Ισόπαλο το πρώτο τεστ!

-

Ξεκίνησαν οι φιλικές αναμετρήσεις για τον Παναθηναϊκό που αγωνίστηκε με αντίπαλο την Αλεμάνια Άαχεν, ομάδα που ανήκει στην 4η κατηγορία της Γερμανίας. Οι “πράσινοι” ήταν εμφανώς ανέτοιμοι, έχοντας κάκιστη εικόνα στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού, στη διάρκεια του οποίου βρέθηκαν πίσω με 2-0. Στη συνέχεια βελτιώθηκαν, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και ισοφάρισαν σε 2-2. Η αναμέτρηση δεν ήταν τίποτα περισσότερο από το πρώτο φιλικό του “τριφυλλιού”, με τον Αντρέα Στραματσόνι και τους ποδοσφαιριστές του να καλούνται να δουλέψουν σκληρά στις προπονήσεις.

1

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τον Ο. Βλαχοδήμο να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Μέστο, Ευαγγέλου, Ιβάνοφ και Χουχούμης συνέθεσαν την αμυντική τετράδα. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα και Κουτρουμπής, με τους Π. Βλαχοδήμο και Λουντ να βρίσκονται στα πλάγια, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Οι Λέτο και Βιγιαφάνιες αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο των “πράσινων”.

2

Το ματς

Η Αλεμάνια Άαχεν, αν και αγωνίζεται στην 4η κατηγορία της Γερμανίας, μπήκε δυνατά και κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, μάλιστα, η γερμανική ομάδα μετά από αντεπίθεση που εξαπέλυσε “άνοιξε” το σκορ, με τον Φεϊζουλάχου να χρίζεται σκόρερ.

Στα επόμενα 15 λεπτά οι “πράσινοι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αν και το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ο Σεμπάστιαν Λέτο δοκίμασε δύο φορές το αριστερό του πόδι έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε απελπιστικά άουτ. Ανάμεσα στις δύο προσπάθειες του Αργεντινού μεσολάβησε και ένας… “κεραυνός” από τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώξει με δυσκολία.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Άαχεν πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Φεϊζουλάχου να είναι και πάλι ο δράστης. Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του “τριφυλλιού”, εκπληκτική λόμπα εκτός περιοχής και 0-2 για την γερμανική ομάδα. Η “απάντηση” από τον Παναθηναϊκό δεν θα αργήσει και θα “έρθει” μετά από 9 λεπτά. Ο Βιγιαφάνιες θα δώσει με όμορφο τρόπο την μπάλα στον Ρόμπιν Λουντ, ο οποίος θα εκτελέσει τον Σπριντ και θα μειώσει το σκορ για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Οι “πράσινοι” είχαν βρει πλέον ρυθμό, με τις οδηγίες του Αντρέα Στραματσόνι προς τον Βιγιαφάνιες, ώστε ο τελευταίος να κρατάει σωστές αποστάσεις από τον Λέτο, να είναι καθοριστικές. Η όμορφη συνεργασία μεταξύ Λέτο και Βιγιαφάνιες θα περάσει ανεκμετάλλευτη στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ την ίδια κατάληξη θα έχει το σουτ του Λουντ, 3 λεπτά αργότερα, που θα “γλύψει” το δεξί δοκάρι του Σπριντ. Από την πλευρά της η Άαχεν θα απειλήσει μετά από αρκετή ώρα στο 38′ με τον Ρούτερ να επιχειρεί τη συρτή σέντρα και τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει. Η τελευταία τελική φάση στο 1ο ημίχρονο θα γίνει στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Ζέκα θα βρει τον Μέστο στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Ιταλός από πλεονεκτική θέση θα… καταφέρει να αστοχήσει. Στο 44′ ο Παναθηναϊκός θα ζητήσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Στάφελντ πάνω στον Βιγιαφάνιες, χωρίς όμως να δοθεί το σφύριγμα.

