Κύριοι, τελειώσατε!

Παρουσιάζοντας τραγική εικόνα, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη στο “Γ. Καραϊσκάκης” με το… άκρως ντροπιαστικό 3-0, απογοήτευσε πλήρως τον κόσμο του για μια ακόμη φορά και τέθηκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου από τον Νοέμβριο.

-

Παρουσιάζοντας τραγική εικόνα, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη στο “Γ. Καραϊσκάκης” με το… άκρως ντροπιαστικό 3-0, απογοήτευσε πλήρως τον κόσμο του για μια ακόμη φορά και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου από τον Νοέμβριο. Καμία δημιουργική διάθεση από τους “πράσινους” σε όλο το ματς, ενώ ο Λεντέσμα αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 60′.

214894382_1180908188637144_272945144_o

Ο προπονητής του «Τριφυλλιού» παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Λουκ Στιλ να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια και τους Γουακάσο, Μολέντο, Κουτρουμπή και Κουλιμπαλί να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα και Λεντέσμα, με τους Ιμπάρμπο, Βιγιαφάνιες και Εμποκού να βρίσκονται μπροστά τους. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Σεμπάστιαν Λέτο.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Μοιραίος ο Λέτο, σκληρή η μπάλα…

Όπως αναμενόταν, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχίδι και δεν έλειψαν από τα πρώτα λεπτά του ματς οι εντάσεις και τα σκληρά μαρκαρίσματα μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο σίγουρος με τη μπάλα στα πόδια στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι “πράσινοι” εμφάνιζαν πρόβλημα στη δημιουργία ευκαιριών. Παρόλα αυτά, η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης (50-50).

Η πρώτη μεγάλη φάση του ντέρμπι ωστόσο ανήκε στον Παναθηναϊκό, όταν στο 20ο λεπτό ο Λέτο βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, αλλά ο Μποτία την τελευταία στιγμή κατάφερε να πλοκάρει το πλασέ του Αργεντινού πριν η μπάλα κατευθυνθεί προς την “ερυθρόλευκη” εστία. Ωστόσο, η μπάλα φέρθηκε πολύ… σκληρά στο “Τριφύλλι”, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση, στο 21′, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, νικώντας τον Στιλ με μια άπιαστη εκτέλεση που βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι για το 1-0.

Κατάρρευση και… 3-0

Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για τον Παναθηναϊκό, καθώς μετά το γκολ του Μποτία οι “πράσινοι” έδειχναν σοκαρισμένοι, φαινόμενο σύνηθες κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Ήταν εμφανές ότι οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν μπορούσαν να βρουν απάντηση στο τέρμα του Ολυμπιακού, με το πρόβλημα στη δημιουργία του παιχνιδιού να μην ξεπερνιέται. Έτσι, στο 26′ έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση ο Ελγιουνούσι εκμεταλλεύτηκε άριστε την παράλληλη μπαλιά όντας ολομόναχος λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, βρέθηκε απέναντι από τον Στιλ και έγραψε με ευκολία το 2-0.

Με τους “πράσινους” πλέον να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί με ευκολία το μηδέν στα μετόπισθεν, αφού το “Τριφύλλι” δεν μπορούσε να δημιουργήσει καμία φάση για γκολ. Ο χρόνος κυλούσε δίχως να υπάρχει αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι έδειχναν τη διάθεση να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Τελικά, τα κατάφεραν στο 45′, με μια ακόμη στημένη φάση να καταλήγει σε γκολ, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε και ο Ιντέγε με κεφαλιά νίκησε τον Στιλ για το 3-0.

Ούτε με πέναλτι…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην επάναληψη, θέλοντας έτσι να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στα πρώτα 10 λεπτά του 2ου μέρους οι “πράσινοι” πίεσαν και στο 60ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι υπέρ του “Τριφυλλιού” πάνω στον Βιγιαφάνιες, όμως ο Λεντέσμα ολοκλήρωσε την… νροπιαστική εικόνα των “πράσινων”, καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ.

Κάπου εκεί χάθηκε και η παραμικρή ελπίδα των φιλοξενούμενων, με τη ψυχολογία πλέον να βρίσκεται στα χαμηλότερα δυνατά επίπεδα. Μάλιστα, στο 68′ ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να γράψει το 4-0, ωστόσο ο Στιλ με θεαματική εκτίναξη έδιωξε τη μπάλα κόρνερ έπειτα από δυνατό σουτ εντός περιοχής. Στο υπόλοιπο του ματς οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά ουσιαστικά την εστία των “ερθρόλευκων” και έτσι ολοκλήρωσan με τον χειρότερο δυνατό τρόπο το σημαντικότερο παιχνίδι της εφετινής σεζόν…