτα από λάθος του Χουχούμη, με τον Μολέδο να διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ του Χαλκιαδάκη, ωστόσο στη συνέχεια πήραν το έλεγχο του ματς.

Bonus 100€ στη MyBet για κάθε νέο παίκτη! Κάνε την εγγραφή σου τώρα!

Υπεροχή δίχως γκολ

Η πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 4′, όταν ο Λέτο βρέθηκε προ κενής εστίας, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κόρμπο και πέρασε κόρνερ. Ο ίδιος παίκτης, σε διάστημα 16 λεπτών, δηλαδή μέχρι το 20′, απείλησε ακόμη 5 φορές την “κυανέρυθρη” εστία, με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατήρι, περνώντας στις περισσότερες των περιπτώσεων λίγο άουτ.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι, χωρίς να απειληθούν, δημιουργώντας ευκαιρίες, που όμως δεν κατέληξαν σε κάποιο τέρμα. Στο 34′ ο Πέτριτς έκανε το σουτ στην κίνηση με το δεξί, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννώτη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες στο 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο σαν… επανάληψη

Ακριβώς με τον τρόπο που έληξε το πρώτο μέρος, συνεχίστηκε το παιχνίδι στην επανάληψη, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ξεκάθαρα την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 50′ ο Πέτριτς απείλησε με σουτ την εστία του Γιαννιώτη με τη μπάλα να περνά άουτ, ωστόσο η μεγαλύτερη ευκαιρία για το “Τριφύλλι” να ανοίξει το σκορ ήρθε στο 51′, όταν ο Λέτο βρέθηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή, όμως η κεφαλιά που έκανε ήταν κακή με αποτέλεσμα να απορήσει τόσο ο ίδιος, όσο και οι συμπαίκτες του για το πώς δεν έγινε το 1-0.

Στο 61ο λεπτό, ήρθε η ώρα του διαιτητή Κύζα να συγκεντρώσει τα βλέμματα επάνω του, όταν ο Λέτο επιχείρησε να κάνει κάτι σαν σουτ, με τη μπάλα να προσκρούει από κοντά σε χέρι αμυντικού, ωστόσο το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Απόκτησε τώρα το συλλεκτικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη, μόνο με 17 ευρώ!

Ποιος άλλος; ο Λέτο!

Ενώ οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν έβρισκαν δίχτυα και η πίεση αυξανόταν ολοένα και περισσότερο στη Λεωφόρο, ο συνήθης… ύποπτος, Σεμπάστιαν Λέτο, έδωσε για μια ακόμη φορά τη λύση στον Παναθηναϊκό. Στο 79ο λεπτό, ο Κλωναρίδης που είχε περάσει νωρίτερα στη θέση του Βλαχοδήμου, έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, βρήκε τον Πέτριτς μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου, εκείνος σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Αργεντινό, που δεν δυσκολεύθηκε να “εκτελέσει” τον Γιαννιώτη, γράφοντας το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η εστία του Στιλ δεν απειλήθηκε, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 και έτσι οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη που τους διατηρεί στο παιχνίδι της 1ης θέσης των Play-Offs, περιμένοντας παράλληλα το αποτέλεσμα του ντέρμπι των “δικεφάλων” μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Μολέντο, Μαρινάκης (63′ Μέστο), Χουχούμης, Αμπέντ (73′ Μπουμάλ), Ζέκα, Εβαντζελίστα, Βλαχοδήμος (58′ Κλωναρίδης), Λέτο, Πέτριτς

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης (41′ Πατσατζόγλου), Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (81′ Βιγιάλμπα), Χαλκιαδάκης, Μασούρας,  Καθάριος, Μπαργκάν (74′ Αργυρόπουλος)