Καλός για ένα… 20λεπτο!

-

Με 3-0 επικράτησε ο Παναθηναϊκός επί του Λεβαδειακού στη Λεωφόρο, πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Νάνο, Καρέλης και Ατζαγκούν πέτυχαν τα γκολ του “Τριφυλλιού”, ενώ στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι το γεγονός ότι όλα τα τέρματα επιτεύχθηκαν στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Περίπου 4.000-5.000 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στο γήπεδο, με τους οργανωμένους να κάνουν αισθητή την παρουσία τους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

πανηγυρικο-λεωφορος

Δείτε εδώ τα γκολ της αναμέτρησης.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Νάνο, Τελάντερ, Ταυλαρίδη και Μαρινάκη να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Κουτρουμπής, Ζέκα, Πράνιτς και Ατζαγκούν, με τους Καρέλη και Μπεργκ να αποτελούν το δίδυμο της επίθεσης.

Οι “πράσινοι” μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο, ώστε να καθαρίσουν την υπόθεση “νίκη” από νωρίς. Έτσι, μόλις στο 5′ ο Νάνο κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, Τσιντώτα, να κάνει πολύ κακή εκτίμηση της φάσης και να δέχεται το πρώτο γκολ του αγώνα. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 15′, ο Καρέλης πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα, καθώς πήρε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή από τον Νάνο και με ένα δυνατό αριστερό σουτ διπλασίασε τα γκολ του “Τριφυλλιού”. Το 3-0 δεν άργησε να έρθει, αφού μόλις στο 19′ ο Καρέλης μετατράπηκε σε δημιουργό, σερβίροντας από τα πλάγια το γκολ στον Ατζαγκούν, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στη Λεωφόρο να μένει ικανοποιημένος από την απόδοση του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα ήταν πολύ διαφορετική, καθώς οι “πράσινοι” κατέβασαν ταχύτητες και δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Νίνης και Αμπεΐντ που πέρασαν στις θέσεις των Ατζαγκούν και Πράνιτς δεν φάνηκαν ιδιαίτερα στον αγώνα κι έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κομίνη δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει άνετη νίκη με 3-0 επί του Λεβαδειακού.

Ήταν ένα αποτέλεσμα που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αλλάξει από μόνο του το αρνητικό κλίμα που έχει διαμορφωθεί στην ομάδα, ενώ και η καθίζηση των παιχτών του Αναστασίου μετά το τρίτο γκολ δεν επέτρεψε στον κόσμο να φύγει χορτασμένος από θέαμα. Στα αξιοσημείωτα, το θετικό ντεμπούτο του Τελάντερ, ο οποίος ωστόσο δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση, καθώς και η κακή εμφάνιση του Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος μετά τη Νέα Σμύρνη και σήμερα έμεινε μακριά από τις φάσεις του αγώνα, δείχνοντας πως είναι και ο ίδιος επηρεασμένος από το αρνητικό ξεκίνημα του “Τριφυλλιού” στη σεζόν.