Θα κριθεί στο Περιστέρι!

-

Κόλλησε στο μηδέν ο Παναθηναϊκός, στη γιορτή που έστησαν ομάδα και οπαδοί στην Λεωφόρο. Δραστήρια η ομάδα με πολλές τελικές, αλλά αστοχία και απροσεξία στην τελική προσπάθεια. Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο για τον Μέστο, πολύ καλός ο Εβανγκελίστα στο εντός έδρας ντεμπούτο του. Με δέκα τελείωσε το “τριφύλλι” λόγω αποβολής του Κουτρουμπή στο 89′. Δίλεπτη διακοπή από τον Στυλιαρά λόγω υβριστικών συνθημάτων προς Κοντονή, Μαρινάκη και τον ίδιο.

telander-atromitos

1o ημίχρονο

Αρκετά νωχελικά ξεκίνησε το παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο ελάχιστα συνέβησαν μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι “κέντρου” χωρίς καθόλου φαντασία και δημιουργικότητα. Στο 17′ ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά, όταν από αριστερά συνεργάστηκαν οι Στόιτσεφ και Ναπολεόνι, ο Ιταλός σούταρε δυνατά και ο Στιλ έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή η φάση αφύπνισε την ομάδα του Στραματσόνι, η οποία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και άρχισε να παίζει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Ο Μπουμάλ έκανε την πρώτη τελική του “τριφυλλιού” αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά. Στο 23ο λεπτό ο Αμπέντ με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε την σέντρα με τον Μπάρκα να διώχνει και τον Αλγερινό με κεφαλιά σε δεύτερο χρόνο να μην μπορεί να σκοράρει. Στο 25ο λεπτό ο διαιτητής Στυλιάρας διέκοψε για δύο λεπτά το παιχνίδι, λόγω υβριστικών συνθημάτων προς τα πρόσωπα των Κοντονή και Μαρινάκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι από προσπάθεια του Αμπέντ, η μπάλα έφτασε στον Μπουμάλ, αυτός σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και η προσπάθειά του κατέληξε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε με γρήγορο ρυθμό,επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, αλλά κακές τελικές προσπάθειες και ως εκ τούτου καθόλου ευκαιρίες. Η μόνη τελική προσπάθεια ήταν ένα σουτ του Στόιτσεφ, το οποίο όμως κατέληξε χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Στιλ.

2ο ημίχρονο

Ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο στα πρώτα του λεπτά. Και πάλι ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος με σουτ του Ούμπιντες από τη γραμμή της περιοχής και ο Στιλ έδιωξε με δυσκολία στην αριστερή του γωνία. Οι “πράσινοι” από εκείνη την στιγμή ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βοηθούμενοι και από τις αλλαγές Εβανγκελίστα και Κλωναρίδη. Στο 55’ο Πέτριτς απείλησε πρώτη φορά με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ που κατέληξε στα χέρια του Μπάρκα. Λίγο αργότερα, μετά από ατομική ενέργεια του Πέτριτς, ο Εβανγκελίστα σέντραρε από αριστερά και ο Κλωναρίδης απείλησε με κεφαλιά που έφυγε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Εβανγκελίστα μετά από ωραία ντρίπλα και αποφυγή του προσωπικού του αντιπάλου σούταρε ψηλά άουτ. Στο 67ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το εκρηκτικό του δεκάλεπτο με μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Πέτριτς έπιασε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα, που κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, να βρίσκει σε αντίπαλο σώμα και να φεύγει κόρνερ, στην εξέλιξη του οποίου ο Τελάντερ με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Μετά από ένα ήσυχο και χωρίς τελικές δεκάλεπτο, στο 77′ ο Εβανγκελίστα από θέση έξω αριστερά σούταρε και ανάγκασε τον Μπάρκα σε εντυπωσιακή απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα το “τριφύλλι” ανέπτυξε ωραία αντεπίθεση με τον Κλωναρίδη, αφού άργησε να δώσει στον ελεύθερο Πέτριτς, να σουτάρει ο ίδιος λίγο άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, παρά μόνο ο Κουτρουμπής αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 89′, λόγω αγκωνιάς στον Κεϊτά. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και η πρόκριση θα κριθεί σε δύο εβδομάδες από σήμερα στο Περιστέρι.

Τι κρατάμε

• Η εικόνα της Λεωφόρου ήταν και πάλι μετά από καιρό αυτή που πρέπει. Ο κόσμος συσπειρώθηκε και έγινε ένα με την ομάδα, οθώντας την προς τη νίκη. Οι καθιστικές διαμαρτυρίες έδωσαν τη θέση τους  στις φωνές, τα μπράβο και το χειροκρότημα. Αναμφισβήτητα, το καλύτερο νέο του παιχνιδιού.
  • Η εικόνα της ομάδας ήταν και πάλι επιθετική, βγάζοντας αυτοματισμούς και τελικές με μεγάλη συχνότητα και ποικιλία. Οι “πράσινοι” συνεχίζουν να ανεβάζουν την απόδοσή τους παιχνίδι με παιχνίδι και είναι θέμα χρόνου να έρθουν και τα συνεχόμενα καλά αποτελέσματα.
  • Η εικόνα του Λούκας Εβανγκελίστα στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι ήταν καλύτερη απ’ όσο περίμεναν και οι πιο αισιόδοξοι φίλοι του “τριφυλλιού”. Έδειξε να έχει επιθετικά στοιχεία που δεν έχει κανένας συμπαίκτης του και θα έχει ενδιαφέρον να τον δούμε όταν θα έχει πλήρως εγκλιματιστεί.

Τι πετάμε

• Το μόνο αρνητικό που μπορεί να προσάψει κάποιος στους ¨πράσινους” απόψε, είναι η αναποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να βρει τρόπο να κάνει γκολ όλο και περισσότερες ευκαιρίες του, μιας και θα αυτό θα του στοιχίσει όταν τα παιχνίδια θα έχουν μεγαλύτερη βαθμολογική σημασία.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν (61′ Εβανγκελίστα), Αμπέντ (84’Λαγός), Μπουμάλ, Πέτριτς, Καλτσάς (61′ Κλωναρίδης)

Ατρόμητος (Tραιανός Δέλλας): Μπάρκας, Στόιτσεφ (85′ Λημνιός), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κειτά, Ουσέρο, Ουμπίντες, Ναπολεόνι (89′ Λε Ταλέκ), Κιβρακίδης, Παπαδόπουλος (72′ Μπρίτο)