Στο You.gr Θα Βρεις Πάνω από 200 Επιλογές & 20 Brands σε Smartphones! Ανακάλυψέ τα!

2ο ημίχρονο

Οι “πράσινοι” θα ξεκινήσουν με 3 αλλαγές το 2ο ημίχρονο, αφού οι Ο. Βλαχοδήμος, Π. Βλαχοδήμος και Λέτο θα αντικατασταθούν από τους Κοτσόλη, Αμπέντ και Μπουμάλ. Αναγνωριστικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά του 2ου μισού της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να γίνεται κυρίως στο χώρο του κέντρου. Σταδιακά ο Παναθηναϊκός θα ανεβάσει ρυθμό, κυρίως χάρη στην ενέργεια που έδωσε ο Μπουμάλ με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Το προειδοποιητικό μήνυμα θα “έρθει” στο 57′, με τον Καμερουνέζο μεσοεπιθετικό να αστοχεί σε μακρινό σουτ. Μόλις 4 λεπτά αργότερα το “τριφύλλι” θα ισοφαρίσει το σκορ της αναμέτρησης. Ο “Βίγια” από δημιουργός “ντύθηκε” εκτελεστής και εκμεταλλευόμενος την επέλαση και τη σέντρα του Μπουμάλ από τα δεξιά, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο Παναθηναϊκός είχε, πλέον, επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του, αποκαθιστώντας την τάξη στην αναμέτρηση, με δεδομένο ότι η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι αδιαμφισβήτητη. Οι Γερμανοί από την πλευρά τους έδειχναν σαφώς κουρασμένοι, γεγονός που επέτρεπε στους “πράσινους” να ορίζουν την τύχη του αγώνα. Ακολούθησαν, πάντως, αρκετά λεπτά κατά τα οποία η μόνη δράση στο γήπεδο αφορούσε τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, με τους Μαρινάκη, Χατζηγιοβάννη και Στάικο να αντικαθιστούν τους Χουχούμη, Βιγιαφάνιες και Ευαγγέλου.

Η επόμενη φάση μετά το γκολ των “πράσινων” θα γίνει στο 76′, με τον Αμπέντ να δίνει στον Ζέκα, ο οποίος θα σουτάρει και θα δει, μετά από κόντρες στους αντιπάλους, την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και έξω. Στο 80′ η “στρογγυλή θεά” μετά από εκτέλεση φάουλ του Μοχαμάντ θα βρεθεί εκτός… γηπέδου, ενώ στο 82′ θα σημειωθεί μία σπάνια φάση. Ο Κοτσόλης θα τραυματιστεί μετά από σύγκρουση με τον Γκέτε και o Οδυσσέας Βλαχοδήμος θα γίνει αλλαγή στην… αλλαγή. Όπως είναι γνωστό, εάν κάτι τέτοιο συνέβαινε σε επίσημη αναμέτρηση, τότε ο “Στράμα” θα έπρεπε να επιλέξει κάποιον άλλον ποδοσφαιριστή για να αναλάβει τα καθήκοντα του τερματοφύλακα, αλλά με δεδομένο ότι επρόκειτο για φιλικό αγώνα ο διαιτητής επέτρεψε στους “πράσινους” να κάνουν μία μικρή παρατυπία.

Στο 86′ η γερμανική ομάδα θα πλησιάσει σε απόσταση ενός… “τσαφ” από το να προηγηθεί και πάλι, αλλά ο Κούχαρτζικ δεν κατάφερε να σκοράρει από ευνοϊκή θέση. Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι το σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμεινε ισόπαλο.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Βλαχοδήμος Οδ (45′ Κοτσόλης), Χουχούμης (65′ Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Ζέκα, Λέτο (45′ Μπουμάλ), Λουντ (78′ Μίγγος), Βιγιαφάνιες (70′ Χατζηγιοβάννης), Μέστο, Ιβανόφ, Ευαγγέλου (70′ Στάικος), Βλαχοδήμος Π. (45′ Αμπέντ).